• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

"Авангард" через 1-2 місяці змушений буде закрити 6 з 27 птахофабрик через позицію САП і НАБУ, – Бахматюк

Реклама на dsnews.ua

Агрохолдинг "Авангард" через відмову Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) закрити справу про стабкредит VAB Банку, який належав Олегу Бахматюку, змушений буде протягом місяця-двох закрити шість з 27 птахофабрик в різних регіонах, на які припадає близько 20% обсягу виробництва агрохолдингу, повідомив його власник Олег Бахматюк

"Це не шантаж, це вимушене рішення. Щоб врятувати 10 тис. людей, 2,5 тис. змушені будемо звільнити. Якщо потім ще через два місяці не зміниться ситуація, то мені доведеться закривати половину фабрик", – сказав він агентству "Інтерфакс-Україна".

"І кожному (звільненому, – "ДС") роздамо телефон (телефонні номери глав НАБУ і САП Артема) Ситника і (Назара) Холодницкого і скажемо, що ці люди добили вас", – додав бізнесмен.

Він нагадав, що Офіс Генерального прокурора 25 червня виконав рішення Печерського райсуду Києва від 5 червня цього року і скасував постанову екс-першого заступника генпрокурора Віталія Касько від 18 вересня 2019 року про відновлення кримінального провадження у справі про видачу Нацбанком VAB Банку восени 2014 року стабкредиту на 1,2 млрд грн. У той же час НАБУ і САП продовжують розслідування.

Бахматюк наголосив, що вплинувувший на зниження попиту і розрив логістичних ланцюжків, коронакризис і неможливість фінансування через конфлікт з НАБУ і САП стали останніми краплями у прийнятті рішення про закриття фабрик.

"Ми перебуваємо в цейтноті — фінансовому, економічному, людському. (На рішення про закриття фабрик вплинуло) все сукупно – будь-яка війна має початок і має завершення", – пояснив бізнесмен.

За його словами, виходом із ситуації могло б бути позикове фінансування і докапіталізація, в тому числі за участю держави, до якого закликає і МВФ, проте всі ці варіанти через конфлікт неприйнятні.

"Єдиний спосіб пережити коливання попиту – кредитний ресурс або вливання в капітал. І ту, і ту можливість у мене забрали. Як бізнесмен я змушений приймати рішення і йти єдиним можливим шляхом – урізанням витрат", – підкреслив Бахматюк.

Він зазначив, що навіть не буде намагатися пропонувати державі увійти в капітал "Авангарду" або материнського для нього агрохолдингу "Укрлендфармінг", тому що "ніхто цього не робитиме".

Власник уточнив, що буде консервувати ці фабрики, і виключив можливість їх продажу. "Ніхто не купить ці фабрики, тому що вони потрібні лише тим, хто займається бізнесом, і він досить непростий", – пояснив Бахматюк.

Бізнесмен додав, що неодноразово звертався до президента, уряду, Нацбанку, Фонду гарантування вкладів фізосіб з пропозицією за взаємною згодою врегулювати конфлікт, що виник після виведення з ринку VAB Банку і банку "Фінансова ініціатива", що належали йому, проте безрезультатно.

Він уточнив, що у взаєминах з державою вдалося реструктуризувати тільки борги перед Ощадбанком, тоді як з Укрексімбанком ситуація поки що не врегульована.

"Ми до нормального діалогу завжди готові. Якщо так піде далі, восени яйця будуть нести Ситник, Холодницький і активісти", – заявив Бахматюк.

Як повідомлялося, в кінці листопада 2019 року МВС України за заявою НАБУ оголосило в розшук Бахматюка і його сестру, гендиректора "Авангарду" Наталію Василюк по справі щодо видачі Нацбанком стабкредиту VAB Банку. Раніше детективи НАБУ повідомили про підозру у вказаній справі екс-першому заступнику голови НБУ Олександру Писаруку, члену Ради НБУ Миколі Каленському і главі банківського нагляду Аллу Шульгу, а також ще чотирьом особам, що повʼязані з банком та компаніями ULF. В даний час ці особи відпущені під заставу.

Нацбанк стверджує, що борг неплатоспроможних VAB банку і банку "Фінансова ініціатива" (обидва — Київ), що належали Бахматюку, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб становить 11 млрд грн, НБУ — 10,6 млрд грн. У тому числі борг перед центробанком забезпечений особистою порукою бізнесмена на 8,6 млрд грн і майновими поруками його компаній.

Бахматюк раніше заявляв агентству "Інтерфакс-Україна", що відкидає всі звинувачення і пропонує Фонду гарантування поетапно погасити 8 млрд грн заборгованості: 500 млн грн гарантійного внеску та по 1 млрд грн щорічно. На його думку, ця справа сфабрикована і спрямована на те, щоб зірвати досягнення домовленостей з кредиторами. Бізнесмен звернувся до президента Володимиру Зеленському з проханням втрутитися в ситуацію.

Група міжнародних кредиторів групи "Укрлендфармінг" листом від 15 листопада запропонувала уряду України обговорити можливість настання негативних наслідків для сукупних боргових вимог до агрохолдинга у звʼязку з новим розвитком правової ситуації навколо Бахматюка і ULF. У листі уточнювалося, що загальна сума тіла боргових зобовʼязань групи ULF становила приблизно $1,65 млрд і складалася з близько $1,25 млрд боргових зобовʼязань перед міжнародними кредиторами і близько $400 млн – перед українськими банками (включаючи державні Укрексімбанк, Ощадбанк).

"Укрлендфармінг" є одним з найбільших агрохолдингів в Євразії. Займається вирощуванням зернових, вирощуванням великої рогатої худоби, дистрибуцією техніки, добрив і насіння. "Авангард", який входить в нього є найбільшим в Україні виробником яєць і яєчних продуктів.

    Реклама на dsnews.ua