• USD 28.2
  • EUR 33
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Берлінський провал. Який порядок капітуляції висунув Путін Зеленському

Запропонований Кремлем ультиматум включає легалізацію окупаційних військ, "вибори" під дулами їх автоматів і подальше "самоврядування" на їх багнетах

Володимир Путін висунув Володимиру Зеленському ультиматум
Володимир Путін висунув Володимиру Зеленському ультиматум / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Про те, що переговори в нормандському форматі в Берліні 11 вересня провалилися, стало відомо відразу після їх закінчення. Однак зараз з'ясувалося, що справи йдуть ще гірше. Фактично Путін висунув Зеленському ультиматум. І якщо він не буде виконаний, то ніякого миру на Донбасі не буде.

Путін відмовився "зійтися посередині"

Нагадаємо, що 11 вересня в Берліні пройшли переговори на рівні політичних радників лідерів України, Німеччини, Франції та Росії. У ролі радника Зеленського на цій зустрічі виступав керівник його офісу Андрій Єрмак, а в ролі радника Путіна — заступник керівника його адміністрації Дмитро Козак.

Напередодні зустрічі російські ЗМІ повідомляли, що готується якийсь підсумковий документ. «Європейські та українські партнери виконали вимогу Козака і завчасно представили свої пропозиції в проект підсумкових документів зустрічі», — повідомило «Інтерфаксу» російське джерело, знайоме з ходом підготовки зустрічі.

Однак після зустрічі ніякий підсумковий документ не з'явився. Цей факт уже сам по собі свідчить про те, що переговори були провальними. Але через три доби після зустрічі сайт "Страна.ua" оприлюднив 46-сторінковий документ — порівняльну таблицю, в якій наведено підготовлені до цієї зустрічі пропозиції РФ від 21 серпня, альтернативні пропозиції України від 23 серпня і франко-німецькі пропозиції від 1 вересня.

Звичайно ж, "Страна.ua" супроводила цей документ своїми коментарями, де дорікнула, що Зеленський, мовляв, злякався «партії війни» і тому побоявся задовольнити всі кремлівські забаганки. Але реальна ситуація інша. «Партія війни» домінує в Кремлі. І рупором саме цієї кремлівської партії виглядає "Страна.ua", яка не виявила до Кремля ніяких претензій. В Україні ж є «партія оборони» (а не «партія війни») і «партія капітуляції» (а не «партія миру»). Зеленський, судячи з усього, сподівався зайняти проміжну позицію.

Це, можливо, було б розумно, якби з боку РФ проглядалося аналогічне бажання. Однак насправді Путін — це «партія війни», і його влаштує тільки капітуляція.

Реклама на dsnews.ua

Відомо, що Зеленський мав з цього приводу ілюзії. Коли він ще тільки примірявся до президентського крісла, то розповідав, як вів би переговори з росіянами щодо, як він висловився, «всіх цих шматків землі», тобто окупованих територій. «А говорити насправді треба дуже просто: "Чого ви хочете? Так, чого ви до нас прийшли? Напишіть пункти". І я б узяв ці пункти, прочитав, але мир-то, чесно кажучи, потрібен на наших умовах. Тому я сказав би: "А ось наші вимоги". І десь посередині б зійшлися», — на повному серйозі казав Зеленський.

Ставши президентом, він теж на повному серйозі почав це реалізовувати. Документ, який оприлюднила "Страна.ua", показує, що Зеленський справді зібрався виконати забаганки Путіна наполовину. А Путіна це не влаштувало. Йому подавай капітуляцію на 100%.

І тепер ми всі опинилися в дуже небезпечній ситуації. Бо Зеленський зараз на роздоріжжі, і невідомо, який шлях він обере.

На які капітулянтські кроки він уже погодився і яких ще кроків вимагає від нього Путін — про це можна дізнатися, уважно прочитавши документ, який оприлюднила "Страна.ua".

Зміни до Конституції і «формула Штайнмайера»

Українська делегація прибула до Берліна, попередньо давши згоду на два «заходи по реалізації політичних положень Мінських угод». Ці заходи були запропоновані Францією і Німеччиною і підтримані Україною з деякими уточненнями.

Перша міра, на яку повинна піти Україна за пропозицією Єрмака, — це «правові аспекти особливого порядку місцевого самоврядування ОРДЛО. Законопроект, що забороняє переслідування і покарання осіб у зв'язку з подіями, що відбулися в ОРДЛО, а також законопроект про особливості місцевих виборів в ОРДЛО підлягають обговоренню без будь-яких попередніх умов в Політичної робочій групі ТКГ. Україні представити проект змін до Конституції України про децентралізацію в Політичну робочу групу ТКГ».

Друга міра — це «включення "формули Штайнмайера" в українське законодавство. Консультації в Політичній робочій групі ТКГ з метою якнайшвидшого досягнення домовленостей щодо проекту закону про особливий статус з включеною в нього "формулою Штайнмайера" повинні бути активізовані і завершені до кінця вересня».

Франція і Німеччина хотіли, щоб Україна зробила це до 16 вересня 2020 р., але Єрмак виторгував у французів і німців ще два тижні і з цим приїхав до Берліна. Однак Путіну цих двох заходів виявилося замало. Він хоче більшого. І істотним елементом цих його хотелок є примусити Україну до прямих переговорів з кремлівськими маріонетками в Донецьку і Луганську.

РФ наполягає, зокрема, що проект змін до Конституції України про децентралізацію повинен бути «з урахуванням особливостей ОРДЛО». Крім того, РФ вимагає, щоб Верховна Рада прийняла законопроект про особливий статус ОРДЛО, запропонований кремлівськими маріонетками чотири місяці тому.

За кремлівськими планами, наша країна «представить письмові пропозиції та зауваження до проекту закону про особливий статус ОРДЛО України на постійній основі (в зв'язку з інкорпорацією "формули Штайнмайера"), представленому представниками ОРДЛО України від 25 травня 2020 року, а також перелік законів та інших нормативно-правових актів, що підлягають прийняттю або зміні для забезпечення функціонування особливого статусу ОРДЛО України на постійній основі (з коротким концептуальним викладом змісту зазначених актів)».

Далі, за планами Кремля, Україна «спільно з представниками ОРДЛО в ТКГ активізує консультації з метою якнайшвидшого узгодження єдиного проекту Закону про особливий статус ОРДЛО на постійній основі (з інкорпорацією в нього "формули Штайнмайера"), маючи на увазі необхідність включення в нього положень, що регулюють питання майбутнього адміністративно-територіального устрою та відповідної йому системи органів місцевого самоврядування ОРДЛО, їх повноважень, фінансової та матеріальної основи для реалізації зазначених повноважень, безперервності життєзабезпечення ОРДЛО в перехідний період і інших положень, що забезпечують функціонування особливого статусу на постійній основі».

«Народна міліція» всупереч Мінським домовленостям

Але ці вимоги тьмяніють і бліднуть на тлі подальшого путінського нахабства. Кремль чекає від Зеленського, що Україна «представить в ТКГ і приступить до узгодження з представниками ОРДЛО України законопроекту, що регулює організацію та діяльність народної міліції ОРДЛО і, з урахуванням цього регулювання, — правове визначення порядку та умов роззброєння незаконних збройних формувань і створення умов безпеки для організації місцевих виборів в ОРДЛО України».

А коли це буде погоджено, Україна, за планом Кремля, «представить до засідання робочої групи ТКГ з політичних питань проект закону України про особливості проведення позачергових місцевих виборів в ОРДЛО України».

Суть дуже прозора: Україна повинна легалізувати окупаційні війська під виглядом «народної міліції», потім під дулами автоматів цієї «народної міліції» пройдуть вибори в ОРДЛО — і ми отримаємо легалізовану нами окупаційну адміністрацію ОРДЛО, яка буде триматися на багнетах «народної міліції».

Проблема Кремля в тому, що цього немає в Мінських домовленостях. Там є тільки «створення загонів народної міліції за рішенням місцевих рад», однак, щоб таке рішення місцевих рад з'явилося, необхідно, щоб спочатку місцеві ради були обрані. Тобто — спочатку вибори, а потім вже — «народна міліція», якщо такі рішення приймуть новообрані місцеві ради.

І це означає, що за Мінськими домовленостями не можна легалізувати окупаційні війська перейменуванням їх в «народну міліцію». Окупанти повинні піти, а місцеві незаконні збройні формування повинні бути роззброєні.

Звичайно ж, тут виникає питання: а хто ж буде забезпечувати безпеку в перехідний період? При Порошенко українська сторона давно пропонувала рішення: миротворці ООН. Але при Зеленському (Єрмаку) бачимо просто мовчання. Банкова не повідомляє — принаймні нам, українцям, — ніякого варіанту рішення. Хоча і заявити про згоду з пропозицією РФ теж боїться.

На саміт — тільки через приниження

А найперше, чого домагається РФ, це щоб український парламент прибрав зі своєї постанови №795 «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» четвертий пункт. Цей пункт говорить, що вибори в Криму і ОРДЛО будуть призначені в встановлені окремими законами порядку і строки, за умов припинення тимчасової окупації і збройної агресії РФ проти України, а саме: виведення всіх незаконних збройних формувань, керованих, контрольованих і фінансованих РФ, російських окупаційних військ, їх військової техніки з території України; відновлення повного контролю України за державним кордоном України; роззброєння всіх незаконних збройних формувань і найманців, які діють на тимчасово окупованих територіях України; відновлення конституційного ладу і правопорядку на тимчасово окупованих територіях України; забезпечення безпеки громадян України, які проживають на відповідних територіях АР Крим, Донецької та Луганської областей і міста Севастополя, після повноцінного завершення на відповідних територіях процедур з роззброєння, демілітаризацію та реінтеграції у відповідності зі стандартами ООН і ОБСЄ.

Підкреслимо, що 15 липня за цю постанову проголосували 326 народних депутатів. Це конституційна більшість. Постанова була підтримана майже одностайно всіма фракціями і групами, за винятком фракції ОПЗЖ (більшість її членів демонстративно натиснули кнопку «проти»).

РФ погрожує, що якщо Верховна Рада не прибере з цієї постанови четвертий пункт, то ніякого саміту N4, тобто лідерів країн Нормандське четвірки, взагалі не відбудеться. Фактично це ультиматум: миру на Донбасі не буде, поки не буде скасовано четвертий пункт постанови.

Вимога РФ сформульовано так: «Україна забезпечить скасування (коригування) всіх положень Постанови Верховної Ради України від 15 липня 2020 року №795-IX, що суперечать Мінським угодам, передбачивши, що позачергові місцеві вибори в ОРДЛО будуть призначені після створення всіх правових і організаційних умов відповідно до Мінських угод».

В обгрунтування цієї вимоги РФ стверджує: «Для обговорення в N4 і в ТКГ всіх передбачених проектом майбутньої наради аспектів врегулювання конфлікту необхідно з'ясувати і недвозначно закріпити принципову позицію і наміри України щодо використання всіх без винятків вимог Мінських угод як політико-правової основи врегулювання конфлікту, в тому числі щодо подальшого застосування Постанови №795-IX для призначення і проведення позачергових місцевих виборів в ОРДЛО. За відсутності узгодженого рішення з цього питання розгляд всіх інших питань порядку майбутньої наради N4 позбавлен практичного сенсу».

Що могла б відповісти на це українська сторона? Ну перш за все те, що на даний момент ніяких домовленостей в форматі N4 про вибори в ОРДЛО немає. Коли такі домовленості будуть досягнуті, тоді при необхідності Верховна Рада змінить формулювання постанови №795. Якщо ж РФ наполягає на необхідності «використання всіх без винятків вимог Мінських угод» прямо зараз, тоді ми ловимо РФ на слові і нагадуємо про свою вимогу до РФ виконати умови Мінських домовленостей і звільнити Дебальцеве та інші райони, які були захоплені РФ в порушення Мінських домовленостей. Тобто, якщо вже погоджуватися на коригування постанови №795, то так і записати: це коригування вступає в силу відразу після того, як Україна відновлює контроль над Дебальцевим.

У Кремлі чекають сигналу про капітуляцію

Що замість цього відповіла українська делегація на чолі з Єрмаком? «Редакція, запропонована російською стороною, яка містить зобов'язання України скасувати (скорегувати) Постанову Верховної Ради України від 15.07.2020 №795 до певного терміну, має на увазі втручання в конституційні повноваження Верховної Ради України. Нагадаємо, що виходячи з наявних повноважень, глава української делегації в ТКГ Л. Кравчук 19.08.2020 р. звернувся до Верховної Ради України з проханням розглянути дану Постанову на предмет відповідності Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в Донецькій і Луганській областях" і комплексу заходів щодо реалізації Мінських домовленостей».

Тобто українська делегація вирішила підставити Верховну Раду. Мовляв, Зеленський не збирається капітулювати, але це може зробити парламент.

У зв'язку з цим важливо підкреслити один момент. Саме по собі коригування постанови №795 не стане капітуляцією, але буде сигналом про готовність Зе-влади капітулювати. Як підкреслює РФ, без коригування постанови №795 не відбудуться саміт лідерів країн Нормандське четвірки. А Путін бачить сенс у цьому саміті тільки в тому випадку, якщо Зеленський погодиться на весь запропонований Кремлем алгоритм капітуляції, включаючи легалізацію окупаційних військ, «вибори» під дулами їх автоматів і подальше «самоврядування» на їх багнетах. Так що якщо Зеленський погодиться на коригування постанови №795 і доб'ється цього від Верховної Ради, це буде означати, що він уже згоден і на всі інші забаганки Путіна.

    Реклама на dsnews.ua