• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Без нових будівельних норм для медичних установ система охорони здоров'я приречена, - експерт

Реклама на dsnews.ua
Успіх боротьби з коронавирусной інфекцією залежить від швидкого прийняття і впровадження нових будівельних норм для медичних установ

Без цієї умови величезні суми виявляться витраченими даремно, а ефективність терапії в лікарнях старого зразка буде нижче очікуваної. У таких умовах доля медиків, заражених коронавирусной інфекцією, буде залишатися невиправдано високою.

Про це заявила ініціатор проекту "Няньки для дітей медиків" Вікторія Попович, передає "Дело".

"Наші будівельні норми для лікарень переписані ще з радянських. Вони не відповідають ні вимогам сучасної медицини, ні можливостей будівельної галузі, ані природним потребам пацієнтів. Хоча про цю проблему відомо давно, саме коронавірусна інфекція показала її глибину", - говорить вона.

За словами Вікторії Попович, проблема не так у кількості лікарень, як в їх стані. Більшість з них виявилися катастрофічно не готові до напливу пацієнтів під час пандемії.

"У старих лікарнях немає нормальної вентиляції і системи рекуперації повітря. Отже, віруси, які видихають пацієнти, в тому числі, на ШВЛ, залишаються у приміщенні, не виводяться. Їх вдихають і хворі, і лікарі".

Ця та інші проблеми, за словами Вікторії, є однією з причин такого високого зараження серед медперсоналу. Лікарі нерідко змушені вибирати: звільнятися "в нікуди" або щодня піддавати себе ризику.

"Необхідну Моз поділ на "брудну" і "чисту" зони в лікарнях, де надають допомогу пацієнтам з коронавірусом, часто неможливо. Навіть у тих лікарнях, які формально визнані придатними і віднесені до відповідної категорії. Навіть ті деякі нові державні клініки, побудовані в останні роки, створені за старими будівельним нормам і технологій півстолітньої давності. Вони не можуть відповідати сучасним вимогам", - відзначає Вікторія Попович.

У той же час, існує проект нових будівельних норм (ДБН) для закладів охорони здоров'я. Він був розроблений Мінрегіонбудом більше року тому, коли ще про пандемію мова не йшла. У ньому прописані нові будівельні норми для медустанов, які враховують сучасні вимоги до системи вентиляції та рекуперації, до комфорту, до самої системи організації лікувальних закладів. Однак далі експертного обговорення та затвердження в стінах Мінрегіонбуду проект нових ДБН не просунувся.

"До цього документа є маса претензій, в ньому є недоробки. Але як вирішувати проблеми, які зараз розкрила пандемія, нові ДБН регламентують", - наголошує спікер.

За словами Вікторії, якби нові ДБН були прийняті відразу, 64 мільярди гривень з державного Фонду по боротьбі з коронавірусом можна було б використати на будівництво нових лікарень або капітальний ремонт вже існуючих. За фактом на медичну галузь з цільового фонду пішло тільки 3 мільярди! Інші кошти перерозподілили на цілі, далекі від боротьби з коронавірусом, зокрема, на будівництво доріг.

Хоча Моз та місцеві влади точково виділяють бюджетні кошти на переобладнання старих лікарень і їх "переформатування" для прийому хворих з коронавірусом, це не рятує положення. Мало того, на думку Вікторії, це неефективне розпилювання бюджету.

"Старі лікарні не відповідають сучасним вимогам ні до безпеки, ні до комфорту. І скільки б коштів у них не було вкладено, ці лікарні не стануть сучасними. Потрібно системне рішення: нові будівельні норми і нові будівлі лікарень. В цьому випадку терапія виявиться більш ефективною, а медики не будуть почувати себе на робочому місці як на мінному полі", - зазначає експерт.

    Реклама на dsnews.ua