• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

Бізнес на гомеопатії і невиплачений кредит. Що відомо про Пасічника, який буде займатися закупівлею вакцини від коронавірусу

Управляти закупівлею вакцини від коронавірусу буде радник глави Офісу президента Михайло Пасічник, якого ЗМІ звинувачують у розкраданні бюджетних коштів та розповсюдженні наркотиків. Давайте розберемося, чи обґрунтовані ці звинувачення

Михайло Пасічник
Михайло Пасічник
Реклама на dsnews.ua

Хороша новина — вакцинація від коронавірусу в Україні буде. Просто тому що її не може не бути. Інше питання, коли вона почнеться. Найімовірніше, це відбудеться не раніше весни. Ще одна хороша новина — гроші на закупівлю вакцини в Україні є. Погана новина — вакцини на першому етапі вистачить далеко не на всіх.

За попередніми даними, загальний бюджет на закупівлю вакцини від коронавірусу на першому етапі становитиме близько 15 млрд грн — за нинішнім курсом це понад $500 млн. Досить великий куш, щоб пильно контролювати витрату цих грошей і не підпускати до них нечистих на руку.

Управляти закупівлею вакцини призначили радника глави Офісу президента Михайла Пасічника, якого ЗМІ звинувачують в дерибані бюджетних грошей і навіть у поширенні наркотиків. Залишимо поки осторонь питання про те, чому відповідальним за закупівлю вакцини призначили людину не з уряду, а з президентської канцелярії, яка, згідно з Конституцією, не повинна мати до цього жодного стосунку, особливо в частині розподілу бюджетних грошей. Тим більше що Пасічник — всього лише радник глави ОП. Давайте краще розберемося, що він за людина і чи обґрунтовані звинувачення проти нього.

У Пасічника в послужному списку два походи на держслужбу — раніше він очолював Державну службу з лікарських засобів. Крім того, він володів однією з найбільших мереж гомеопатичних аптек "Фалбі". Навколо постаті Пасічника нерідко спалахували скандали — ЗМІ звинувачували його у використанні службового становища під час держзакупівель і неповерненні кредиту державному банку.

Під час своєї роботи в "Фалбі" Пасічник розгорнув активну рекламну кампанію для гомеопатичних засобів. Він був дуже успішний у цьому бізнесі, оскільки його мережа з більш ніж 250 гомеопатичних аптек була досить популярна.

Масове поширення гомеопатичних препаратів не тільки в Україні, але й у світі змусило Всесвітню організацію охорони здоровʼя звернути свою увагу на цю проблему. Організація прийшла до висновку, що гомеопатія не має ніякого медичного ефекту, а є способом вивудження грошей з кишень хворих. Також було визнано, що рекламна та інформаційна кампанія, спрямована на популяризацію гомеопатії, є брехнею, якщо в ній не зазначено, що гомеопатія неефективна. Наприкінці 2016 р. Федеральна торгова комісія США опублікувала звіт, у4 якому заявила, що в рекламі гомеопатичних препаратів повинні діяти ті ж стандарти, які застосовуються щодо ліків доказової медицини. Зокрема, комісія закликала виробників вказувати, що не існує ніяких наукових даних, що гомеопатія допомагає при хворобі, а ідеї про ефективність гомеопатії грунтуються на теоріях XVIII століття, які не поділяють більшість сучасних медичних експертів.

Особливо ВООЗ підкреслює, що гомеопатичні препарати не застосовуються при лікуванні інфекційних захворювань, оскільки вони не такі вже нешкідливі, як комусь може здатися. У деяких випадках вони можуть бути як плацебо, але в інших вони несуть реальну загрозу здоровʼю. Навіть офіційний сайт МОЗ України теж говорить про те, що гомеопатія — це небезпечно.

Реклама на dsnews.ua

В рамках просування своїх ідей Пасічник спільно з колегами видав книгу під назвою "Практикум з технології гомеопатичних препаратів", яка була призначена для студентів фармацевтичних вузів. А в 2007 р. він отримав вчений ступінь кандидата фармацевтичних наук, захистивши дисертацію на тему "Створення гомеопатичного лікарського засобу на основі отрути бджолиної".

Автореферат про гомеопатію, автор Михайло Пасічник
Автореферат про гомеопатію, автор Михайло Пасічник

Зазначимо, в період з 2002 по 2005 рр. Пасічник був дуже впливовою постаттю — обіймав пост заступника державного секретаря МОЗ, потім першого заступника державного секретаря — голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення, а після доріс до заступника міністра та голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення. Також він був головним державним інспектором України з контролю якості лікарських засобів. Цілком імовірно, що таке високе положення вплинуло на присвоєння йому наукового звання, хоч гомеопатія і визнана світовим співтовариством псевдонаукою.

Довірливі люди охоче віддавали свої гроші за гомеопатичні засоби, і аптечна мережа Пасічника "Фалбі" увійшла до десятки найбільших мереж України.

Для розвитку свого бізнесу "Фалбі" звернулася до державного Укрексімбанку за кредитом, сподіваючись, що ринок гомеопатії буде зростати й надалі. Банк відкрив мережі аптек кредитну лінію на 40 млн євро. Половину цієї суми "Фалбі" витратила на будівництво логістичного центру в Київській області.

З компанією "Фалбі" повʼязаний ще один скандал. За даними спеціалізованої преси, команда міністра Андрія Підаєва, до якої належав Пасічник, не прагнула виправляти результати незадовільної діяльності своїх попередників. Наприклад, ЗМІ розкрили схему, за якою чиновники МОЗ за бюджетні кошти закуповували у "своїх" фірм ліки для державних лікарень за цінами, які більш ніж на 500% перевищували вартість аналогічних препаратів на ринку.

Ці факти стали причиною створення у Верховній Раді Тимчасової слідчої комісії, яка в 2005 р. відправила свої висновки генеральному прокурору.

І в цих висновках було сказано наступне: "Надані КРУ і Рахункової палатою України результати перевірок свідчать про страхітливі багатомільйонні втрати бюджетних коштів, їх нераціональне використання, що ставить під загрозу виконання централізованих державних програм по боротьбі з туберкульозом, онкологічними захворюваннями і СНІДом… Переслідуючи власні інтереси, пан М. Ф. Пасічник активно лобіював включення в "Перелік…" лікарських засобів тих виробників, дистрибʼютором яких була фармацевтична компанія "Фалбі" (співзасновником якої він є), блокуючи потрапляння до цього переліку лікарських засобів її конкурентів. Для цього він навіть ввів у робочу групу, яка готує доповнення до "Переліку", представників фармацевтичних компаній, дистрибʼютором яких є компанія "Фалбі".

Слідча комісія також встановила, що "Фалбі" за наявності значних порушень умов поставки лікарських засобів практично постійно вигравала тендери у МОЗ України, що вказує на відповідне заступництво компанії Пасічником.

"Факти поставок лікарських засобів "Фалбі" з меншим терміном придатності, ніж це передбачалося в тендерній документації, недотримання вимог їх зберігання тощо — все це чомусь ніяк не впливало на процес визнання даної фармацевтичної компанії переможцем тендерів в МОЗ України… Таким чином, правовий аналіз вищенаведених фактів дає підстави вважати, що в діях високопосадовців Міністерства охорони здоровʼя України вбачаються ознаки складу злочину, передбаченого статтею 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України", — вважали в Слідчій комісії.

Примітно, що тут йдеться про той період, коли премʼєр-міністром був Віктор Янукович. У цій справі знайшли цапа-відбувайла, який відбувся невеликим штрафом, а Пасічник отримав дві державні нагороди і спокійно повернувся в бізнес.

Але тільки-но повернувшись на держслужбу в 2014 р., Пасічник видав дозвіл на імпорт в Україну індійського препарату кофекс. Цей препарат відомий тим, що містить кодеїн, у якого є всі ознаки наркотичної речовини: він викликає синдром залежності, дозволяє досягти ейфорії, при відмові викликає синдром відміни. Вільний продаж препаратів, що містять кодеїн, повинен був бути обмеженим і контрольованим. Однак у 2014 р. кофекс можна було купити в будь-якій аптеці, його називали "аптечним наркотиком".

На додаток до всього, індійський виробник систематично порушував технологію виробництва. Щоб замʼяти цю справу, глава Держлікслужби Пасічник, який і сам продавав кофекс через свої аптеки "Фалбі", відправив до Індії свого інспектора, який прийшов до висновку, що, звичайно ж, порушень при виробництві немає.

Також Пасічника звинувачували в тому, що він почав приводити в МОЗ своїх людей. Але фармринок став на диби і зажадав відставки Пасічника. Його знову звільнили.

А тим часом популярність гомеопатії пішла на спад, далися взнаки результати інформаційної кампанії ВООЗ. Це дуже вдарило по бізнесу "Фалбі", прибуток упав, і компанія припинила платити держбанку за кредит.

За даними Укрексімбанку, загальний борг "Фалбі" становить близько 1 млрд грн. Виплати по ньому ставали рідшими починаючи з 2013 р., а під час другого терміну Пасічника в уряді вони майже повністю припинилися.

Банк подавав безліч судових позовів про стягнення боргу і успішно їх вигравав. Проблема в тому, що стягувати було практично нічого, а розпродаж заставного майна станом на 2020 р. дозволила повернути банку лише 185 млн з мільярда.

Але Пасічника все-таки призначили радником голови Офісу президента Володимира Зеленського. Сьогодні це крутіше, ніж бути міністром: повноважень багато, відповідальності мало.

    Реклама на dsnews.ua