• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Хворі місця Зеленського. Як не натерти мозолі, стоячи на колінах перед Путіним

На багато питань Зеленський просто не знає, що відповідати. А якщо все ж намагається, то вивалює на глядачів всю ту кашу, яка у нього в голові
Фото: hronika.info
Фото: hronika.info
Реклама на dsnews.ua

Всякі вибори - і вже тим більше президентські - не обходяться без війни компроматів і чорного піару. У циклі матеріалів "Хворе місце" в рамках проекту "Вибори-2019. Який нам потрібен президент" "ДС" пробує визначити чутливі місця головних кандидатів, за яким і будуть бити їх конкуренти. Сподіваємося, так виборцям буде трохи легше відрізняти чорний піар від конструктивної критики.

Про свій намір балотуватися на пост президента України художній керівник ТОВ "Квартал 95" Володимир Зеленський оголосив ще в минулому році. Природно, це бажання шоумена викликало жвавий інтерес у багатьох завсідників українського політичного театру. Самому Зеленському теж не звикати, що його прихильники прагнуть дізнатися найдрібніші подробиці його творчого життя.

Роздвоєння образу

У серіалі "Слуга народу" Зеленський вже показав, яким повинен бути шлях до президентства у цього слуги народу. Про намір актора відповідати цьому образу прямо і недвозначно говорить назва партії "Слуга народу", яка висунула Зеленського на президентський пост. Тому можна було очікувати, що Зеленський буде вести свою кампанію так, як він вже анонсував в серіалі. Наприклад, їздити на роботу на велосипеді, виконуючи вимоги своєї власної "Програми реформ": "пільги геть, кортежі геть, дачі геть. Щоб президент жив, як простий вчитель".

Однак шанувальників актора чекало жорстоке розчарування: в житті він виявився антиподом свого героя. Наглядові кияни помітили, що Зеленський пересувається по місту на Range Rover у супроводі двох машин з охоронцями, а нещодавно його кортеж поповнився ще одним чорним Volkswagen Multivan. Ну і коментарі пішли зрозуміло які: "Виберіть президентом - і Овоч зі своїм кортежем здасться вам дитячою забавкою".

Також можна було очікувати, що Зеленський постарається заздалегідь убезпечити тили, щоб увійти в кампанію "білим і пухнастим", без усього того, над чим так довго потішалися він і "Квартал 95", висміюючи Петра Порошенка: офшори, бізнес в Росії і т. п. Тим більше що в кінці минулого року Зеленський заявив, що він давно закрив свій бізнес в Росії, а 8 січня пообіцяв, що одним із базових положень його програми буде "всі офшори - перекрити".

Однак і тут Зеленський виявився антигероєм. Вже ввечері 8 січня у відповідь на питання в соцмережі, збирається він виводити свою компанію з офшорів і коли чекати його жартів про власних офшорах, Зеленський заявив, що "ці офшори зароблені чесною працею". 17 січня журналісти "Схем" розповіли, що у Зеленського все-таки є працюючий бізнес в Росії і що одна з цих компаній через кіпрську фірму Green Family Ltd, що належить Зеленському і його бізнес-партнерам, навіть взяла участь і успішно пройшла відбір у конкурсі на отримання держфінансування з бюджету РФ. Зеленський на це відреагував словами: "Що ж нам треба робити? Закрити? Подарувати росіянам наші гроші?". Тим часом по інтернету пішло гуляти відео, на якому Зеленський - абсолютно врозріз з чином "слуги народу" - відповідає журналісту "Схем": "Я вам нічого не винен. Я повинен тільки своїм батькам", - і сідає в свій Range Rover.

Реклама на dsnews.ua

24 січня, подаючи декларацію в НАПК, Зеленський приховав свою причетність до Green Family Ltd, але вже 30 січня подав виправлену декларацію, в якій ця компанія вказана. Взагалі ж йому довелося задекларувати свою участь в трьох компаніях, зареєстрованих на Кіпрі, і ще в трьох місцем реєстрації яких є Беліз, Британські Віргінські Острова і Італія. До того ж з'ясувалося, що основну частину своїх заощаджень він зберігає в латвійському AS PrivatBank.

Не народу, а Коломойського

І все ж те, що Зеленський зовсім не вписався в образ "слуги народу", це для нього найменша з проблем. Гірше те, що він ідеально вписався в образ "слуги Коломойського".

Звичайно, залежність Зеленського від власника телеканалу "1+1" ніколи не була секретом. Саме цей канал привчив своїх глядачів до "Вечірнього кварталу" та "Слуги народу". І саме "1+1" замінив Зеленським новорічне привітання Порошенко. Тому навряд чи хто здивувався, коли журналісти з'ясували, що супроводжує Зеленського мікроавтобус Volkswagen Multivan має одеські номери, зареєстровані на компанію "Синтез Ойл", яку пов'язують з Коломойським.

Проте одна справа бути просто маріонеткою, а іншого - співучасником. Саме в цьому напрямку стали копати шанувальники Зеленського, бажаючі пізнати всі прояви його творчості. Відомий політичний аналітик і громадський активіст Павло Нусс, посилаючись на "достовірні джерела", повідав 4 лютого, що "фірми Зеленського брали участь у пограбуванні українців через Приватбанк Коломойського", додавши багато фінансових подробиць. Проблема Зеленського в тому, що це заява, незалежно від ступеня його достовірності, виглядає правдоподібним. І навіть якщо б воно було від початку до кінця вигадкою, багато повірять йому просто тому, що Зеленський намертво прив'язав свій імідж до Коломойського. Якщо ж за цією витоком стоять серйозні люди (а Нусс відомий зв'язками з серйозними людьми), то можна чекати продовження цієї історії. Ну, як в серіалі, до якого привчила своїх прихильників "слуга народу".

На колінах перед Путіним

Ще одне хворе місце Зеленського в тому, що Коломойський вкинув його в президентську кампанію непідготовленим. На багато питань він просто не знає, що відповідати. А в таких ситуаціях він впадає в істерику, що робить його ще більш непривабливим. Саме так сталося, наприклад, на зустрічі з послами західних країн, що відбулася 23 січня в представництві ЄС в Україні з ініціативи західних послів.

Гірше для Зеленського те, що на деякі питання він, будучи непідготовленим, все-таки намагається відповідати - і вивалює на глядачів всю ту кашу, яка у нього в голові. Так відбулося в кінці грудня, коли він, уже приміряючись до президентського крісла, розповідав, як вів би переговори з росіянами щодо, як він висловився, "всіх цих шматків землі", тобто окупованих територій.

"А говорити насправді треба дуже просто: "Чого ви хочете? Так, чого ви до нас прийшли? Напишіть пункти". І я б узяв ці пункти, прочитав, але світ-то, чесно кажучи, потрібний на наших умовах. Тому я сказав би: "А ось наші вимоги". І десь посередині б зійшлися", - на повному серйозі Зеленський зізнався у готовність погодитися на половину вимог Путіна. Вимоги ці відомі і багаторазово озвучувалися Кремлем. У числі головних - державний статус російської мови, автономія Донбасу, федералізація України, визнання Криму територією російської.

Кожне з них вимагає внесення змін до Конституції України з подальшим закріпленням на референдумі. І жоден не набере у Верховній Раді 300 голосів. Але Зеленський збирається взагалі не питати депутатів, так і не проводити референдум, а обійтися телеопросом (напевно, на "1+1"). "Мені можуть сказати: мовляв, поки ти через депутатів проведеш цей референдум... Але навіщо через депутатів? Все ж просто. "Депутати, не даєте нам цю можливість? Гуляйте! Проведемо онлайн, по телевізору. Нам потрібен результат: що думають люди. Люди по-різному проголосують, однозначно за або проти не буде, але буде якась історія. Затвердили список - і пішли жити", - живописав Зеленський, як він буде здійснювати державну зраду.

Звичайно, по ходу кампанії він став більш обережний у своїх публічних фантазіях (можливо, він вже навіть прочитав Конституцію), але саме ці, найбільш відверті його саморазоблачения щосили використовуються його критиками. Як і його давнє телезвернення до Путіна зі словами: "Якщо ви хочете, я можу вас благатимуть на колінах".

Сам Зеленський та його "Зе-команда" реагують на всю подібну критику нервово й болісно. Тобто це місце дійсно хворе і, напевно, свербить. Хоча, здавалося б, чого Зеленському хвилюватися, якщо він (судячи з соціології, про яку регулярно віщає "1+1") кампанію вже виграв і може спокійно чекати, коли його покличуть присягати на Пересопницькому Євангелії.

Читайте також:

    Реклама на dsnews.ua