• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

І золотий ланцюг для Зеленського. Навіщо президенту подовжувач Знака

Не задовольнившись розгоном Конституційного суду, президент України продовжує розширювати доступний йому простір для політичного маневру

https://millennium-trade.com/en
Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський видав Указ про внесення змін до положення №1507 "Про офіційні символи глави держави".

Безсумнівно, найважливішим нововведенням стало подовження орденського ланцюга, на якому носиться Знак Президента України. Кількість його ланок буде збільшено з 12 до 16. З урахуванням антропометричних даних Володимира Зеленського це означає переміщення Знака, що раніше розташовувався приблизно на грудях, на більш низьку позицію. Така реформа, безумовно, приємна для середньостатистичного українського чоловіка, так і з огляду на стан економіки це рішення видається доречним і своєчасним. Крім того, довжина ланцюга, що зросла, дозволить президенту робити відносно далекі вояжі, не обмежуючись одними лише Оманом і ОАЕ.

Куди саме попрямує Зеленський, використовуючи свої нововиявлені можливості, сказати сьогодні важко. Але, судячи з усього, наміри у нього рішучі. Про це свідчить те, що відтепер дублікат президентського штандарта можна піднімати не тільки під час "офіційних заходів та урочистостей" в яких бере участь Зеленський, але також і в ході "інших заходів", менш офіційного характеру, наприклад, на концерті "Кварталу 95", на пляжі, поруч з кіоском із шаурмою і навіть в лопухах на обстрілюваних позиціях.

Зеленський також скасував положення про те, що Знак Президента України використовується при прийомі вірчих і відкличних грамот послів, вручення нагород, телевізійних звернень з посланнями до народу та в інших випадках, коли це передбачено нормами протоколу. Було залишено лише положення про те, що Знак Президента України носиться на шиї.

Ці зміни потребують коментаря. Деякі тлумачі Указу вже висловили поспішне і необгрунтоване припущення про те, що відтепер президент не буде надягати свій Знак у передбачених раніше випадках. Але це невірно, і з тексту Указу за змістом ніяк не слідує. Навпаки, президент зможе відтепер надягати Знак на подовженому ланцюгу завжди, коли йому цього захочеться, — наприклад, на пляжі або на гірськолижному курорті. В принципі він може тепер взагалі його не знімати, оскільки ніяких спеціальних приводів для носіння Знака вже не передбачено, і нічого, крім наявності однієї тільки шиї, для цього не потрібно.

Швидше за все, президент просто до глибини душі перейнявся шанобливим трепетом до красивої штучки — тобто, зрозуміло, до того, що вона символізує — і не хоче розлучатися з нею ні на хвилину. Таке тлумачення Указу логічно поєднується з можливістю піднімати президентський штандарт на неофіційних заходах.

І, нарешті, ще одне дуже важливе положення нового Указу. Відтепер, коли президент перебуває за межами України, президентський штандарт на прапорному щоглі біля резиденції президента в Києві не піднімається. Це рішення має подвійний і навіть потрійний сенс.

Реклама на dsnews.ua

По-перше, громадяни України повинні бачити, що країна осиротіла і спорожніла, і мати можливість оцінити своє самопочуття в той час, коли президент Зеленський знаходиться в Україні (штандарт піднято), і коли він покинув її для участі в будь-яких заходах (штандарт опущений).

По-друге, якщо в той час, коли президентський штандарт опущений, в Україні трапиться щось погане, громадяни будуть твердо знати, що Володимир Зеленський тут ні при чому, його в цей час взагалі не було в країні, а в усьому винен Порошенко .

По-третє, навіть вельми експресивні і радикально налаштовані громадяни, які все ще залишаються на свободі, повинні будуть зрозуміти, що при опущеному стандарті їм немає сенсу ламати двері в Офіс президента і писати на стінах при вході свої побажання. Адже якщо Зеленського в країні немає, то див. попередній пункт.

Безсумнівно, новий Указ Володимира Зеленського увійде в історію України. Його значення в процесі державного будівництва в повній мірі оцінять лише наші далекі нащадки, а й сьогодні немає сумнівів у тому, що воно неймовірно велике і приголомшливо непреходяще. Можна лише шкодувати, що в Указі не знайшли відображення нові підходи до використання таких цінних інструментів державного управління, як Гербова печатка і Булава. Ймовірно, їм буде присвячений окремий указ, який вийде найближчим часом.

    Реклама на dsnews.ua