• USD 38
  • EUR 41.2
  • GBP 48.1
Спецпроєкти

Трансформація України за $277 млрд. Що насправді презентував Зеленський в США

Володимир Зеленський, перебуваючи з візитом в США, попросив кредитів на суму близько $140 млрд. Це майже річний ВВП України. Якби їх раптом дали, то зовнішній держборг України виріс би в 3,5 рази

Володимир Зеленський презентує План трансформації України під час свого візиту в США
Володимир Зеленський презентує План трансформації України під час свого візиту в США / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Під час свого візиту в США Володимир Зеленський особливо піарився на своєму "Плані трансформації України". Він розповідав про нього тричі. Спочатку — на презентації в будівлі Національної бібліотеки Фреда Сміта з вивчення спадщини Джорджа Вашингтона, куди були запрошені експерти, журналісти і співробітники посольства України в США. У другий день візиту — на зустрічі з представниками американського бізнесу. "Ми можемо робити ці перетворення самі, але це займе близько 20-25 років, тому нам потрібна хороша підтримка з боку великих компаній", — підкреслив він. Про те ж він заявив в Каліфорнії на зустрічі з засновниками стартапів і працівниками великих компаній Кремнієвої долини з України. "Бачу, що є інтерес. Зараз всі хочуть знати подробиці", — сказав він про реакцію на його план в США.

Почути, але не побачити

Що стосується інтересу американців до цього плану і бажання знати подробиці, то поки що це явне перебільшення. З часу презентації плану минув уже тиждень, але реакція американських медіа — практично нульова. Щоб переконатися в цьому, досить погуглити Transformation Plan of Ukraine (так називає цей план англомовна версія сайту Зеленського) або повну назву цього документа A Greater Justice and Opportunity — Building Prosperous and Resilient Ukraine ("Більше справедливості і можливостей — побудова процвітаючої і стійкої України"). Американські медіа дружно проігнорували план Зеленського, замість того щоб навперебій сурмити про нього. Хоча, здавалося б, не кожен день в США приїжджає європейський лідер з взаємовигідною пропозицією на $277 млрд.

Втім, важливіше все-таки не інтерес медіа, а інтерес великого бізнесу. А що, якщо сайт цього плану зараз один з найбільш популярних в американських фінансистів та інвесторів? І вони зараз вибирають найпривабливіші серед "понад 80 проєктів", презентованих Зеленським?

Але проблема в тому, що такого сайту взагалі немає. Тобто американці про більш ніж 80 проєктів на $277 млрд почули, але побачити їх не можуть. І українці, до речі, теж не можуть.

Збори пропозицій для багатого дядечка

"ДС" вдалося дізнатися подробиці про презентацію "Плану трансформації України" і про те, як він готується. З'ясувалося, що план — це фактично збори пропозицій різних міністерств і відомств на тему "Що б я попросив у багатого американського дядечка, якби він у мене був".

Реклама на dsnews.ua

Все це було звалено в одну купу без якого-небудь критичного аналізу і без ранжирування за пріоритетністю. Іншими словами, свідомо був зроблений упор на те, щоб вразити всіх величезною сумою. Мовляв, які ще потрібні докази успішності візиту Зеленського.

Зрозуміло, що розраховане це було перш за все на українських споживачів інформаційної продукції Банкової. Тому-то в Офісі президента навіть не потрудилися створити сайт цього плану (або хоча б сторінку на сайті Зеленського).

Але причина відсутності сайту ще і в тому, що пропозиції міністерств і відомств, які Зеленський в США голосно називав проєктами, насправді зовсім сирі і непридатні до вживання. Звичайно, їх можна постаратися швиденько доробити. І тоді їх, можливо, буде не соромно показати пристойним людям.

Але в тому вигляді, в якому цей гучний план був презентований в США, він може принести більше шкоди, ніж користі. Коли американські чиновники і ділові кола бачать замість реального плану профанацію, це може дискредитувати Україну.

Кредитне жебрацтво

Є ще одна причина, через яку Банкова соромиться показувати план Зеленського американцям і українцям. Там дуже непристойні цифри. І перше, що впадає в очі, це сума запитуваних кредитів.

На презентації Зеленський заявив, що закладені в плані більш 80 проєктів на загальну суму $277 млрд передбачають залучення програм міжнародної допомоги, кредитів, інвестицій. Так ось, більше половини цієї суми, $139,7 млрд, — це кредити.

Оскільки все пізнається в порівнянні, наведемо цікаву статистику. За даними Держстату, валовий внутрішній продукт України за 2020 р. склав 4,19 трлн грн. У перерахунку за курсом НБУ (26,96 грн/$ в середньому за 2020 р.) це $155,5 млрд. Виходить, що Зеленський приїхав в США просити кредитів на суму, яка майже досягає річного ВВП України. І навіть без пояснень потенційним кредиторам, чому вони повинні вірити, що ці кредити будуть повернуті. Просто "позичте нам, будь ласка, $140 млрд, ну що вам, шкода, чи що".

Ось ще цікава статистика. За даними Мінфіну, зовнішній державний і гарантований державою борг України становить $54,8 млрд. Якщо до нього додати $139,7 млрд, які Зеленський попросив у американців, то сума зросте до $194,5 млрд, тобто в 3,55 рази. Неважко уявити собі, яку реакцію такі плани Банкової можуть викликати у МВФ. Насправді з таких планів можна тільки сміятися — ніхто таких грошей нам не дасть. Всі розуміють, що такі величезні запозичення можуть робитися тільки в розрахунку на дефолт.

Нові серії "Великого будівництва"

Найбільші кредитні апетити — у Міністерства розвитку громад і територій, очолюваного Олексієм Чернишовим. Воно хоче кредитів на $84,5 млрд. З них $21 млрд повинні піти на реконструкцію і термомодернізацію житлового фонду, зменшення його аварійності і енергозалежності. $20 млрд міністерство просить на масове будівництво доступного і екологічного житла. І ще $5 млрд — на модернізацію застарілого житлового фонду. Звідки такі мрії, здогадатися нескладно. Дуже хочеться, щоб на кожній багатоповерхівці висіла табличка "Побудовано, реконструйовано, модернізовано в рамках програми "Велике будівництво" Зеленського".

Ну і заодно — щоб такі ж таблички висіли біля кожної труби тепло- і водопостачання. Міністерство Чернишова просить $20 млрд на реконструкцію систем теплопостачання і теплоелектроцентралей, капітальний ремонт та модернізацію котельних. Плюс $15 млрд — на будівництво і модернізацію інфраструктури водопостачання і водовідведення.

Більш ніж $15 млрд кредитів просить Міністерство інфраструктури, очолюване Олександром Кубраковим. І теж на "Велике будівництво". Зокрема, $10 млрд Кубракову потрібно на будівництво високошвидкісних залізничних ліній "Київ — кордон з Польщею" і "Київ — Одеса" і шести залізничних вокзалів, а також на придбання для них 22 локомотивів.

Ще $5 млрд Кубраков планує отримати на будівництво Київської обхідної дороги. Меморандум про взаєморозуміння з американською Bechtel Corporation був підписаний в травні. Але Bechtel — це підрядник, а потрібен ще фінансист. Місяць тому заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив в інтерв'ю Forbes.ua: "Через місяць підпишемо угоду з інвестором і будемо чекати ратифікації у Верховній Раді. Не можу назвати ім'я інвестора: ми підписали документи про нерозголошення. Це міжурядова угода — консорціум кількох країн". Однак в плані Зеленського цей проєкт відноситься не до інвестицій, а до кредитів. Як буде насправді — побачимо незабаром.

Міністерство агрополітики і продовольства Романа Лещенка просить $4 млрд кредитів на відновлення інженерної інфраструктури зрошувальних систем і розвиток зрошуваного землеробства. А Міністерство охорони здоров'я Віктора Ляшка хотіло би отримати $3 млрд пільгових кредитів на будівництво регіональних опорних багатопрофільних установ.

Резюмуючи, варто ще раз підкреслити нездійсненність цього плану. Записані в ньому $277 млрд (у вигляді кредитів, інвестицій, грантів і т.д.) — це майже два річних ВВП України. Можливо, на Банковій діяли за принципом: "Потрібно просити багато, щоб тобі дали хоч щось". Однак тут може вийти інший ефект: якщо просити надмірно багато, то можна викликати багато сміху. А грошей — не дадуть.

    Реклама на dsnews.ua