• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Британський аналітик вказав на активізацію співпраці Зеленського і Коломойського

Президент України Володимир Зеленський недавно заявив про плани щодо обмеження впливу олігархів, але експерти сумніваються, що він планує врахувати серед них і Ігоря Коломойського. При цьому глава держави використовує людей цього олігарха для нейтралізації своїх політичних опонентів

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський
Реклама на dsnews.ua

Про це для видання Atlantic Council пише Девід Кларк — спеціальний радник по Європі в Міністерстві закордонних справ Великобританії (1997-2001), нині — аналітик, що спеціалізується на зовнішній політиці та європейських справах, повідомляє "Фокус".

Президентська кампанія Зеленського спиралася на підтримку Коломойського — він призначив особистого юриста Коломойського радником, їздив за кордон, щоб радитися з олігархом, користувався медіа Коломойського. На думку автора, за два роки "нічого не сталося, щоб змінити цю думку", навіть попри те, що Зеленський ініціював процес "деолігархізації".

Тим часом, чиновники, яких вважали загрозою для Коломойського, були зняті з посад, в тому числі генеральний прокурор Руслан Рябошапка, який вів розслідування щодо олігарха, і глава НБУ Яків Смолій. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук також був знятий після спроби послабити контроль Коломойського над державною електроенергетичною компанією. А в лютому 2021 року Зеленський відзначав день народження на вечірці в будинку соратника Коломойського Тимура Міндіча.

"Законопроєкт, який становить основу його (Зеленського) політики деолігархізації, містить визначення "олігарх", що має на увазі вплив і володіння активами, і яке, як деякі підозрюють, було сформульовано спеціально для виключення Коломойського з-під його умов", — зазначив Девід Кларк.

Раніше в ЗМІ з'явилася інформація, що Зеленський використовує людей Коломойського для боротьби з політичними опонентами. Зокрема, з мером Києва — Віталієм Кличком, якого називають майбутнім кандидатом в президенти. Кличко критикував дії президента в зв'язку з пандемією, в тому числі програму вакцинації, намагався організувати закупівлю вакцин з міського бюджету. ЗМІ Коломойського активізували нападки на Кличка, а друзі мера стали об'єктами переслідувань з боку правоохоронців. У травні співробітники СБУ увірвалися в будинок Кличко.

Коломойський, як пише аналітик, допомагає Зеленському підірвати роль Кличка як глави Асоціації українських міст. Мер Дніпра Борис Філатов і Геннадій Корбан — старі соратники Коломойського, допомогли Офісу президента створити конкуруючу організацію місцевих муніципалітетів, в яку Кличка не включили. Оглядачі називають це спробою нейтралізувати вплив Кличка, і спробою позиціонувати Філатова в якості "технічного кандидата", щоб знизити підтримку мера Києва перед президентськими виборами.

Водночас бажання Коломойського повернути контроль над Приватбанком, який готується до приватизації, не слабшає, а зміни в керівництві НБУ від команди Зеленського, можуть послабити незалежність регулятора, що ускладнює ситуацію.

"Тільки порвавши зі своїм покровителем, Зеленський зможе виконати обіцянку народу України, зруйнувати олігархічний порядок і замінити його справедливою системою, яка дозволить Україні процвітати. Інший варіант буде являти собою не більш ніж цинічну перебудову олігархічної влади... Коли західні лідери відвідають Україну, щоб відсвяткувати 30-у річницю незалежності країни, вони мають встановити жорсткий орієнтир, за яким будуть оцінюватися результати реформ Зеленського. Іншими словами, деолігархізація без урахування Коломойського — це зовсім не деолігархізація", — пише аналітик.

    Реклама на dsnews.ua