• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Броньований зоопарк. Як Україна буде підганяти під стандарти НАТО всі свої танки

Незважаючи на продовження бойових дій і вимушені заходи щодо постановки на озброєння різних зразків просто за принципом того, що було на складах і базах зберігання, все частіше виникають питання щодо подальших перспектив тих чи інших родів військ
Реклама на dsnews.ua

Особливо багато питань накопичилося по такій специфічній темі, як танки на озброєнні силових відомств, а варто сказати, що, крім збройних сил, танками має і Національна гвардія України.

На момент анексії Криму єдиним типом танка в армії був Т-64 різних модифікацій. Проте вже з осені 2014 р. для відшкодування втрат і озброєння знову формованих підрозділів було прийнято рішення поставити на озброєння Т-72, які були виведені з бойового складу на початку 1990-х і продавалися на експорт.

У 2015 р. було прийнято і таке неоднозначне рішення, як прийняття на озброєння десантно-штурмових військ і корпусу морської піхоти ще одного типу танків Т-80. Тут був один величезний "плюс" - танки були "майже нові" за українськими мірками (випуску другої половини 80-х років), відстріляти стовбури і сильно зносити ходову радянські танкісти просто не встигли.

І нарешті, навесні 2018 р. було оголошено про повернення на озброєння ще одного типу танків Т-84У "Оплот". Після капітального ремонту шість таких машин пішли на озброєння батальйону 14-ї окремої механізованої бригади і в цій якості взяли участь у міжнародних танкових змаганнях Strong Europe Tank Challenge-2018 (з різних причин вкрай невдало). Зараз вони передані в 169-й навчальний центр "Десна", звідки, за деякими даними, незабаром підуть на озброєння 25-ї окремої повітряно-десантної бригади Десантно-штурмових військ.

Зрозуміло, що такий величезний список типів танків на озброєнні української армії є вкрай вимушеною, адже підтримувати в боєздатному стані такий "зоопарк" практично нездійсненне завдання для наших військових підприємств, особливо враховуючи гостру залежність у поставках запасних частин від російських виробників.

Судіть самі. Якщо з озброєння все більш-менш нормально - всі танки озброєні стандартної 125-мм гладкоствольної гарматою (хоча при цьому до 2014 р. виробництва власних танкових стовбурів просто не було), то з двигунами все набагато заплутаніше. На танках, які зараз перебувають на озброєнні ЗСУ, стоять шість (!) типів двигунів, причому половина з них виробляється у Російській Федерації.

І це, не рахуючи двох типів динамічного захисту "Контакт-1" (на Т-64БВ, Т-64БВ1, Т-72АВ, Т-72Б, Т-72УА) і "Ніж" (Т-64БМ "Булат", Т-64Б1М, Т-72УА і Т-84 "Оплот"). Також на різних моделях серйозно розрізняються системи управління вогнем.

Реклама на dsnews.ua

Тому кожен раз, коли заходила розмова про перспективи, військові воліли відмовчуватися. Тільки відносно недавно деякі плани танкового будівництва в інтерв'ю кореспондентові газети "Народна Армія" розкрив начальник Центрального бронетанкового управління Збройних сил України генерал-майор Юрій Мельник.

Судячи з усього, був обраний варіант "м'якого" переходу до стандартів НАТО. Після закінчення "особливого періоду" Міністерство оборони планує відмовитися від використання в армійських частинах нетиповою для ЗСУ техніки - танків Т-72 і Т-80, а зосередитися на модернізації наявного парку танків Т-64БВ, насиченні частин танками Т-84У і "Оплот-М" аж до доопрацювання за західними лекалами і запуску серійного виробництва перспективного танка з сварно-катаної вежею і автоматом заряджання під унітарний снаряд на основі досвідченого Т-84-120 "Ятаган". Причому вже цілком очевидно, що в досить тривалій перспективі планується відмовитися від 125-мм радянського танкового знаряддя і повністю перейти на 120-мм західний стандарт.

Вже до 2019 р. військові чекають від Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. Морозова нового варіанту модернізації Т-64. Очевидно також те, що він, по всій видимості, зовсім не схожий на БМ "Булат", в експлуатації якого в ході війни на Донбасі були виявлені серйозні проблеми, пов'язані насамперед з недостатньою живучістю немодернізованого шасі. В інтерв'ю прямо вказується на те, що першим ділом модернізації будуть піддаватися моторно-трансмісійне відділення, системи зв'язку, навігації, системи управління озброєнням.

Частково це вже реалізовано при капітальному ремонті танків Т-64БВ в 2016-2017 роках Це перш за все встановлення прицілів нічного бачення ТПН-1-ТПВ (виробник - "Тримен-Україна" і UaRpa) для всіх членів екіпажу: командира, навідника та механіка-водія. Прилади командира і навідника інтегровані в систему управління вогнем, забезпечуючи виявлення, розпізнавання і знищення противника на відстані понад 1,5 км. Крім того, на машинах зразка 2017 р. встановлені системи супутникової навігації від держпідприємства "Оризон-Навігація" і нові цифрові радіостанції "Либідь К-2РБ" з дальністю дії до 70 км. Є велика частка ймовірності, що саме для цієї модернізації державне підприємство "Промоборонекспорт" закупило щонайменше 539 електронно-оптичних перетворювачів американської Harris Corp.

Крім того, в інтерв'ю окремим пунктом варто розгортання виробництва в країні танкових стовбурів як калібру 120, так і 125 мм. Фактично отримала підтвердження неофіційна інформація про те, що всі (або, принаймні, якась частина точно), що пройшли ремонт та часткову модернізацію танки отримують вже гармати вітчизняного виробництва (в 2014-2016 роках такі заміни відбувалися шляхом "канібалізації").

Таким чином, можна сміливо говорити про те, що у нашого військово-політичного керівництва є чітка програма розвитку такого важливого компонента Сухопутних військ, як танки. І вона поступово реалізується, причому з урахуванням можливостей як окремих вітчизняних виробників, так і бронетанкової галузі в цілому.

    Реклама на dsnews.ua