• USD 36.6
  • EUR 37.9
  • GBP 43.9
Спецпроєкти

Бумеранг з рикошетом. Як санкції проти Дубінського вдарять по Зеленському

США показують, що будуть мстити всім тим, кого вважають елементами російської дезінформаційної мережі

Народний депутат Олександр Дубінський
Народний депутат Олександр Дубінський / Facebook.com
Реклама на dsnews.ua

Рішення США ввести санкції щодо українського парламентарія Олександра Дубінського — це проблема не тільки самого Дубінського, але і ще більшою мірою президента України Володимира Зеленського. Підтвердженням цьому стала і нервова реакція Дубінського на американські санкції.

У чому Помпео звинуватив Дубінського

11 січня держсекретар США Майкл Помпео оголосив, що США "вводять санкції стосовно семи фізичних і чотирьох юридичних осіб, які є частиною пов'язаної з Росією мережі іноземного впливу, яка взаємодіє з Андрієм Деркачем, який був включений до списку санкцій 10 вересня 2020 року відповідно до адміністративного указу (АУ) 13848 за його спробу вплинути на президентські вибори в США в 2020 році. Деркач, депутат парламенту України, більше десяти років є активним російським агентом, що підтримує тісні зв'язки з російськими спецслужбами".

Зокрема, Дубінський і ще троє діячів, за словами Помпео, "публічно виступали з Деркачем або пов'язували себе з ним за допомогою скоординованого поширення і просування сфальсифікованих або необґрунтованих звинувачень щодо політичних кандидатів в США. Вони неодноразово виступали з публічними заявами, що поширюють шкідливі наративи про те, що посадові особи уряду США нібито брали участь в корупційних угодах в Україні. Ці зусилля і наративи узгоджуються з цілями Деркача з надання впливу на президентські вибори 2020 року в США або підтримують їх. Таким чином, ці особи включаються до списку санкцій відповідно до АУ 13848 за те, що вони прямо або побічно брали участь, спонсорували, приховували або іншим чином були співучасниками іноземного впливу в спробі підірвати вибори 2020 року в США".

Дві нові проблеми Зеленського

Всі ці особи, про яких згадав Помпео, не мають прямого відношення до Зеленського. За єдиним, але дуже важливим винятком на прізвище Дубінський. І тепер до всіх проблем, які вже є у Зеленського у відносинах з Вашингтоном, додалися дві нові.

По-перше, Дубінський займає в команді Зеленського важливі пости: він є членом фракції партії "Слуга народу" у Верховній Раді і очолює Київську обласну організацію цієї партії. І ось ця важлива статусна особа в команді Зеленського потрапила під американські санкції з формулюванням "за те, що він прямо чи побічно був співучасником іноземного впливу в спробі підірвати вибори 2020 року в США".

Реклама на dsnews.ua

Якщо Дубінський збереже свої пости в партії, то США можуть розцінити це як знак, що Зеленський його покриває. Звичайно, в такому випадку не доводиться очікувати теплих і довірчих відносин між Вашингтоном і Києвом. Яка може бути довіра до того, хто пригрів у себе в команді людину, яку США офіційно визнали "частиною пов'язаної з Росією мережі іноземного впливу".

Здавалося б, це дрібна проблема, але вирішити її Зеленському не дуже-то просто. Для цього потрібно вигнати Дубінського з партії і з фракції. А це виглядає майже фантастикою. Малоймовірно навіть, щоб Дубінського змістили з поста глави Київської обласної парторганізації. Однак, якщо ніяких кроків у цьому напрямі зроблено не буде, то Вашингтон може створити неприємності всім членам керівництва партії "Слуга народу" і її парламентської фракції. Мовляв, раз він вам такий дорогий, що ви не можете його позбутися, то всі разом за нього і розплачуйтеся. У список санкцій вони, звичайно, не потраплять, але, скажімо, труднощі з отриманням в'їзної візи в США можуть виникнути.

По-друге, місяць тому Печерський райсуд Києва зобов'язав генпрокурора Ірину Венедіктову відкрити кримінальні провадження з приводу можливого скоєння державної зради нардепами Дубінським і Деркачем. Звичайно, перспективи цих справ виглядають смішними, але як раз в цьому і полягає проблема. Якщо ці справи будуть закриті, то США, знову ж таки, можуть розцінити це як знак, що Зеленський разом зі своєю ручною прокуратурою покриває Деркача та Дубінського.

Повернення бумерангу

Тут не зайвим буде нагадати, що сам Зеленський вляпався в історію з "плівками Деркача" не менше, ніж Дубінський. Факти такі. 19 травня 2020 р. стався великий скандал через оприлюднення Деркачем нібито записів телефонних розмов, голоси учасників яких схожі на голоси експрезидента України Петра Порошенка, колишнього віцепрезидента США Джо Байдена і ексдержсекретаря США Джона Керрі. А 20 травня Зеленський провів пресконференцію, на якій сам торкнувся теми "плівок Деркача". Відповідаючи на питання, чи став він "вироком" для Порошенка, Зеленський заявив: "Що стосується "вироку" пану Порошенку, я впевнений в тому, що все це ще попереду. Ви ж бачили і вчорашній скандал. Я думаю, вони так керували державою, їх чекає дуже багато різних пригод і різних вироків. Не хочу про це говорити, адже це повноваження не мої, а вироки суду".

Далі він докладніше прокоментував сам скандал. "Про Порошенка і Байдена, так, я чув. Я думаю, що це не останній дзвінок, який побачать українці. Реагувати повинна прокуратура. Я знаю, що генпрокурор вчора зареєструвала кримінальне провадження через депутата Деркача, розслідуватимуть. Я знаю, що цю справу можуть кваліфікувати як державну зраду", — заявив Зеленський.

Про всяк випадок уточнимо: Байден на той момент був головним претендентом від Демократичної партії на пост президента США. А Зеленський в своїх висловлюваннях буквально анонсував "пригоди і вироки" Порошенку за розмови з Байденом.

Газета The Washington Post тоді ж повідомила, що в штабі Байдена відреагували на "плівки Деркача", назвавши їх "повністю відредагованими". Також в штабі Байдена визнали оприлюднення цих записів продовженням російських зусиль з дискредитації Байдена і відзначили активну участь в поширенні "плівок Деркача" російського пропагандистського медіа Russia Today.

Дубінський, як і Зеленський, теж активно покористувався скандалом, роздутим Деркачем. 19 травня, відразу після оприлюднення плівок, Дубінський заявив в ефірі телеканалу "Наш", що ці плівки — нібито доказ держзради Порошенка. А через тиждень він похвалився в своєму Тelegram-каналі, що на найближчому засіданні парламенту буде проголосовано "створення слідчої комісії Ради, предметом якої буде дослідження змісту "плівок Деркача", на яких людина з голосом Порошенка торгує національними інтересами з представниками іноземних держав. Юрист Андрій Портнов уже запропонував план роботи слідчих органів за цими записами. Думаю, парламент в цій роботі стане серйозною підмогою для встановлення істини і, за наявності підстав, довгоочікуваного "вироку" президенту Порошенку".

Як бачимо, і Зеленський, і Дубінський однаково розглядали "плівки Деркача" як бумеранг, яким можна буде вдарити по Порошенку. Однак потім Зеленському роз'яснили, що втручатися в американські вибори категорично не можна, навіть якщо дуже цього хочеться, щоб посадити Порошенка. Парламентська слідча комісія по "плівках Деркача" так і не була створена.

Словом, бумеранг, запущений по Порошенку, пролетів повз — і ось тепер повернувся, вдаривши по Дубінському і, рикошетом, по Зеленському.

Урок для розумних

Ще один важливий момент полягає в тому, що в найближчі тижні в США буде все більше розкручуватися маховик викриттів російської змови проти США (не тільки втручання у вибори, а взагалі змови з метою державного перевороту). Власне, він уже розкручується.

Саме тому список санкцій щодо українських діячів не скінчився на Деркачеві і зараз поповнився новими фігурантами — Дубінським і іншими, хто допомагав Деркачу. Не виключено, що буде ще одна порція санкцій — в тому числі для тих, хто допомагав Дубінському тоді або покриває його зараз.

Ну і, звичайно, тут очевидний мотив показового пороття. США показують, що будуть мстити всім тим, кого вважають елементами російської дезінформаційної мережі. І Вашингтон попереджає, що не пройдуть виправдання типу "я навіть в думках не мав втручатися в американські вибори, просто хотів зіпсувати життя Порошенку". Брав участь в російській дезінформаційній спецоперації — тепер відповідай за це.

Взагалі це попередження, яке можна розцінювати навіть і як залякування з боку США. Мовляв, хто буде поширювати російські фейки про горезвісне "зовнішнє управління України з боку Заходу", той стане невиїзним. Дубінський тут підійшов дуже до речі: яскрава медійна особистість, і будь-яка інша медійна персона легко може приміряти його нинішню ситуацію на себе. Хочеш поширювати російські наративи — вперед, потрапиш під роздачу, як Дубінський.

Зрозуміло, якщо такі санкції когось і налякають, то явно не більшість тих, хто зробив ставку саме на боротьбу з "зовнішнім управлінням". Але в Вашингтоні навряд чи сподіваються прочистити мізки діячам ОПЗЖ та інших відверто прокремлівських політпроєктів. Швидше метою може бути примусити Зеленського очистити свою команду від усіх, хто говорить в унісон з Кремлем і ОПЗЖ. А це далеко не один тільки Дубінський. Список довгий. І він може виявитися ще довше після 20 січня, коли за справу візьметься адміністрація Байдена.

"Санкції проти оточення Деркача і Коломойського тільки початок великої "санкційної війни" проти російської агентури в Україні, — припускає політолог Тарас Березовець. — Адміністрація Байдена істотно розширить коло осіб, що представляють загрозу нацбезпеці США. Як кажуть американці, жорна правосуддя повертаються повільно, але невідворотно. Зеленський і Венедіктова мають намір далі відмовчуватися і покривати російську агентуру. Це оглушливе мовчання дуже добре чутно в Вашингтоні і не буде забуто. І буде мати дуже неприємні наслідки для оточення президента і його самого. Про це ми почуємо в найближчі тижні".

Але як зреагує на все це Зеленський — поки залишається питанням. Яке може стати проблемою вже не тільки самого Зеленського, але і всієї України.

    Реклама на dsnews.ua