• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Бунт проти Єрмака. Як "слуги народу" виставлять Зеленського невдахою

На Банковій замислили чисто популістський спектакль: а давайте викличемо у народу ненависть до депутатів. Мовляв, дивіться, он їх скільки — 450 дармоїдів

Верховній Раді рекомендують скоротити кількість народних депутатів
Верховній Раді рекомендують скоротити кількість народних депутатів / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У Зеленського визначилися, чим зайняти народних депутатів після карантину. 14 січня парламентський комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді прийняти президентський законопроєкт №1017 про скорочення кількості народних депутатів з 450 до 300.

Негатив замість позитиву

З Банкової доносяться оптимістичні чутки: «У Зеленського вважають, що закон позитивний. Хто його не підтримає, того затаврує суспільство. Від Конституційного Суду можна чекати сюрпризів, але й у них полетять списи, якщо через суд документ скасують. Голосування має стати позитивом для влади. Трек наявності голосів "Слуги народу" курирує Єрмак».

Насправді у проєкту немає шансів набрати 300 голосів, необхідних для внесення змін до Конституції. Володимир Зеленський подав законопроєкт №1017 ще 29 серпня 2019 р,. в перший день роботи нинішньої Верховної Ради, і визначив його як невідкладний. Однак депутати не поспішали його прийняти. Він був попередньо схвалений 4 лютого 2020 р., і підтримали його лише 236 народних депутатів, в тому числі лише 197 «слуг народу». Тобто півсотні членів фракції президентської партії демонстративно проігнорували президентський законопроєкт.

Тоді врятувала справу фракція ОПЗЖ, що дала за проєкт 35 голосів. Співголова фракції Юрій Бойко пояснив це бажанням наблизити позачергові вибори парламенту. «Ми вважаємо, що цей законопроєкт наблизить нас до зміни влади, і ми будемо за те, щоб він був прийнятий, а люди обрали нову владу», — пояснював він.

Але зараз навіть ОПЗЖ допомагати Зеленському голосами не має наміру. Тому президентський законопроєкт може не набрати не те що 300, а навіть 226 голосів. І це буде ганебний провал, після чого будь-які слова про пропрезидентську монобільшість викликатимуть тільки сміх.

Хто кому стане хлопчиком для биття

Реклама на dsnews.ua

Скорочення числа нардепів з 450 до 300 невигідне жодній партії. Для будь-якої партії є велика різниця, скільки мандатів вона отримає. Тому, щоб домогтися підтримки свого проєкту від інших політичних сил, Зеленському потрібно було як мінімум провести переговори з партіями, представленими в парламенті, і пообіцяти їм якісь істотні бонуси. Наприклад, він міг би погодитися передати певні президентські повноваження парламенту або уряду, що формується парламентом. Звичайно, для цього потрібно ставитися до парламенту шанобливо, як до партнера.

Але замість цього у Зеленського чисто популістська задумка: а давайте викличемо у народу ненависть до депутатів. Мовляв, дивіться, он їх скільки — 450 дармоїдів.

Звичайно, нікому в Верховній Раді не хочеться опинитися в ролі хлопчика для биття. І спроби навʼязати депутатам таку роль, безсумнівно, викличуть опір.

До того ж нардепи звертають увагу на те, що сам Зеленський абсолютно безцеремонно обдурив виборців. У своїй передвиборчій програмі він пообіцяв: «Впроваджувати рівність і справедливість почну з себе». І далі анонсував законопроєкти про зняття недоторканності з президента і народних депутатів. Однак Зеленський досі так і не вніс законопроєкт про зняття недоторканності з президента. Недоторканність знята тільки з народних депутатів, причому автором цього законопроєкту був президент Петро Порошенко. Всупереч обіцянці Зеленського, в Конституції досі залишаються положення про те, що «Президент України користується правом недоторканності на час виконання повноважень».

А ось обіцянок скоротити кількість народних депутатів взагалі не було ні в програмі Зеленського, ні в передвиборчій програмі партії «Слуга народу». Тому, якщо Зеленському закортіло зайнятися популізмом, йому саме час почати з себе, як він сам і обіцяв, і зайнятися позбавленням себе недоторканності, а не скороченням числа нардепів. Це той мотив для опору проєкту №1017, який є у всіх нардепів, незалежно від фракційної приналежності. Але, крім того, у «слуг народу» є ще й особливі мотиви.

Три причини для бунту «слуг народу»

Насамперед для «слуг» вкрай принизливо те, що Банкова вимагає від них одночасно підтримувати президентський проєкт і визнавати себе дармоїдами. Можна було зрозуміти Кучму, коли він публічно дискредитував огульно всіх депутатів — він ніколи не мав власної партії, яка була б ядром парламентської більшості. Але саме Зеленський — перший президент, чия партія має власну монобільшість у Верховній Раді і власний уряд. Тому будь-яке слово про те, що потрібно скорочувати число депутатів-дармоїдів, бʼє насамперед саме по «слугах народу».

По-друге, саме «слугам народу» скорочення депутатів найбільш невигідно. Справа в тому, що популярність цієї партії різко впала, а у трьох її головних конкурентів рейтинг, навпаки, помітно зріс. За даними соціологів, якщо провести парламентські вибори прямо зараз, то навіть при збереженні нинішнього числа депутатів фракція «слуг народу» скоротиться майже вдвічі. І навпаки, фракції ОПЗЖ і «Батьківщини» виростуть майже втричі, а «Європейської солідарності» — більш ніж вчетверо.

Якщо ж скоротити число депутатів до 300, то кількість парламентських «слуг народу» зменшиться з нинішніх 248 до 94. Тобто більш ніж півтори сотні нинішніх «слуг» позбудуться мандатів. І ось ці півтори сотні якраз найбільше і сподіваються на те, що проєкт №1017 буде благополучно провалений.

Нарешті, є ще й третій мотив для опору. Це — небажання посилювати позиції керівника президентського Офісу Андрія Єрмака. Насправді, щоб купити 300 голосів в парламенті за таке проблемне питання, як скорочення числа депутатів, потрібно витратити дуже великі гроші. А якщо Єрмак буде просто примушувати, це може стати приводом для бунту серед «слуг народу».

Найсмішніше те, що «слуг» лякають розпуском парламенту, якщо вони не підтримають президентський проєкт. Однак багато «слуг» більш ніж упевнені, що якщо проєкт №1017 раптом буде прийнятий, то на Банковій одразу заспівають пісню про те, що нинішній парламент нелегітимний, бо в ньому більше нардепів, ніж належить за Конституцією. Тобто Банкова буде вважати, що тепер Зеленський може розпустити парламент у будь-який момент, коли йому заманеться. І це стане ще одним важелем тиску на депутатів, щоб вони були слухняними.

Тому багато «слуг» рішуче налаштовані не давати в руки Єрмаку цей важіль. І якщо заради цього доведеться виставити Зеленського невдахою, вони зроблять це в подяку за його бажання виставити їх дармоїдами.

На хліб не намажеш

Проте вже пішла хвиля інформації про те, що Банкова намагатиметься розкручувати президентський законопроєкт попри відсутність шансів на його проходження у Верховній Раді. Буде розігруватися спектакль: мовляв, президент хоче скоротити число депутатів-дармоїдів, а депутати-дармоїди проти. Розрахунок на те, що народу це сподобається, а рейтинг Зеленського знову злетить.

Тобто це не більш ніж спосіб відвернути увагу від інших проблем. Нагадаємо, що до 24 січня у нас жорсткий карантин. Мало не з 25 січня (першого дня після карантину) може початися «тарифний майдан». Верховна Рада почне засідати 26 січня, і тут депутатам запропонують: а давайте забудемо про все, що хвилює народ, не будемо турбуватися ні про проблему тарифів, ні про вакцинацію, яка проводиться вже всюди, але тільки не у нас, а займемося скороченням депутатів.

Фактично організатори цієї затії підставлять Зеленського. Він виявиться в ролі обманщика і маніпулятора, який намагається підмінити тему розмови, щоб проігнорувати народний протест.

Скорочення числа депутатів на хліб не намажеш. І вкрай сумнівно, щоб рейтинг партій залежав від того, чи проголосують їхні депутати за скорочення кількості нардепів у майбутній Верховній Раді. Це питання хвилює народ набагато менше, ніж тарифи, пенсії, робочі місця і той самий коронавірус.

    Реклама на dsnews.ua