• USD 26.8
  • EUR 31.9
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Бутафорська велич Росії. Чому "Адмірал Кузнєцов" нікуди не попливе ще мінімум три роки

Єдиний авіаносний крейсер РФ у ремонті з лютого 2017 р., за цей час він дивом не потонув і ледь не згорів

Авіаносний крейсер РФ "Адмірал Кузнєцов" у Мурманську на ремонті, 2018 р.
Авіаносний крейсер РФ "Адмірал Кузнєцов" у Мурманську на ремонті, 2018 р. / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Океанські амбіції Російської Федерації отримали чергову пробоїну. Терміни ремонту єдиного в ВМФ РФ важкого авіаносного крейсера "Адмірал Кузнєцов" у черговий раз перенесено — тепер флот повинен отримати модернізований корабель у кінці 2023 р.

Варто нагадати, що цей авіаносець був побудований 34 роки тому (в 1987 р.) в іншу технологічну епоху і повинен був стати одним з п'яти авіаносних крейсерів проєкту 1143 «Кречет». Причому, власне, «Кузнєцовим» він став далеко не відразу — на стадії проєкту корабель називався «Радянський Союз», на момент закладки — «Рига», спускався на воду як «Леонід Брежнєв», а випробування проходив як «Тбілісі».

Під час всієї служби кораблю катастрофічно не щастило — він рідко вилазив з ремонтного доку: ремонтувався в 1994-1995, 1996-1998, 2001-2004 і в 2008 рр.

З 2016-му «Кузнєцов» відзначився єдиним у своїй історії бойовим походом в Середземне море, де його ефективність виявилася досить посередньої: було втрачено два літаки, а сам похід обійшовся російській скарбниці в 10 млрд руб.

По поверненню в лютому 2017 р. у Мурманську область авіаносець був відправлений на черговий ремонт, де знаходиться і понині. Причому за цей час з ним сталося відразу кілька нових неприємностей. Спочатку, в ніч на 30 жовтня 2018 р. затонув плавучий док ПД-50, на якому саме в цей час проводився ремонт «Адмірала Кузнєцова». За словами офіційних представників ВМФ РФ, сам корабель у цей час був відключений від дока, тому разом з доком на дно не пішов, що, правда, не врятувало його від пошкоджень — на корабель впали відразу два баштові крани.

Другий плавучий док, який міг прийняти корабель такого класу, перебував на Далекому Сході, і довелося докласти чимало зусиль, щоб провести його Північним морським шляхом.

А в грудні 2019 р. на кораблі сталася пожежа. Офіційні особи розповідали, що горіло всього 500-600 кв. м площі, і це не критично для такого великого корабля, а постраждали під час пожежі шість чоловік.

Реклама на dsnews.ua

Так що перенесення дати закінчення ремонту на 2023 р. взялося не на порожньому місці — його визначила важка карма «Адмірала Кузнєцова».

Але наполегливі росіяни обіцяють не просто ремонт, а й певну модернізацію — оновлення авіоніки, льотної палуби з трампліном, енергетичного обладнання, силової установки. Стверджується також, що буде встановлений зенітний ракетно-гарматний комплекс «Панцир-М».

Виглядають всі ці анонси вкрай сумно. Наприклад, США сьогодні можуть виставити 11 атомних авіаносців, причому вельми сучасних. Так, тільки «Джордж Буш» (останній із серії «Німіц») забезпечує глибину оборони до 1500 км.

Так що говорити про США — і регіональні лідери вже обганяють Росію. Так, в Туреччині в травні 2016 р. спущений на воду універсальний десантний корабель TCG Anadolu. Побудований на основі проєкту іспанського багатоцільового корабля SPS Juan Carlos I, при повній водотоннажності близько 28 тис. т корабель може перекидати амфібійний батальйон, що включає в себе особовий склад авіакрила чисельністю до 700 чол., десантні катери і бронетехніку, літаки і вертольоти. Спочатку планувалося, що корабель буде нести 12 винищувачів F-35B, однак після санкцій, введених проти Туреччини за покупку російської системи ППО С-400, США відмовилися продавати своєму партнеру по НАТО ці машини. Тому в березні 2021 р. з'явилася інформація про те, що спеціально для цього авіаносця компанія Baykar розробляє корабельний варіант свого вдалого розвідувально-ударного безпілотника Bayraktar TB2. Новий дрон вже має позначення Bayraktar ТВ3, матиме крило, що складається, а також поліпшені характеристики. У турецьких ЗМІ була інформація про те, що Anadolu зможе нести до 50 дронів, з можливістю підтримки в повітрі одночасно до 10 одиниць.

Отримують нові можливості і інші авіаносці, які є в наявності в країнах НАТО. Так, у поточному місяці авіаносець ВМС Італії Cavour готується прийняти свій перший палубний винищувач F-35. Нові літаки надійдуть замість застарілих AV-8B Harrier. До останнього часу авіакрило цього бойового корабля складалося з восьми таких штурмовиків і 12 вертольотів.

У червні 2020 р. у Великобританії на воду були спущені відразу два сучасних авіаносці — Queen Elizabeth (R08) і Prince of Wales (R09), які є найбільшими бойовими кораблями за всю історію Королівського флоту. Їх повна водотоннажність — 65 тис. т, кожен може брати на борт максимально по 36 штук F-35B (три ескадрильї по 12 винищувачів).

З травня 2021 р. авіаносна ударна група на чолі Queen Elizabeth вирушила в похід через Середземне море і Суецький канал в Індійський океан, а потім в Тихий. Згідно з планами британський флот проведе спільні маневри з ВМФ таких країн, як Індія, Сінгапур, Південна Корея і Японія. Всього за шість місяців британська ескадра пройде біля берегів близько сорока країн і візьме участь у десятці заходів, включаючи святкування піввікового ювілею укладення угоди про військову співпрацю з Малайзією, Сінгапуром, Австралією і Новою Зеландією.

Тобто можна говорити про те, що наявність авіаносців і раніше є засобом домінування в світовому океані та інструментом м'якої сили для проведення власної політики. У Москви сьогодні такого інструменту немає, і чи з'явиться він у доступному для огляду майбутньому — питання відкрите.

    Реклама на dsnews.ua