• USD 38
  • EUR 41.2
  • GBP 48.1
Спецпроєкти

Колишній російський солдат і Герой України. Чим відомий новий командувач АТО

Михайло Забродський - один з легендарних офіцерів ЗСУ, який брав безпосередню участь у найголовніших подіях війни на Донбасі
Реклама на dsnews.ua

У командуванні операції на Донбасі відбулися серйозні зміни. Командував до початку листопада 2017 року генерал-лейтенант Олександр Локота, перший заступник командувача Сухопутних військ ЗСУ замінений на генерал-лейтенанта Михайла Забродського, командувача Высокомобильными десантними військами ЗСУ.

Він бойовий генерал, Герой України, відомий насамперед рейдом десантників по тилах противника в липні-серпні 2014 року.

Нове призначення формально пояснюють тим, що в ході ротації більшу частину угруповання на Донбасі стали складати аеромобільні частини.

Михайло Забродський був у числі перших військових, хто вступив у війну на Донбасі навесні 2014 року. На посаді командувача легендарної 95-ї окремої аеромобільної бригади полковник Михайло Забродський став першим серед десантників Героєм України.

Народився майбутній генерал в 1973 році в Дніпропетровську, в сім'ї потомствених військових. Закінчив Військову інженерно-космічну академію імені А. Ф. Можайського в Санкт-Петербурзі, став у російській армії.

Ось як він згадував про цей період життя в одному з численних інтерв'ю: "Я народився у Дніпропетровську в родині військових. Батько мій служив. Дід служив. Навіть дружина - офіцер. Я сам теж завжди хотів бути військовим. Відповідну освіту здобув у Санкт-Петербурзі. Після навчання підписав контракт і залишився в Росії на п'ять років. А потім вирішив повернутися додому".

Так у 2000 році він опинився в складі 95-ї окремої аеромобільної бригади на посаді командира взводу. З бригадою йому пощастило - вона завжди була, що називається, "на виду" - брала участь у парадах, але найголовніше потрапила під різні програми міжнародної військової допомоги. І молодого і перспективного офіцера командування помітило і відправило на навчання в США. Тут він у 2005-2006 роках пройшов навчання в Коледжі Командування Армії і Об'єднаного Командування начальників штабів (United States Army Command and General Staff College).

Реклама на dsnews.ua

Це безпосередньо позначилося на його кар'єрі - вже в 2009 році він у званні підполковника був призначений начальником штабу бригади, а вже восени став командувати українського контингенту в Косово.

У січні 2013 року Забродський був призначений командиром 95-ї окремої аеромобільної бригади. У цій якості він і зустрів війну на Донбасі.

Першою бойовою операцією стало звільнення Слов'янська, зокрема його бійці відбили у бойовиків стратегічну висоту - гору Карачун. "Це була нічна висадка повітряного десанту на гору Карачун, яку обороняли якісь козацькі війська або щось в цьому роді. Був короткий нічний бій, у результаті якого штурмова група 95-ї бригади встановила контроль над горою і спільно з підрозділами Нацгвардії обороняла її близько двох місяців. У перший період були постійні загрози штурму, артилерійський вогонь з житлових кварталів Краматорська і Слов'янська. Нам по радіо ставили ультиматуми, що цієї ночі для нас все закінчиться. Другий період - коли гора Карачун використана як база для ведення маневрених дій навколо Слов'янська. Ми виходили з Карачуна, виконували певні дії і поверталися назад".

Ще одним досягненням десантників бригади в цілому і командира зокрема став рейд у тил противника влітку 2014 року. За два тижні бригада пройшла 470 км від Слов'янська до Маріуполя вздовж російсько-українського кордону. Цей рейд дозволив пробити "коридор" для виходу з оточення українських підрозділів: на початку серпня вдалося вивести більше 3 тисяч солдатів і офіцерів і 250 одиниць техніки.

24 серпня 2014 року саме Забродський командував зведеним парадним батальйоном учасників АТО на параді на честь Дня Незалежності. А за день до цього отримав звання Герой України з врученням ордена "Золота Зірка".

З березня 2015 р. - командувач Високомобільних десантних військ України. У червні 2015 року командував українськими силами під час невдалої спроби російсько-терористичних військ захопити Мар'їнку. Після провалу в Мар'їнці серйозних спроб розпочати наступ ворог на Донбасі більше не робив.

Під час війни Забродський продовжував своє навчання. Зокрема, в червні 2017 року закінчив Національний університет оборони України, отримавши диплом магістра.

Не виключено також, що в разі вступу в силу так званого закону про "реінтеграції Донбасу", саме Забродський очолить майбутній Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ. Якщо це станеться, то до суто військовим повноважень нового командувача додадуться і цивільні, оскільки Об'єднаний штаб повинен буде виконувати і частину повноважень нинішньої Військово-цивільної адміністрації.

    Реклама на dsnews.ua