• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 40.3
Спецпроєкти

Ціна дитини. Як "слуги" хочуть покарати народ за низьку народжуваність

Обіцяна Галиною Третьяковою і Іриною Верещук шестимісячна економія на пенсійному віці через 30-40 років — це, напевно, найсмішніший у світовій практиці стимул завести дитину

дитина
Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Днями десять "слуг народу" внесли до Верховної Ради законопроект про підвищення пенсійного віку. Відразу підкреслимо, що шанси цього проекту на прийняття досить високі. Першим в списку авторів глава комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова. Саме її комітет і буде головним при оцінці цієї ініціативи. І можна сміливо прогнозувати, що комітет Третьякової схвалить законопроект Третьякової і рекомендує його до прийняття на сесії. Тому варто вже зараз оцінити його наслідки для українців.

Два в одному: гірке плюс солодке

Законопроект під №5566 носить розпливчасту назву "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування щодо деяких питань визначення пенсійного віку". Серед його авторів, крім Галини Третьякової, ще чотири представниці прекрасної статі з числа "слуг народу": Ірина Верещук, Мар'яна Безугла, Тетяна Циба, Ольга Василевська-Смаглюк. Решта п'ятеро — чоловіки, тобто автори вирішили дотриматися гендерного балансу. Гендерне питання тут важливе, бо проект складається з двох частин: гіркої та солодкої.

Гірка частина полягає в тому, що щорічно протягом 12 років, починаючи з 1 січня 2023 року, вік, який дає право на отримання пенсії, буде підвищуватися на один місяць. В результаті за 12 років цей вік буде підвищено на один рік — з 60 років до 61 року.

Солодка частина стосується виключно матерів. Жінка, яка народила дитину і виховала його до шестирічного віку, має право на зменшення пенсійного віку з нинішньої норми — 60 років — на шість місяців за кожну дитину, але не більше ніж на три роки (тобто не більше ніж за шість дітей).

Саме цю, солодку частину, вже почали піарити "слуги народу". Так, Ірина Верещук розповіла в ефірі телеканалу "Україна 24", що завдяки цьому закону виросте народжуваність.

"Я дійсно хочу, щоб у нас збільшувалася народжуваність. Ми хочемо дати тим матерям, які будуть вирішуватися на другу, третю і більше дітей, пільгу по скороченню пенсійного стажу, тобто віку. Вони будуть менше працювати", — сказала вона. Насправді в законопроекті йдеться лише про скорочення віку виходу на пенсію, але немає ні слова про скорочення стажу. Тобто якраз працювати для отримання пенсії матерям доведеться рівно стільки ж, скільки і раніше.

Реклама на dsnews.ua

Верещук прогнозує, що цей закон буде прийнятий і почне діяти ще до кінця 2021 г. "Сподіваюся, це спрацює. Нам потрібно піднімати народжуваність", — заявила вона.

Чому це не спрацює

У пояснювальній записці до проекту його автори теж роблять упор саме на бажанні стимулювати народжуваність: "Ще один бебі-бум малоймовірний, і тому надзвичайно важливо поліпшити пенсійну систему в контексті підтримки матерів, щоб протистояти наслідкам демографічної ситуації, що склалася в країні". А підвищення пенсійного віку для інших категорій автори обґрунтовують необхідністю компенсувати втрати Пенсійного фонду.

Тобто гірка частина проекту виявляється наслідком солодкої. За зниження пенсійного віку для матерів всі інші заплатять підвищенням пенсійного віку.

Однак ключова ідея проекту "слуг народу" абсолютно нежиттєздатна. У будь-який законодавчої ініціативи є свій ККД — коефіцієнт корисної дії. Так ось, у проекту №5566 ККД нульовий.

І щоб переконатися в цьому, немає потреби проводити складні розрахунки і замовляти експертизу демографів. Досить запитати будь-яку жінку 20-30-річного віку: підштовхне її до народження дитини знання того, що через сорок чи тридцять років, коли вона наблизиться до 60-річного віку, вона зможе вийти на пенсію на шість місяців раніше?

Всі, кого не спитаєш, відповідають сміхом. І дійсно, шестимісячна економія через 30-40 років — це, напевно, найсмішніший у світовій практиці стимул для підвищення народжуваності.

До того ж ніхто не вірить, що за ці 40 років не буде ніяких інших змін в пенсійному законодавстві. Напевно ще не раз буде підвищуватися пенсійний вік для всіх категорій. І автори проекту не можуть дати ніякої гарантії, що обіцяна ними шестимісячна економія буде залишатися недоторканною протягом десятиліть.

Три ідеї, яких бояться Третьякова і Верещук

Втім, якщо поговорити з майбутніми матерями, то можна почути не тільки критику ідеї "слуг", але і цілком резонні конструктивні ідеї, які могли б мати набагато більший ККД. Ми наведемо три таких ідеї, кожна з яких варта уваги.

Перша ідея — про стаж. Зараз в трудовий стаж записується час по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років. Причому якщо різниця у віці у дітей, скажімо, один рік, то мама отримає стаж за двох дітей чотири роки. А якщо вона народить близнюків, то стаж за них буде тільки три роки, як за одну дитину.

За цим підходом варто споживацьке ставлення держави до жінки як до працівника: поки дитині не виповнилося три роки, жінка може за ним доглядати, але після трьох років дитина повинна відправлятися в дитячий сад (або до бабусі), а мама — на роботу.

Стимулом для матерів може послужити принципова зміна ставлення держави. Якщо вона хоче, щоб жінки народжували, то повинна давати стаж не три роки, а хоча б удвічі більше, тобто шість років, причому за кожну дитину. Народила двійню — молодець, отримуй 12 років стажу (замість нинішніх трьох років). Такий підхід спонукатиме молоду сім'ю, яка завела одну дитину, через рік народити йому сестричку або братика. Все-таки молода мама отримає за це 12 років стажу (замість нинішніх чотирьох років). Підкреслимо, що одну дитину молода сім'я все-таки зазвичай заводить, головна проблема в тому, щоб простимулювати народження другої.

Друга ідея — про чоловіків. Суть законопроекту Третьякової і Верещук в тому, щоб покарати народ за низьку народжуваність. Мовляв, матерям знизимо пенсійний вік, а всім іншим підвищимо. Але чому повинен нести покарання батько двох дітей? Сенс другої ідеї в тому, щоб давати трудовий стаж не тільки матері, але й батькові дитини. Наприклад, якщо жінка — мати-одиначка, виховує дитину одна, тоді їй стаж — шість років за дитину. А якщо виховують удвох — тоді мамі стаж чотири роки плюс татові стаж два роки. При грамотній реалізації ця ідея може послужити і стимулом для зміцнення сімей.

Нарешті, третя ідея — про розмір пенсій. Нагадаємо, що ми обговорюємо звичайну, солідарну пенсійну систему. Вона називається солідарною тому, що базується на солідарності поколінь: молодше покоління виплачує внески, які йдуть на пенсії старшому поколінню. По суті, через цей механізм діти платять пенсії батькам. Так ось, третя ідея полягає в тому, щоб зробити цей зв'язок більш чіткою. Пенсіонерка, у якій двоє (або більше) працюючих дітей, повинна отримувати добавку до пенсії. Наприклад, можна записати в законі, що зараз добавка складає чверть від середньої пенсії, через 10 років буде половина, через 20 років — три чверті, а через 30 років пенсія буде подвійна за двох дітей. Принаймні, перспектива подвійний пенсії — це явно більш серйозний стимул, ніж обіцянка знизити пенсійний вік на один рік за двох дітей.

Зберігати ці ідеї в свій проект Третьякова і Верещук не стали. Але у них ще є час розпитати молодих жінок про те, які ідеї реально спрацюють, а які ні, і написати серйозний законопроект замість смішного.

    Реклама на dsnews.ua