• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Чаус на паузі. Чи розповість скандальний екс-суддя, хто дав йому отруєну жуйку

ВАКС визначився із запобіжним заходом Миколі Чаусу — скандальний екс-суддя буде цілодобово сидіти під домашнім арештом. Що куди краще, ніж перебувати в СІЗО або якийсь глушині в одних трусах і з хрестом на шиї

Судове засідання щодо обрання запобіжного заходу колишньому судді Миколі Чаусу
Судове засідання щодо обрання запобіжного заходу колишньому судді Миколі Чаусу / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Журналісти чекали суду щодо обрання запобіжного заходу Чаусу 4 серпня 2021-го з великими надіями на смажені подробиці його п'ятирічних поневірянь. Тим більше, що Ростислав Кравець, адвокат самого затребуваного судді країни, яким Чаус став в останні дні, напередодні відкрив таємницю — його підзахисного катували. "Над ним просто знущалися там: 50 днів він був прикутий до ліжка — там, де він перебував, а я вважаю, що він перебував у українських спецслужб. Близько місяця йому не давали навіть митися, постійно там вмикали-вимикали світло. Ну, це тільки небагато з того, що з ним робили ", — розповідав Кравець в ефірі одного з телеканалів.

Але суд виявився закритим. Причому на закритості засідання наполягали всі сторони процесу. Тому пресі так і не вдалося почути одкровення Чауса з перших вуст. З того, що просочилося через стіни ВАКС, — повість про отруєну жуйку, якою його нібито почастували перед викраденням. Екс-суддя також заявив, що проти нього вчинили провокацію і його підставили. Вислухавши Чауса і доводи сторін, суддя ВАКС прийняв рішення не відправляти свого колишнього колегу по служінню Феміді в слідчий ізолятор. Замість СІЗО той буде перебувати під цілодобовим домашнім арештом. У САП хочуть подати апеляцію, однак, з огляду на стан здоров'я підозрюваного і політичну складову навколо цієї справи, швидше за все, апеляцію не задовольнять. Тим більше, Чаус не бігав від слідчих органів і раніше — його просто крали у них з-під носа.

Як буде розвиватися ситуація далі? Для початку подивимося на неї з точки зору зовнішньої та внутрішньої політики. Перед зустріччю Володимира Зеленського з Джо Байденом, наміченої в Вашингтоні на 30 серпня, українська влада активно підчищає "хвости" — незручні для офіційного Києва теми. Тут не тільки прийняття законів, необхідних для продовження судової реформи, на якій наші американські партнери роблять особливий акцент, але і згладжування скандалу з Чаусом. Нагадаємо, президент Зеленський провів кадрові перестановки в Службі зовнішньої розвідки, звільнивши людей, на яких упала тінь в зв'язку з викраденням Чауса з Молдови. Інший важливий момент — СБУ і НАБУ більше не воюють за Чауса. Історія з вивезенням екс-судді з Вінницької області, де його виявили, в столицю, і спроби спецназу НАБУ відбити клієнта у есбеушників стала найяскравішою в кінці липня. Правда, зі знаком мінус для обох структур. Зараз Чаус буде сидіти під домашнім арештом і охороною СБУ, а набушники зможуть проводити з екс-суддею необхідні процесуальні дії. І якщо у Вашингтоні запитають, що у вас з корупцією, Зеленський покаже красиву картинку, як дві силові структури показово співпрацюють у справі Чауса.

Дещо по-іншому це виглядає у внутрішній політиці. Як би не старалися в президентському Офісі потроху спускати скандал на гальмах, дуже багатьом невигідно, щоб Чаус зник з порядку денного. Для опозиції це новий варіант "вагнергейта", оскільки незаконне вивезення людини з іншої країни — міжнародний скандал. Плюс до того ж розповідь адвоката Кравця про тортури його підзахисного. Можна прогнозувати, що з початком нового політичного сезону будуть спроби створити ТСК Верховної Ради з розслідування факту викрадення Чауса з Молдови і його незаконного утримання протягом 4 місяців в Україні. Таку слідчу комісію, очевидно, не створять, але розмови про неї будуть. І будуть спливати нові подробиці в цій справі. Тут дуже важливо — чи заговорить сам Чаус.

Зараз створюється враження, втім, може, і помилкове, що він хоче, щоб все скоріше закінчилося. Як би хто не ставився до цієї людини і його колишніх гріхів, але з його життя випали п'ять років. Він залишився без роботи, їм грають в політику. Тому не можна виключати, що Чаус піде на співпрацю зі слідством у справі, яку проти нього веде НАБУ, але про те, як його вивозили в Молдову і привозили назад, вважатиме за краще не поширюватися. Особливо про друге. В обмін на гарантії його виходу на свободу і повернення до нормального життя.

Інший варіант — Чауса далі використовуватимуть то проти Порошенка, то проти Зеленського. Переконавши, наприклад, в тому, що тільки з ореолом "жертви двох режимів" він зможе в перспективі відсудити солідну компенсацію від держави за роки поневірянь. Як тут не згадати недавню привабливу пропозицію екс-глави ОП Андрія Богдана допомогти Чаусу в обмін на "здачу всіх". "Осінь прийде, обох посадимо!", Написав Богдан. Ймовірно, під словом "обох" маються на увазі п'ятий і шостий президенти.

Що вибере для себе Чаус, сказати складно. З одного боку, він є носієм важливої інформації, з іншого ж екс-суддю перетворили в карнавального Петрушку, так що навіть правдиві розповіді з його вуст не будуть сприйматися так, як хотілося б різним політичним гравцям. Тому малоймовірно, що одкровення Чауса зможуть стати каталізатором якихось серйозних процесів. Але і повністю "битою картою" його не назвеш.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua