• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Людина з прямою спиною. Психологічний портрет Ігоря Коломойського

Деякі бізнесмени мають воістину надможливостями - їх рішення можуть не просто впливати на політику країни, але і навіть формувати її
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Під психологічний розбір частіше потрапляють політики, ніж бізнесмени. Напевно, тому, що від рішень політиків часто залежить доля всієї країни, а вплив бізнесмена хоч і може бути велике, але з політичним впливом не зрівняється. Втім, деякі бізнесмени мають воістину надможливостями - їх рішення можуть не просто впливати на політику країни, але і навіть формувати її.

Як, приміром, Ігор Валерійович Коломойський.

Біографія героя

Один з перших методів психологічного дослідження, який почали застосовувати ще з XIX ст., називається біографічний. Це метод аналізу біографії людини і виокремлення з неї подій, які тим чи іншим чином вплинули на становлення та розвиток особистості досліджуваного.

Отже, Ігор Коломойський належить до покоління євреїв-восьмидесятников. Це покоління стояло перед складним вибором: кинути все і виїхати з СРСР на історичну батьківщину, скориставшись нововиявленими "залізною завісою", або залишитися і скористатися новими можливостями, яких у попередніх поколінь радянських людей раніше не існувало. Той факт, що Ігор Валерійович не тільки залишився в СРСР, але і з середини 80-х почав активно займатися підприємництвом, багато що говорить про його схильності до ризику і прагнення використовувати найменші можливості. А також про потужної мотивації, змушує її виходити на нові горизонти підприємницького успіху в ті часи, коли слово "бізнесмен" несло більше ризиків, ніж вигоди.

Біографія Коломойського показує і ще кілька важливих нюансів, що описують його психологічний тип. Під час шкільного навчання Ігор Коломойський отримав від ЦК ВЛКСМ відмітний знак "За відмінне навчання". А в спорті відзначився спортивним розрядом з шахів. На класичного відмінника Ігор Валерійович явно не схожий і посидючістю теж не відрізняється. Подібні відмінності можна отримати також завдяки природній схильності, швидкого розуму, хорошим вольовим навичкам.

Реклама на dsnews.ua

"Імперія Коломойського" відрізняється своїм бізнес-різноманітністю. Тут медіахолдинг, спортивні клуби по декільком видам спорту, металургія, нафтохімія, авіаперевезення і багато іншого. Повний перелік компаній, що належать Коломойському, складається з більш ніж 100 одиниць. І це теж своїм чином характеризує Ігоря Валерійовича як людини зі здатністю до переключення та розподілу уваги, хорошою реакцією на зміну ринків самих різних сегментів економіки, вмінням формувати і розподіляти контроль, знаходити на свої ключові пости величезна кількість потрібних людей і тримати їх на короткому повідку, щоб не розтягли таке розмаїття. Складно уявити бізнес-імперію Коломойського без самого Коломойського. Мабуть, тільки вкрай неординарна особистість здатна утримувати таку кількість зв'язків в одному клубку.

Конфлікт в основі всього

Становлення Коломойського як бізнесмена проходило в неспокійний час. Розвал радянської економічної системи супроводжувався низкою криз, серед яких, крім економічного, був і кримінальний, і морально-етичний, і культурний, і багато інших. Вистояти і відбутися у такій ситуації можна було лише завдяки неординарним здібностям, помноженим на особисту мужність і готовність йти на будь-які конфронтації.

І ця сама здатність до конфронтациям неодноразово виявлялася, створюючи Коломойському реноме людини, легко йде на конфлікт і не того, хто прощає образ. Багато бізнесмени і олігархи в той чи інший період життя ставали державними службовцями або народними депутатами. Але мало хто міг так легко кинути високий пост заради збереження репутації скандаліста і забіяки.

І мова не тільки про нічний перепалці під стінами "Укртранснафти" у 2015-му або про з'ясування відносин з Порошенком і Гонтарєвої. У більш ранні роки Ігор Валерійович не боявся вступати в конфлікт з пресою, закриваючи газети і журнали, звільняючи журналістів і вводячи цензуру на одному зі своїх телеканалів - в 2011-му він зайняв друге місце у рейтингу ворогів преси за версією Незалежної медіапрофспілки та Інституту масової інформації. Для формування негативного іміджу своїх ворогів Ігор Коломойський прагне використовувати найбільш креативні ідеї та інструменти. Відсутність внутрішніх заборон на "винесення сміття з хати", готовність до конфронтації, використання нестандартних інструментів інформаційної боротьби - ось відмінні особливості Коломойського-бійця. Для досягнення перемоги він готовий пожертвувати посадою і репутацією.

Вербальне та невербальне поведінка

Словесне поведінка Коломойського володіє такою ж яскравістю, як і його біографія. Численні відеоінтерв'ю показують кілька цікавих нюансів.
Коломойський ніколи не мовчить і не допускає пауз. Він заповнює весь час спілкування своїми репліками та зауваженнями. Ініціатива у переговорах практично завжди належить йому. Він задає зустрічні питання, зміщує фокус обговорення, змінює тему розмови, регулярно жартує або різко стає серйозним. Фактично інтерв'ю з Коломойським перетворюється в урок, на якому Коломойський зачеплено питання, на які змушений відповідати журналіст.

При цьому деякі невербальні сигнали демонструють, що Ігор Коломойський не розслабляється ні на секунду. Багатогодинні інтерв'ю він проводить майже не ворушачись, злегка нахиливши голову, і не відриваючи уважний погляд від співрозмовника. Тотальний і не переривався зоровий контакт. Жести гранично локалізовані в дуже вузькій області перед собою. І при цьому помітний дуже високий тонус м'язів, напруга, концентрування уваги до реакцій співрозмовника і миттєва реакція на питання.

З точки зору аналізу невербального найбільше привертає увагу той факт, що під час тривалих інтерв'ю Ігор Валерійович практично не згинає спину і не відкидається назад в кріслі. Навіть якщо бесіда проходить в його особистому кабінеті. Щоб тримати спину рівною протягом декількох годин, потрібно воістину глобальне вольове зусилля і розвинена самодисципліна. І хай сміються очі не вводять співрозмовника в оману: Коломойський - це людина з натренованим навичкою читання своїх опонентів. Він здатний знаходитися в стані внутрішньої мобілізації тривалий час і при цьому не втрачає уваги і інтересу до співрозмовника.
Ігор Коломойський, безумовно, відноситься до экстравертированному типу. Він орієнтований на активні дії, контактний, рухливий, готовий сам кинутися в бій, якщо це потрібно. Його взаємодія з навколишнім світом будується на принципі активної життєвої позиції.

У нього інтуїтивний спосіб сприйняття інформації - інтуїти орієнтовані на пошук можливостей і схильні до неординарних рішень. Саме такий тип бізнесменів породили бурхливі 90-ті роки.

Організація його діяльності заснована на імпровізаціях. Він воліє спонтанність і постійно порушує правила. Саме ці здібності дають йому перевагу перед неповороткими традиционалами, що спираються на планування і знання прецедентів. Коломойський не чекає і сам створює прецеденти.
При цьому його рішення носять емоційний характер. Раціональний тип навряд чи б вплутувався в порочать його історії навколо помсти Гонтарєвої або особистої ворожнечі з Порошенком. Особливість Коломойського - це емоційність у прийнятих рішень. Емоційність дає силу, швидкість і дозволяє мобілізувати понад зусилля в короткий проміжок часу на вузькому фронті переговорної баталії. Емоційність не завжди корисна в стратегічному плані, так як може коштувати надто дорого, але Коломойський з його активами та ресурсами може дозволити собі вести емоційну гру. Виграш зазвичай компенсує будь-які витрати, а програвати Коломойський не вміє.
Таким чином, психологічний тип Коломойського - це емоційний екстраверт, базується на інтуїції і віддає перевагу імпровізації. Гримуча суміш, вкрай небезпечна для своїх ворогів і дуже нестійка по відношенню до своїх друзів.

    Реклама на dsnews.ua