• USD 38
  • EUR 41.2
  • GBP 48.1
Спецпроєкти

Чий Новгород? Коли Київ по-справжньому почне гібридну війну

На відміну від Росії, де продукувалися і звідки сусідам нав'язувалися імперські міфи, Україна тільки зараз повертає свою історію, вкрадену Москвою
Фото: culture.ru
Фото: culture.ru
Реклама на dsnews.ua

В Інституті національної пам'яті України ініціюють розробку законопроекту про позбавлення від імперського спадку. Його мета — створити законодавчі механізми для проведення слідом за декомунізацією деколонізації. При цьому вчені кажуть, що аналогів, на які могла б спиратися Україна, немає. І тут вони мають рацію, адже в нашому випадку колонізатор не зовсім традиційний. Росія просто вкрала значну частину нашої історії, а разом з нею і наші споконвічні землі.

При цьому вся імперська історіографія, а нині російська, плодила міфи, які, на жаль, сприймаються науковим співтовариством як істина. Один з них — Київське середньовічна держава була колискою трьох братніх народів. Але після його занепаду через міжусобиці і татарської навали центр державності змістився в Москву. Таким чином, Москва як би є історичною наступницею традиції Русі. Звідси й інші міфи — про релігійної і мовної спільності, про слов'янську єдність, яке Захід — ворог Русі (хоча ворогом Русі був не він, а різні орди, які приходили зі сходу) — намагається розколоти. Власне, ми говоримо про скріп "російського світу". І якщо починати деколонізацію, то проводити її необхідно в напрямку делигитимации імперської історії, в якій Україні — прямої спадкоємиці Київської держави відводилась другорядна роль.

Добре відомо, що Київська держава, що існувала з кінця ІХ до середини ХІІІ ст., об'єднало землі від Чорного до Балтійського морів. Київські князі садили правити своїх синів у Новгороді, Муромі, Смоленську, Ростові, Полоцьку, Ярославлі, Суздали і багатьох інших містах. Частина цих земель перебуває в Білорусі, але більша частина — у Росії. Вони були захоплені і колонізовані Московською державою, мають історичні корені в державі Київському, проте не є його правонаступником.

Чи ми можемо пред'явити претензії на Новгород, Смоленськ, Муром, Білгород? Хтось скаже, що навіть якщо такі виникнуть претензії, то всерйоз їх не сприймуть. Проте не все так однозначно, як здається на перший погляд. Скажімо, Японія десятиліттями відстоює незаконність присвоєння Курив і Сахаліну, це питання виникає при кожних переговорах, і поки Москва не піде на поступки, нормальних відносин у РФ з Японією не буде. Весь світ знає, що хоча на карті острова пофарбовані в кольори Росії, вони спірні. Тобто рано чи пізно Японія може повернути їх, відновивши історичну справедливість.

Точно так само Україні ніхто і ніщо не заважає пред'явити права на всі землі, що входили до складу Київської держави. Але не тільки заявити про те, що вони незаконно були анексовані, але і активно переконувати в цьому світове співтовариство. Ще 20 років тому тільки деякі країни визнавали Голодомор геноцидом українського народу, сьогодні таких майже 20, ще більше країн визнали Голодомор злочином проти людяності і засудив його. Це результат не тільки дипломатії, але і науковців, які винесли питання про геноцид українців у роки сталінського терору на рівень світового наукового обговорення.

Те ж саме слід зробити з усією історією України — світ повинен почути її в нашому розумінні, як процес привласнення Москвою наших територій, нашої церкви, нашої державності. Починаючи з князівських часів і до сучасності: в середні століття вкрали Новгород і Смоленськ, у XX ст. — Кубань, Стародубщину, у XXI ст. — Крим і намагалися вкрасти Донбас.

Цього тижня група депутатів Верховної Ради зареєструвала проект постанови про звернення українського парламенту до ООН, міжнародним організаціям і парламентів країн світу з проханням засудити порушення прав корінних народів Російської Федерації. Мова йде про моральну підтримку марійців, татар, башкирів, інгушів, бурятів, представників інших народів, відродження національної свідомості яких жорстко переслідується Кремлем. Правильна ініціатива: ці народи повинні знати, що Україна — їхній союзник у боротьбі за національне самовизначення.

Реклама на dsnews.ua

Точно так само можна прийняти закон про анексованих Москвою українських землях, куди включити повний перелік того, що у нас було вкрадено за довгі роки сусідства з агресором. Це буде сигнал жителям регіонів, поки що входять в РФ, що на Москві світ клином не зійшовся, — будь пробудження самосвідомості (національне, регіональне) у Росії наближає кінець цієї імперії. І нам це вигідно. В тому числі і для протистояння гібридної війні — ніщо так не плющить путінський режим, як підрив його сил. Тому і необхідна ліквідація лжеисториописания про "державі Російському".

    Реклама на dsnews.ua