• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Справи проти Порошенка. Чи стануть свідчення Олега Корецького "Вотергейтом Зеленського"

Розрахунок Петра Порошенка базується на одній психологічній особливості Володимира Зеленського: той ні за що не відмовиться від нав'язливої ідеї посадити свого попередника

Слідчий ДБР Олег Корецький. Фото: прес-служба ДБР
Слідчий ДБР Олег Корецький. Фото: прес-служба ДБР
Реклама на dsnews.ua

Скандал навколо Олега Корецького, який керував слідчою групою ДБР "у справах Порошенко", набирає обертів. І дуже схоже на те, що він буде мати довготривалі наслідки особисто для Володимира Зеленського.

Про що розповів Корецький

8 липня вийшло інтерв'ю, яке Корецький дав "Прямого каналу" та сайтам "Главком" і "Цензор". Слідчий розповів чимало цікавого, наприклад те, що керівники ДБР вимагали від слідчої групи визнати телеканал "Прямий" речовим доказом з подальшим його арештом в одному з кримінальних проваджень щодо Петра Порошенка.

Корецький також заявив про тиск з боку керівництва ДБР і конкретно першого заступника директора ДБР Олександра Бабікова. "Я три місяці тому вже почав наполягати, що давайте будемо приймати рішення за окремими справами, закривати провадження. Вже всі терміни порушуються. Тоді я став їм взагалі неугодний, і вони мені кажуть: "Ми тебе тут не бачимо, йди!" Я сказав, що не буду сам звільнятися. У відповідь: "Тоді ми тебе скоротимо ". Кажу: "Спробуйте, скорочуйте, будемо судитися".

На питання, хто вимагав від нього звільнитися, Корецький відповів: "Бабіков". Взагалі ж було видно, що слідчий ретельно зважує слова, визначаючи, що сказати зараз, а що поки що притримати за зубами.

Відзначимо ще ряд цікавих деталей, які зараз жваво обговорюють у соцмережах. Як стверджує Корецький, півтора місяці тому від Бабікова надійшла команда викликати Порошенка по всіх справах, навіть по тих, де він вже був допитаний і ніякого сенсу викликати його не було. За словами Корецького, більшість, якщо не всі справи проти Порошенка, не просто не мають доказів, не просто не містять доказів або складу злочину - часто немає навіть факту злочину або якого-небудь збитку. Незважаючи на це, слідчій групі були дані вказівки, що закривати справи не треба, а треба "ще порозслідувати".

Також Корецький торкнувся справи проти Порошенка про призначення Сергія Семочка на посаду першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки України. Нагадаємо, у цій справі сторона обвинувачення в ніч з 7 на 8 липня домоглася судового рішення про продовження розслідування на три місяці, до 10 жовтня, і на судовому засіданні 8 липня клопотала обрати п'ятому президенту запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання на строк до тієї ж дати, 10 жовтня, а потім, коли адвокати Порошенко попросили викликати в якості свідка Корецького, раптом різко передумала, оголосила про завершення розслідування і попросила закрити судове засідання. Так команда Порошенка всуху виграла Печерський суд у ГБР і ОГП, що стало головною подією 8 липня і викликало неабияку паніку у генпрокурора Ірини Венедиктової.

Реклама на dsnews.ua

За словами Корецького, Бабіков знав, що в цій справі немає складу злочину, але вимагав від слідчих викликати Порошенка на допити. "За Семочка Бабіков мені в очі казав, що там немає складу злочину. Тобто він знає це", - наголосив слідчий.

Він додав, що рішення про винесення підозри Порошенко - це відповідальність Венедиктової. "Навіщо там повідомляли про підозру? Це питання до Венедиктової, тому що це вона як генпрокурор повідомляла про підозру екс-президенту. Вона на себе взяла всю повноту відповідальності. Їй надалі і відповідати, якщо там буде виправдальний вирок", - сказав він. "Більше вам скажу: по Семочку прокурор, який спочатку вів це кримінальне провадження, не хотів підписувати підозру. І його поміняли на людину, яка погодилася підписати", - повідомив Корецький.

Чого тепер чекати від ГБР і ОГП

На все це не могли не відреагувати в ГБР і ОГП. Надто кричущі факти, наведені Корецьким. Ігнорування їх виглядало б як визнання своєї провини.

В ГБР не знайшли нічого краще, ніж пригрозити Корецькому кримінальною відповідальністю за розголошення відомостей досудового розслідування. Крім того, в заяві ДБР говориться, що заява Корецького про тиск на нього "не відповідає дійсності та є політично вмотивованою" і що "Управління внутрішнього контролю ДБР перевірить інформацію, викладену у публічних заявах" Корецького. Виходить, що ДБР визнало інформацію Корецького такою, що "не відповідає дійсності", ще до проведення перевірки. Такими словами ДБР фактично зайвий раз саме себе дискредитувало.

У свою чергу, Венедиктова ввечері після програного суду зняла відеоролик, в якому поділилася своїм баченням "справи про призначення Семочка". "Це справа, в якій зібрано достатньо доказів для повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого злочину. Санкція статті передбачає покарання від 7 до 10 років позбавлення волі", - розповіла генпрокурор і далі заявила, що "сторона захисту, як і протягом усього розслідування, всіляко намагалася затягнути процес".

Якщо вірити її словам, то виходить, що це саме Порошенко змусив її спочатку домогтися від суду рішення про продовження розслідування на три місяці, а потім відмовитися і достроково закрити розслідування? Тобто паніка Венедиктової увійшла в нову фазу: їй просто потрібно робити "гарну міну при поганій грі".

Однак головні події ще попереду. Перш за все, "справа про призначення Семочка" переходить у стадію судового розгляду по суті. За словами Венедиктової, ОГП вже відкрив Петру Порошенку і його адвокатам доступ до матеріалів досудового розслідування. Далі - суд. Схоже, Венедиктова розраховує на те, що суд швидко прийме потрібне рішення. І що перед цим можна буде ледь не щодня звинувачувати Порошенка та його адвокатів у затягуванні судового процесу.

Крім того, є ще близько двох десятків інших кримінальних проваджень, у яких фігурує Порошенко. Ілля Новіков, один з адвокатів Порошенка, раніше вже висунув версію про те, що прокурори Венедиктової розглядають "справу про призначення Семочка" як тренувальну. Тобто на цій справі вони випробовували тактичні прийоми, виявляли свої слабкі і сильні місця, загалом, вчилися на помилках перед тим, як йти в суд з іншими справами.

До місцевих виборів 25 жовтня залишилося три з половиною місяці. І можна очікувати, що ОГП спробує за допомогою інших кримінальних проваджень домогтися того результату, якого не вдалося досягти за допомогою "справи про призначення Семочка". А саме - отримати судове рішення про обрання Петру Порошенку запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання (з забороною покидати Київ для участі у виборчій кампанії в областях) або навіть у вигляді арешту.

Взагалі, головним призначенням всіх цих справ в найближчі місяці буде наносити максимальні удари по іміджу Порошенка і по рейтингу його партії "Європейська солідарність". Але, звичайно, якщо ще й дійсно вдасться посадити Порошенка - це взагалі буде для Венедиктової і Зеленського казковим святом.

Якої відповіді чекати від Порошенка

Насправді Порошенко грає не проти Венедиктової та ДБР, а проти Зеленського. І Венедиктова з ДБР мимоволі лише підіграють Порошенку. Бо свідчення Корецького говорять про політичне замовлення і про фабрикування справ проти Порошенка з боку керівництва держави. Сам Порошенко заявив, що це серйозніше, ніж Вотергейт. Дійсно, у всі західні столиці вже надійшла інформація про те, що ДБР "посипалося" і що керівник слідчої групи "у справах Порошенка" дав публічні свідчення про політичне замовлення проти Порошенка.

Напевно не залишилася без уваги західних посольств і така оцінка відеоролика Венедиктової: "Як людина, якого ця пані з квітня відволікає від роботи незграбною справою про нібито "незаконний" указ п'ятого Президента, як безпосередній учасник багатьох допитів і судів, у т. ч. вчорашнього нічного, відповідально заявляю: кожне слово в цьому відосику БРЕХНЯ". Заявив це не який-небудь опозиціонер, а чинний заступник міністра закордонних справ України Єгор Божок. Так-так, той самий Єгор Божок, який очолював Службу зовнішньої розвідки України в той час, коли першим заступником йому Петро Порошенко призначив Сергія Семочка.

Для західних партнерів України важливо, щоб в Україні дотримувалася законність. Або, на крайній випадок, хоча б видимість законності. Хоча б правила пристойності. Але коли керівник слідчої групи ДБР розповідає про політичне замовлення на фабрикування справ проти Порошенка і про план придушення незалежного інформаційного телеканалу під приводом його "арешту в якості речового доказу", а ДБР у відповідь публічно погрожує посадити слідчого за те, що він посмів винести сміття з хати, - це вже явний сигнал, що пристойності відкинуті і влада пішла по беззаконню.

На акції під Печерським судом 8 липня вже прозвучала ідея про те, що потрібно домагатися від Заходу персональних санкцій проти Зеленського, Венедиктової і керівництва ДБР. Сам Порошенко повідомив, що буде домогатися створення тимчасової слідчої комісії у Верховній Раді "за фактами злочинних фальсифікацій в Генеральній прокуратурі, політичного тиску, які доказуються і записами Труби, і свідченнями пана Корецького". І ще він звернувся особисто до Зеленського: "Шановний Володимире Олександровичу, ви самі собі затягуєте петлю плівками Труби, показами Олега Корецького, фальсифікацією і брехнею генерального прокурора".

Розрахунок Порошенка базується на одній психологічній особливості Зеленського. Він ні за що не відмовиться від нав'язливої ідеї посадити свого попередника. Тому він ні за що не піде на те, щоб усунути Венедиктову, Бабікова, інших керівників ОГП та ДБР, причетних до фальшування справ проти Порошенка, і вимагати розслідування всіх цих зловживань. Між тим саме такий крок відбілив би імідж Зеленського в очах Заходу. Але оскільки такий крок зроблено не буде, Зеленський може перетворитися на особу, з якою будуть уникати зустрічатися західні лідери. В свій час в таку особу перетворився Янукович, коли посадив Юлію Тимошенко. Зеленський ризикує перетворитися в таку особу ще навіть до того, як реалізуються його мрії про посадку Порошенко.

Ну і така поведінка Зеленського, звичайно, допоможе Порошенку провести виборчу кампанію "Євросолідарності". Бо сам Зеленський особисто доводить, що саме партія Порошенка є головною опозиційною силою - єдиною силою, здатною завдавати Зеленському відчутної поразки.

    Реклама на dsnews.ua