• USD 27.5
  • EUR 32.4
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Справа MH17. Який подарунок СБУ зробила Гаазі

У Києві затримано ГРУшник, який спілкувався з фігурантами справи MH17
Прес-конференція, присвячена розслідуванню катастрофи MH17, червень 2019. Фото: EPA/UPG
Прес-конференція, присвячена розслідуванню катастрофи MH17, червень 2019. Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Українські правоохоронці та силовики на цьому тижні розійшлися не на жарт - затримали кількох росіян і агентів спецслужб РФ, які планували вчинення злочинів проти України або вже здійснили їх.

Два найманця і депортація

Так, 7 липня в Шевченківському районі Києві була проведена спецоперація поліції, в рамках якої затримали двох громадян РФ, які планували серію тяжких злочинів.

За даними Департаменту стратегічних розслідувань Нацполиции, вони працюють на російські спецслужби, є членами збройних формувань і найманцями, які брали участь у воєнних конфліктах на території різних країн.

"За це навіть були нагороджені державними нагородами", - йдеться в повідомленні прес-служби НП.

Особи затриманих, ясна річ, не розкриваються, як не називаються збройні формування, членами яких вони були, і країни, де вони воювали.

Новину в будь-якому випадку позитивна. Але все ж виникають і інші питання. Зокрема, з-за пропозиції "Зараз готуються матеріали для їх примусового видворення за межі України".

Реклама на dsnews.ua

Раз вони найманці, то можуть перебувати у міжнародному розшуку. Однак невідомо, чи так це. І неясно, куди саме будуть видворяти цю парочку, - в Росію або в країну, яка могла видати ордер на їх арешт.

Якщо їх все ж депортують в РФ, то на секундочку є пункт 2 статті 6 Кримінального кодексу: "Кримінальне правопорушення визнається вчиненим на території України, якщо його було почато, продовжено, закінчено або припинено на території України".

Питання в тому, розцінюється чи правоохоронцями в даному конкретному випадку планування тяжких злочинів як початок кримінального правопорушення. І знову-таки питання - чи є на їхній арешт ордер, виданий судом іншої країни. І це не кажучи вже про те, що ці кадри були б зовсім не зайвим придбанням для нашого "обмінного фонду" і при нагоді могли б забезпечити повернення на батьківщину заручників-українців, захоплених в РФ і ОРДЛО.

Можливо, відповіді на ці питання правоохоронці нададуть трохи пізніше.

Маріонетки ФСБ і ГРУ

8 липня прес-центр Служби безпеки України повідомив про затримання в районі проведення операції Об'єднаних сил жителя окупованого міста Ровеньки, який за завданням ФСБ готував теракт на території ВАТ "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" (Луганщина) - підрив цистерн з аміаком ємністю 3,5 т.

В рядах бойовиків затриманий, перебуває в розшуку, воював з самого початку російської інтервенції - з 2014 р., а згодом був завербований російськими спецслужбами.

Далі. І це сама що ні є вишенька на торті - затримання в Києві якогось громадянина К., який останні шість років є одним з кураторів ватажків "ДНР" від імені ГРУ РФ.

В СБУ уточнили, що "як позаштатний представник спецслужб РФ, він брав активну участь у створенні так званого "Розвідувального управління ДНР" та інших підрозділів зазначеної терористичної організації".

Відповідно, громадянин К. проходить по 1 ч. ст. 258-3 КК (Створення терористичної групи чи терористичної організації).

Однак це ще не все. Служба безпеки повідомила, що у неї є записи його розмов, які дають уявлення про "міжвідомчих війнах між ГРУ і ФСБ за контроль над "керівниками" терористичної організації "ДНР".

Немає потреби пояснювати, наскільки цінною є така інформація з табору супротивника.

У записах звучать прізвища помічника Путіна Владислава Суркова, директора ФСБ Олександра Бортникова, його заступників Андрія Бурлаки та Сергія Смирнова, ліквідованого екс-ватажка "ДНР" Олександра Захарченко і "прем'єра ДНР" Олександра Бородая.

Мало того, вищезгаданий громадянин К. також спілкувався з фігурантами справи MH17 - генерал-майором ГРУ РФ і главою "ГРУ ДНР" Сергієм Дубинським ("Похмурим"), якого вважають організатором бойового застосування "Бука" на Донбасі 17 липня 2014 року, а також українцем Леонідом Харченко ("Кротом"), колишнім командиром одного з розвідпідрозділів "ГРУ ДНР".

Харченко, до речі, в середині травня цього року, за даними ЗМІ, заарештували свої ж, щоб не допустити його викрадення українськими спецслужбами.

Подарунок Нідерландам?

Затримання громадянина К. працює на поліпшення іміджу СБУ. Спецслужба тим самим показує, що не тільки "бізнес може трясти" та інших "чортів", але і протидіяти тим, хто зазіхає на українську державність.

Плюс воно (затримання) символічно саме по собі - під дату. 17 липня буде шоста річниця трагедії малайзійського "Боїнга" рейсу MH17.

І очевидно, що позаштатний співробітник ГРУ може розповісти чимало цікавого, безпосередньо про людей, які перебувають у міжнародному розшуку по справі "Боїнга" і яких нідерландська прокуратура дуже хотіла б бачити в суді.

Якраз минулого тижня в судовому комплексі аеропорту Схіпхол завершився другий блок слухань, в ході яких держзвинувачення презентувало всі матеріали справи, а адвокати росіянина і єдиного підозрюваного, який бере участь у процесі його інтереси представляють у тому числі представники нідерландської контори Sjöcrona van Stigt) - Олега Пулатова - усіма можливими методами намагалися затягувати судовий процес.

Третій блок слухань розпочнеться 31 серпня. До того часу, як зазначив головуючий суддя Хендрік Стинхейс, захист Пулатова зможе знайти обґрунтування для своїх клопотань про проведення додаткових розслідувань; а адвокати родичів загиблих - визначитися із сумами компенсацій.

Але. До 31 серпня українська сторона може "опрацювати" громадянина К., і в справі MH17 цілком ймовірно з'явиться новий фігурант, а разом з ним і нові докази.

З одного боку, процес може затягнутися. З іншого, головного болю Кремлю явно додасться.

Головне, щоб із затриманим "куратором" не вчинили так само, як з Володимиром Цемахом. Якого, нагадаємо, наші спецназівці вивезли з території ОРДЛО в Київ, щоб потім керівництво країни передало Росії в рамках супроводжувався гучною піар-кампанією обміну в минулому вересні. У Гаазі (де того ж Цемаха спочатку називали ключовим свідком, а потім перекваліфікували у обвинувачені) не зрозуміють. І відношення до Києва, якщо він знову заявить, що цей затриманий теж не є надто важливим свідком, буде відповідним.

    Реклама на dsnews.ua