• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Справа про п'ять мільярдів. Як Порошенко буде бити по Зеленському Коломойським

У позові мін'юсту США фігурують понад $5 млрд – в українській валюті за нинішнім курсом це близько 150 млрд грн

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Увечері 10 серпня Страна.uа опублікувала повний переклад позову, який мін'юст США подав у суд Південного округу Флориди з метою арешту активів Ігоря Коломойського в США. Цей позов безпосередньо зачіпає інтереси України, оскільки в ньому йдеться про кошти українського Приватбанку. У першому пункті позову говориться: «Це майновий цивільний позов про конфіскацію активів, які сприяли, брали участь і пов'язані з міжнародною змовою з метою відмивання грошей, вкрадених і отриманих шахрайським шляхом в Приватбанку». А про суму вкрадених коштів можна дізнатися з 10-го пункту позову, де зазначається, що аудит в 2016 р. «розкрив схему власників банку з розкрадання понад $5 млрд у банку шляхом видачі шахрайських кредитів».

«ДС» вже писала про те, що позов мін'юсту США до Коломойського вдарить по Володимиру Зеленському, який теж виявився глибоко втягнутий в цей гучний скандал. Говорячи про цей позов, рідкісне видання в США не згадало про близьких зв'язках українського президента з олігархом, про їх загальний бізнес, про підтримку президентської кампанії Зеленського Коломойським і його медіаресурсами. Не виключено, що Зеленський може навіть фігурувати в розслідуваннях ФБР, оскільки у його компаній і компаній «співквартальців» були рахунки в Приватбанку, через які також могли виводитися сумнівні кошти.

Але це тільки початок історії. І вона матиме продовження не тільки в США, але й в Україні.

На допомогу приходить Порошенко

Вранці 11 серпня партія «Європейська солідарність» виступила з заявою, в якій вимагала від Зеленського дати оцінку оприлюдненим в США фактам масштабного розкрадання коштів Приватбанку, забезпечити неупереджене розслідування та повернення коштів в Україну.

Нагадаємо, що цього року Зеленський доклав дуже багато зусиль, щоб публічно дистанціюватися від Коломойського як у суспільній свідомості українців, так і в очах західних партнерів. Зокрема, для цього він прибрав зі свого Офісу Андрія Богдана і забезпечив прийняття Верховною Радою «антиколомойского» закону. Але тепер, саме перед місцевими виборами, Зеленський, а значить, і його партія «Слуга народу» знову намертво прив'язуються до Коломойського. Принаймні інформаційна хвиля, піднята в США, дуже цьому сприяє.

Судячи з того, що сам Зеленський досі ніяк не відреагував на цю скандальну історію, в його Офісі ще не придумали, як рятувати ситуацію. Але йому на допомогу прийшов Петро Порошенко. У заяві «Євросолідарності» описаний алгоритм дій, які має здійснити українська влада – президент, генпрокурор, НАБУ, НАПК та Держфінмоніторинг:

Реклама на dsnews.ua
  • піти на повну і всеосяжну співпрацю з американською системою правосуддя в частині її звинувачень на адресу Коломойського і його спільників;
  • почати діалог з американською стороною з метою повернення незаконно виведених з Приватбанку фінансових ресурсів, які повинні компенсувати витрати держави на захист клієнтів Приватбанку від наслідків шахрайських дій колишніх приватних власників;
  • порушити кримінальні провадження проти Коломойського за епізодами, які стосуються фактів фінансових махінацій, викритих американським правосуддям;
  • розкрити і нейтралізувати весь злочинний спрут агентів впливу Коломойського в Офісі президента, Кабінеті Міністрів, судовій системі та правоохоронних органах, фракціях парламенту і політичних партіях;
  • гарантувати незалежність діяльності Нацбанку і відмову від політичного переслідування, розпочатого на догоду Коломойському, проти тих, хто врятував кошти десятків мільйонів вкладників, забезпечивши націоналізацію Приватбанку;
  • створити тимчасову слідчу комісію з жорстким контролем з боку опозиції і суспільства за розслідуванням наймасштабнішого в історії України шахрайства з активами Приватбанку.

При чому тут місцеві вибори

Звичайно, ймовірність того, що Зеленський прислухається до порад Порошенка, не надто висока. І справа тут навіть не в тій неприязні, яку шостий президент відчуває до свого попередника, а в тих зобов'язаннях, які Зеленський має перед Коломойським.

Тому можна очікувати, що Зеленський проігнорує алгоритм, запропонований Порошенком. У такому разі лейтмотивом контрагітації проти «слуг народу» на місцевих виборах буде зв'язок Зеленського та «слуг» з Коломойським. Фабула цієї піар-кампанії вже сформульована в заяві «Євросолідарності»:

«Володимир Зеленський в силу залежності від Коломойського і конфлікту інтересів зацікавлений в блокуванні розслідування діяльності Коломойського. До обрання президентом Зеленський був молодшим бізнес-партнером Коломойського. Зеленський особисто – фігурант одного зі скандалів, пов'язаних з виведенням коштів Приватбанку. Зокрема, у лютому 2019 року оприлюднена інформація про те, що протягом 2012-2016 років понад мільярд гривень коштів вкладників Приватбанку вивели на рахунки "Студії «Квартал 95». На виборах президента в 2019 році Зеленський переміг саме завдяки підтримці медіаресурсів Коломойського. А так звана монобільшість є, по суті, коаліцією Зеленського і Коломойського».

Звичайно, тут можна заперечити, що навряд чи це спрацює на місцевих виборах. Мовляв, українським виборцям важливішими будуть дитсадки і дороги, які відкриватиме Зеленський, а не розслідування проти Коломойського десь за океаном.

Але в заяві «Євросолідарності» не дарма робиться наголос на вимозі до Зеленського забезпечити повернення в Україну коштів, викрадених у Приватбанку. А сума цих коштів, нагадаємо, складає понад $5 млрд – і це не фантазія, бо саме стільки фігурує у позові мін'юсту США. В перекладі на українську валюту за нинішнім курсом це близько 150 млрд грн. Якщо поділити цю суму на всіх українців, вийде майже за 4 тис. грн на кожного. Можна уявити, скільки можна було б побудувати на 150 млрд грн автомобільних доріг та об'єктів соціальної сфери. Або на скільки можна було б підняти пенсії.

Пам'ятається, колись було багато розмов про те, як повернути з США «гроші Лазаренка». Зараз ще більш актуальною темою може стати повернення «грошей Коломойського». Беремо в лапки, бо це гроші сумнівного походження – в документах органів влади США прямо говориться, що це вкрадені і відмиті кошти.

Крім того, вимога «Євросолідарності» до Зеленського забезпечити повернення в Україну незаконно виведених з Приватбанку фінансових ресурсів – це ще і контратака у відповідь на кримінальні справи проти Порошенка. За останні кілька місяців Офіс генпрокурора та ДБР вже зробили ряд спроб затягати Порошенка по судах і посадити його під арешт. Цілком можна очікувати нових таких спроб перед місцевими виборами – саме з метою максимально дискредитувати «Євросолідарність» і всіх її кандидатів.

Але тепер у «Євросолідарності» є спосіб перебити цей ефект. Тим більше що за півтора року Зе-влада так і не змогла розкопати ніякого компромату, на підставі якого можна було б висунути Порошенку звинувачення в корупції. А тут цілий мін'юст США висуває Коломойському звинувачення в (цитуємо позов) «міжнародній змові з метою відмивання грошей, вкрадених і отриманих шахрайським шляхом в Приватбанку».

Дилема Зеленського

Чим довше Зеленський буде намагатися ігнорувати і замовчувати цю історію, тим більше буде підозр про його особисту причетність якщо не до розкрадання, то до відмивання цих коштів. Причому ці підозри будуть множитися, незалежно від того, чи є для них підстави. Тобто навіть якщо він мовчатиме просто тому, що боїться Коломойського або не хоче завдавати йому душевної травми, подібні варіанти ніхто не братиме до уваги. Як говориться, поводиться наче спільник – значить, спільник.

Але якщо Зеленський усе ж таки зважиться – сам або за настійною порадою західних партнерів – почати діяти проти Коломойського, то навряд чи олігарх залишить це без помсти. Його медіаресурси, за твердженням деяких джерел, вже мають заготовки на такий випадок.

Коротше кажучи, Зеленського в будь-якому випадку чекають неприємності. Але від нього залежить, з якого боку.

 

    Реклама на dsnews.ua