• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Фінт Ющенка і дорога Януковича. Як Зеленський вибрав собі вчителів

Судячи з турборежиму РНБО і самого Зеленського, Зе-влада готує суспільству в найближчі місяці ще цілий ряд сюрпризів

Володимир Зеленський на засіданні РНБО
Володимир Зеленський на засіданні РНБО / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський показав, що він готовий працювати в турборежимі навіть у вихідні дні. У суботу, 27 березня, він підписав указ, яким скасував укази Януковича про призначення суддями Конституційного суду України Олександра Тупицького і Олександра Касмініна. Природно, це викликає запитання: навіщо? і що далі?

«ЗеКСУ» замість КСУ

Очевидно, що Зеленський підписав свій указ не тільки заради самоствердження і щоб покарати двох персон, які йому особисто несимпатичні. Тому можна припустити, що незабаром будуть підписані нові укази, заради яких, власне, все й затівалося.

Народний депутат Ярослав Юрчишин з «Голосу» зазначає, що своїм указом Зеленський створив собі можливість призначити двох конституційних суддів за президентською квотою. Фактично це дозволить йому створити в КСУ свою більшість. Як припускає Юрчишин, заради цього Зеленський і його юристи проігнорують рекомендації Венеціанської комісії щодо необхідності нової системи конкурсного відбору конституційних суддів — «за участю міжнародної компоненти». «Їм треба просто ЗеКСУ», — підкреслює депутат.

У такому разі події повинні розвиватися швидко. В Конституції записано, що відбір кандидатур на посаду конституційного судді здійснюється на конкурсній основі в установленому законом порядку. Закон про КСУ говорить, що про початок конкурсу для відбору кандидатур на посаду конституційного судді за президентською квотою оголошується на офіційному сайті президента не пізніше одного місяця з дня виникнення вакансії. А загальний термін проведення конкурсу становить два місяці. Таким чином, укази про призначення двох нових конституційних суддів Зеленський зможе підписати не пізніше кінця червня.

Ще одним важливим кроком буде обрання нового голови КСУ замість Тупицького. Конституційні судді обирають собі голову таємним голосуванням. Для обрання необхідно отримати не менше 10 голосів. Тому, найімовірніше, вибори будуть проведені вже після того, як Зеленський призначить двох конституційних суддів замість Тупицького і Касмініна. А обрання нового голови, повністю лояльного Зеленському, свідчитиме про остаточне перетворення КСУ в «ЗеКСУ».

Порятунок міністра Шкарлета

Реклама на dsnews.ua

Утім, встановлення контролю над КСУ — це для Зеленського не мета, а лише засіб досягнення цілей. Коли Зеленський побачив, що КСУ став для нього перешкодою, він вирішив цю перешкоду усунути. Спочатку він хотів розпустити цей суд і 29 жовтня 2020 р. вніс до парламенту відповідний законопроєкт. Однак передова громадськість разом з Венеціанською комісією та західними партнерами обурилися, і 27 січня Зеленський цей проєкт відкликав. І ось тепер він вирішив замість повного перезавантаження КСУ провести часткове — шляхом дострокової заміни двох суддів за президентською квотою.

Тепер замість КСУ, який заважав, Зеленський отримає «ЗеКСУ», який вже буде не заважати йому, а допомагати. Що стосується «не заважати», то насамперед це буде полягати в тому, що «ЗеКСУ» не ухвалюватиме рішень, які не подобаються Банковій.

Кажуть, що безпосереднім приводом для указу Зеленського стало анонсоване засідання Великої палати КСУ для розгляду питання про відкриття конституційного провадження у справі Шкарлета. Нагадаємо, що 17 грудня 2020 р. Верховна Рада призначила Сергія Шкарлета міністром освіти і науки. За цю постанову проголосували 226 нардепів — мінімально достатня для прийняття рішення кількість. Нардеп від «Голосу» Інна Совсун заявила, що серед цих 226 є кілька членів фракції ОПЗЖ, яких не було в сесійній залі парламенту. Незабаром 45 нардепів звернулися в КСУ з конституційним поданням щодо неконституційності постанови про призначення Шкарлета міністром. 24 березня колегія суддів КСУ відмовилася відкрити конституційне провадження у цій справі. Відповідно до закону про КСУ це означає, що питання про відкриття конституційного провадження передається на розгляд Великої палати КСУ.

Зеленський потрапив у дуже незручне становище. Адже він подавав себе як непримиренного борця з кнопкодавством. А тут його улюбленого міністра можуть зняти з посади за те, що він був призначений за допомогою кнопкодавства. Ось Зеленський і вирішив прибрати двох конституційних суддів, без яких в КСУ вже не вистачить голосів для ухвалення рішень, небажаних для Банкової.

«ЗеКонституція» замість Конституції

Що ж стосується «допомагати», то Зеленському потрібна допомога КСУ в закручуванні гайок. Судячи з турборежиму РНБО і самого Зеленського в останні місяці, Зе-влада готує суспільству ще цілий ряд сюрпризів. А кульмінація очікується в серпні під час святкування 30-річчя незалежності України, коли Зеленський може оголосити референдум про внесення змін до Конституції (або навіть про прийняття нової Конституції — зараз не можна виключати і такої можливості) в обхід Верховної Ради.

Нагадаємо, що Зеленський вже встиг внести до Верховної Ради вісім законопроєктів про внесення змін до Конституції. Однак жоден з них досі не став законом, до того ж деякі проєкти отримали негативні відгуки КСУ. Набрати в парламенті 300 голосів, необхідних для внесення змін до Конституції, стає для Зеленського все більш фантастичним завданням. Тому він придумав собі новий спосіб — референдум.

Правда, Конституція не дозволяє вносити в неї зміни, які не отримали схвалення 300 нардепів. І КСУ тут напевно став би перешкодою.

А ось «ЗеКСУ», навпаки, може все схвалити і сказати «давай ще». Тобто якщо Зеленський проведе через референдум в обхід парламенту якусь одну поправку (наприклад, про скорочення числа нардепів з 450 до 300), то потім цей механізм може бути використаний для посилення повноважень Зеленського, перетворення України на президентську республіку. (Тут можна нагадати, що останній раз займався посиленням своїх повноважень через Конституцію Янукович.)

Фактично парламент і уряд стануть декоративно-ритуальними органами. Зеленському буде досить рішень РНБО. А їх конституційність буде слухняно підтверджувати «ЗеКСУ».

Що скаже Верховний суд

Перешкодити такому розвитку подій можуть чотири фактори.

По-перше, це Верховний суд, якщо він скасує указ Зеленського (про скасування двох указів Януковича про призначення Тупицького і Касмініна).

По-друге, це Верховна Рада (тільки теоретично, бо вона зараз нездатна до опору Банковій).

По-третє, це Захід. Зеленський фактично проігнорував пропозиції послів G7 про те, як треба реформувати КСУ, і обрав, як бачимо, власний, оригінальний спосіб. Однак сумнівно, щоб Захід став на захист двох конституційних суддів, які були призначені Януковичем.

По-четверте, це олігархи, якщо вони вважатимуть, що закручування гайок небезпечне для них самих. Але вже по млявій реакції їх медіа видно, що навряд чи вони будуть робити щось конкретно для порятунку Тупицького і Касмініна.

Таким чином, зараз останньою реальною перешкодою залишається Верховний суд. Нагадаємо, що раніше Тупицький був тимчасово відсторонений Зеленським з посади конституційного судді. Касаційний адмінсуд у складі Верховного суду призначив на 13 квітня розгляд скарги Тупицького. Буде дуже цікаво подивитися, яку позицію займе Касаційний адмінсуд тепер, коли з'явився новий указ Зеленського.

Взагалі-то в Україні вже бували випадки звільнення конституційних суддів за політичними мотивами. У 2007-му Віктор Ющенко звільнив з КСУ Володимира Іващенка, Валерія Пшеничного і Сюзанну Станік «за порушення присяги», після чого вони домоглися скасування цих указів в судовому порядку, але брати участь у засіданнях КСУ їм більше не довелося. Іващенко та Пшеничний погодилися подати у відставку, а Станік пручалася. І в квітні 2008-го Ющенко видав указ, яким скасував указ Кучми про призначення Станік конституційним суддею. Тобто зараз Зеленський повторив трюк Ющенка.

Тому можна вгадати долю Тупицького і Касмініна, подивившись на долю Станік. Вона пройшла всі три судові інстанції і домоглася-таки визнання указу Ющенка протиправним. Але її місце на той час було вже зайняте. Ющенко передав цю проблему у спадок Януковичу, той за домовленістю зі Станік скасував указ Ющенка і наступного дня задовольнив її прохання про відставку.

Юридичний бік питання чітко висвітлений Вищим адміністративним судом України, який в січні 2010-го підтвердив рішення суду першої інстанції про визнання протиправним і скасування указу Ющенка. Суд вказав, що як тільки Станік склала присягу судді КСУ і приступила до виконання обов'язків, указ Кучми про її призначення «вичерпав свою дію і не може бути скасований після його виконання».

Тому нинішнім верховним суддям залишається тільки творчо розвинути цю позицію. Якщо Верховний суд наважиться скасувати указ Зеленського, це, напевно, не врятує Тупицького і Касмініна (якщо Зеленський встигне призначити замість них своїх людей), але це все-таки вдарить по тоталітарних планах Банкової. Якщо ж верховні судді побояться виступити проти Зеленського, то вони благословлять його на підписання нових указів.

Для держави і суспільства небезпека навіть не в самій диктатурі як такій. Небезпека в тому, що Зеленський однією рукою намагається закручувати гайки, а іншою — зриває різьбу. В результаті вся конструкція може впасти.

    Реклама на dsnews.ua