• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Обдерти як липку. Скільки Київ зобов'язаний заробити на фіналі Ліги чемпіонів (ІНФОГРАФІКА)

Фінал Ліги чемпіонів увіллє в економіку Києва 50 млн євро, і основна частина цих грошей дістанеться приватному бізнесу
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Мерія Києва чи перестраховується, чи то просто не в змозі порахувати, скільки саме гостей приїде в столицю подивитися фінальний матч футбольної Ліги чемпіонів. Офіційний прогноз "...близько 100 тис. чоловік", озвучений мером Кличко, — занадто занижена цифра. У міста, де проходили останні п'ять фіналів, приїжджали 150-200 тис. гостей, і немає підстав припускати, що Київ відвідає менше число народу. З іншого боку, не мерське це справа — займатися скрупульозним підрахунком гостей і, тим більше, оцінювати в цифрах фінансову вигоду від перебування в місті вболівальників та офіційних делегацій. Зазвичай цим займаються незалежні організації, які мають відношення до туристичного бізнесу. Муніципалітетам залишається тільки чітко виконувати інструкції УЄФА, яка повністю бере на себе організацію заходів, що входять у чотириденну програму фіналів (жіночої і чоловічої Ліги чемпіонів).

Як заробляє місто

Основне джерело прямого поповнення міського бюджету в період проведення фінальних матчів — це додатковий дохід від користування гостями громадським транспортом. Берліну, де в 2015 р. проходив фінал Ліги чемпіонів, тільки наземний муніципальний транспорт приніс 2,9 млн євро, за даними туристичного онлайн-агентства GoEuro. Загальний дохід німецької столиці від надання всього спектру транспортних послуг у дні проведення фіналу склав 21 млн євро. Гості Берліна користувалися в основному зручним міським транспортом, включаючи трансфери з аеропорту, і рідше використовували служби таксі. В Києві все буде навпаки: автобуси, тролейбуси і маршрутки — це доля екстремалів, які до того ж зуміли розібратися в транспортних інтернет-ресурсах української столиці. Варто очікувати збільшення пасажиропотоку в метро, але, як показала практика проведення великих міжнародних заходів у Києві (Євро-2012, "Євробачення"), гості в основному віддають перевагу дешеве, за їхніми мірками, таксі.

Більш того, вболівальників двох команд — учасниць київського фіналу будуть привозити з аеропорту безпосередньо в організовані для них зони в центрі міста. Перша зона буде перебувати в районі Палацу "Україна", другий — в парку ім. Шевченка. З обох локацій дістатися на стадіон найпростіше пішки. Трансфером автобусами з аеропортів "Бориспіль" і "Жуляни" буде займатися окрема приватна компанія.

Приклад Берліна для Києва не показовий. Тенденція така, що чим більше місто, тим менше в ньому залишають грошей заїжджі фанати і офіційні делегації. В даному випадку працює ринкова конкуренція: велика кількість готелів та розважально-питних закладів мегаполісу не дозволяє їх власникам захмарно підняти ціни, оскільки завжди знайдуться ті, хто буде грати на пониження. Берлін добре заробив на транспорті, але явно недобрав у таких традиційних для подібних заходів сферах, як готелі (8,9 млн євро), громадське харчування (2,3 млн євро), сувеніри (2,6 млн євро). У загальній складності фінал Ліги чемпіонів приніс економіці німецької столиці 36 млн євро.

Роком раніше, в період фіналу 2014 р. в Лісабоні, розподіл доходів було зовсім іншим. З 46,3 млн євро, витрачених гостями, 56% припало на оплату готельних номерів та іншого житла, підрахувала маркетингова компанія IPAM. Чверть із загальної суми отримали ресторани і кафе, 7% (3,2 млн євро) 160 тис. футбольних туристів витратили на сувеніри та іншу маячню. Згідно з даними IPAM муніципалітет Лісабона за вікенд фіналу Ліги чемпіонів отримав напряму 5 млн євро, в основному за рахунок транспорту.

Аналітики IPAM також підрахували, що весь комплекс заходів, пов'язаний з проведенням фіналу Ліги чемпіонів, включаючи "кейтеринг, транспорт, продаж квитків, рекламу, безпека, права на телетрансляцію, створив економічний ефект у розмірі 409 млн євро". Основна частина цієї суми дісталася УЄФА та її офіційним партнерам. На частку приймає фінал міста припала одна десята цього бюджету: така, відповідно, пропорція розподілу всієї суми доходу від проведення головного матчу європейського футбольного сезону. (В цілому один сезон Ліги чемпіонів приносить УЄФА 1,5 млрд євро доходу.)

Реклама на dsnews.ua

Рівняння на Кардіфф

У Києва є всі шанси отримати такий же економічний ефект від проведення фіналу Ліги чемпіонів, якого досяг Кардіфф у минулому році. Ще до проведення матчу між "Ювентусом" і "Реалом" туристична асоціація уельсу столиці підрахувала, скільки місто заробить на цьому заході. Була названа сума в 53 млн євро, і згодом вона була підтверджена в офіційному звіті, опублікованому асоціацією. Це своєрідний рекорд: за останні п'ять років жоден приймаюче місто не досягав такого економічного ефекту. У Кардіффі була своя специфіка, що характерна і для Києва, — обмежена кількість готельних номерів. Більше року УЄФА і муніципалітет уельської столиці вели переговори про хоча б відносному контроль за цінами на проживання в готелях у дні фіналу, але в підсумку ні ті ні інші не змогли приборкати бажання місцевих власників заробити по повній. Ціни в готелях Кардіффа були підняті на 1000%.

У Києві ситуація аналогічна, хоча поки жодна організація не озвучила свою оцінку зростання цін проживання 25-26 травня в столичних готелях. На даний момент відомо, що вільних номерів у всьому місті вже фактично не залишилося. На кінець квітня інтернет-пошуковики знаходили один-два номери в максимум тризіркових готелях за ціною 90-100 тис. грн. Ціна оренди приватних квартир піднялася на 500-600%.

Крім готелів, непогано зароблять українські банки. Енн Кернс, голова міжнародного департаменту MasterСard, одного зі спонсорів Ліги чемпіонів УЄФА, повідомила про збільшення на 300% використання банківських карток у дні проведення фіналу в Кардіффі. Подібної активності варто очікувати і в Києві.

На жаль, точну цифру економічного ефекту від проведення фіналу Ліги чемпіонів для Києва буде визначити складно. В Уельсі, на відміну від України, економіка прозора, що полегшує подібного роду підрахунки. В Кардіффі точно знали, скільки місто заробить від організації додаткових паркувальних місць (було обладнано 7500 додаткових місць для паркування), скільки заробить той чи інший бар, який дохід отримають автоперевізники (транспортні компанії надали 1200 додаткових автобусів для трансферу гостей з трьох аеропортів) і т. д.

Але навіть в скрупульозному Уельсі вважають, що сума економічного ефекту для міста досить відносна. "Подивитися фінал Ліги чемпіонів приїжджали різні люди, деякі на приватних літаках і яхтах. А це — потенційні інвестори, які, можливо, ухвалять рішення інвестувати в економіку міста", — вважає професор кафедри економіки та підприємництва Університету Південного Уельсу Джон Еванс.

Тим більше важко визначити матеріальну вигоду від активності в соціальних мережах під час фінального матчу та після нього. У період торішнього фіналу сторінка у Facebook фіналіста кардіффського і київського фіналу — "Реала" (Мадрид) — отримала 89 млн лайків. Персональна сторінка Кріштіану Роналду — 111 млн лайків тільки за час матчу і за кілька годин після його закінчення.

Фінал Ліги чемпіонів у Києві буде транслюватися в 200 країнах, та його подивляться близько 170 млн осіб. Для них це буде насичений емоціями велике свято, безпосередньо асоціюється з українською столицею. А такі переживання грошима не виміряти.

    Реклама на dsnews.ua