• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.4
Спецпроєкти

"Кожен з нас - президент". Як "Слуга народу" зібралася вигравати місцеві вибори

Заміна обласних і районних держадміністрацій на префектури посилить повновладдя команди Зеленського. Але буде подаватися як реформа для людей
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Чим ближче 29 серпня, коли повинен почати працювати новий парламент, тим чіткіше вимальовуються контури його планів. Зрозуміло, що першочерговими завданнями будуть розподіл парламентських посад, формування Кабінету Міністрів та вирішення інших кадрових питань, що залежать від Верховної Ради. Однак при всій важливості цих призначень все ж не вони є найголовнішою проблемою для Володимира Зеленського, керівництва його Офісу і його верхівки партії "Слуга народу".

Стратегічні плани команди Зеленського передбачають встановлення протягом дев'яти місяців повного контролю над усією вертикаллю виконавчої влади та всіма рівнями місцевого самоврядування від області до села. А для цього Верховна Рада повинна здійснити комбінацію з двох ходів: внести зміни до Конституції щодо децентралізації влади і потім оголосити позачергові місцеві вибори.

У загальних рисах про цьому плані відомо вже досить давно, але деталі його (а саме в них, нагадаємо, криється диявол) прояснюються лише поступово. Наприклад, виявляється, що провести двоходівку "зміни до Конституції плюс позачергові місцеві вибори" технологічно легше, ніж одні тільки позачергові місцеві вибори. Справа в тому, що зараз для дострокового припинення повноважень місцевих рад і мерів міст немає жодних законних підстав. Звичайно, "Слуга народу" має у новій Верховній Раді абсолютну більшість і може прийняти будь-які закони, які захоче. Може навіть записати законною підставою для позачергових місцевих виборів президентську примха - що було б принаймні чесно. Але якраз на таку чесність команда Зеленського не вирішується і шукає інше рішення проблеми.

Якщо зараз прийняти зміни до Конституції щодо децентралізації - це і дасть бажаний привід для позачергових місцевих виборів. Бо децентралізація розширює повноваження місцевого самоврядування, а нині діючі місцевих рад і мери міст під такі повноваження не обиралися. Тому логічно якомога швидше їх переобрати - і вже знову обраний місцеве самоврядування наділити розширеними повноваженнями.

Також дуже важливою деталлю є терміни. Якщо задатися метою прийняти зміни до Конституції максимально швидко, то для цього достатньо скористатися законопроектом, який був внесений Петром Порошенко ще в липні 2015 р. Цей проект вже отримав схвалення Конституційного суду і 31 серпня 2015 р. був попередньо схвалений депутатами, отримавши 265 голосів. Залишилося тільки провести остаточне голосування, для якого необхідно 300 голосів нардепів, - і все, вже можна переходити до другої частини плану, тобто до позачергових місцевих виборів.

Суть проекту Порошенко полягає в тому, що всі місцеві держадміністрації скасовуються. Замість них виконавчу владу в районах і областях, у Києві та Севастополі здійснюють префекти. Префект призначає і звільняє президент за поданням Кабміну.

Повноваження префекта на відповідній території досить скромні. Він здійснює нагляд за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування; координує діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади і здійснює нагляд за дотриманням ними Конституції та законів України; забезпечує виконання державних програм; спрямовує і організовує діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади і забезпечує їх взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації; здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України.

Реклама на dsnews.ua

Втім, при бажанні префект завжди може добитися, щоб місцеві ради і мери з ним рахувалися. У законопроекті записано, що префект видає акти, які є обов'язковими на відповідній території. Також він зупиняє дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.

Напевно, найважливіша деталь - вважають в команді Зеленського достатніми ці повноваження префектів. Наші джерела в президентському Оисе стверджують, що немає. Там схиляються до думки наділити префектів більш широкими повноваженнями, щоб вони могли не тільки зупиняти дію актів місцевого самоврядування, але і наводити порядок на підпорядкованій території, якщо раптом мери або місцеві ради виявлять норовистість. Для цієї та інших подібних цілей планується в допомогу префектам створити префектури.

Тобто, по суті, реформа зведеться до грандіозного перейменування: голів держадміністрацій - в префектів, а самих держадміністрацій - до префектури. А замість обіцяної децентралізації на обласному та районному рівнях буде фактично посилення централізації, оскільки префектам і префектурам додасться силових повноважень.

Щоб реалізувати ці плани, доведеться від початку до кінця проходити всю процедуру внесення змін до Конституції. На першій сесії нового парламенту нардепи повинні будуть відправити проект до Конституційного суду, щоб той його схвалив, і потім підтримати його 226 голосами. І далі на другій сесії, яка почнеться 4 лютого 2020 р., необхідні 300 голосів. Якщо зробити це швидко, то вже у квітні-травні можна буде провести позачергові місцеві вибори.

Головною темою для піару на цих виборах буде, природно, децентралізація, проведена командою Зеленського в ключі його інавгураційної промови про те, що "кожен з нас тепер президент". Мовляв, дивіться, вже немає обридлих держадміністрацій, які втручалися у всі місцеві справи, замість них створюються скромненькі префектури, які будуть лише стежити за дотриманням законності, а вся влада переходить народу і його "слуг", обраним до місцевих рад. Разом із загальним електоральним настроєм на оновлення влади це має забезпечити приплив голосів за кандидатів від "Слуги народу" до місцевих рад і на посади мерів міст.

Додаткові аргументи можуть бути створені при прийнятті держбюджету на 2020 р. Можна очікувати істотного збільшення доходів місцевих бюджетів і, як наслідок, збільшення витрат на конкретні місцеві програми розвитку. Це буде підноситися як те, що бюджетні мільярди перенаправляються в регіони, хоча насправді контроль над цими грошима збережуть Зеленський і "Слуга народу" через контроль над місцевими радами.

    Реклама на dsnews.ua