• USD 28.3
  • EUR 33.5
  • GBP 37
Спецпроєкти

Сюрпризи партійних рейтингів. Як Порошенко, Зеленський і Медведчук поділять країну

Свіжі рейтинги говорять про те, що зараз лідирують три партії з майже однаковими відсотками, а решта відстають від них у кілька разів

Петро Порошенко, Віктор Медведчук і Володимир Зеленський
Петро Порошенко, Віктор Медведчук і Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати опитування виборців про їх симпатії на гіпотетичних президентських і парламентських виборах. Утім, найцінніше в цьому рейтингу те, що він дозволяє побачити картину не тільки в середньому по Україні, а й по чотирьох макрорегіонах — захід, центр, південь, схід.

Це особливо актуально з двох причин. По-перше, будь-які рейтинги зараз проєктуються на місцеві вибори, призначені на 25 жовтня. А для місцевих виборів середні цифри по Україні мають мало значення, набагато важливіші регіональні особливості.

Про що мовчать темники Банкової

По-друге, 22 вересня в обласних інтернет-ЗМІ вже почали публікувати темник, що розсилається з Банкової (про існування цього темника ввечері 21 вересня повідомив Telegram-канал «Путч»). Там, звичайно, акцентують увагу не на обвалі рейтингів Зе-влади, а на лідерстві Володимира Зеленського та його партії «Слуга народу». Мовляв, «саме команда влади залишається лідером суспільної уваги, а це значить, що саме з командою влади більшість виборців пов'язують свої надії — прямо або побічно».

Усе б добре, ось тільки темник вирішив промовчати про те, що на заході і в центрі «слуги народу» програють «Європейській солідарності», а на сході і півдні поступилися ОПЗЖ. Тобто партія Зеленського всюди друга.

А в реаліях місцевих виборів це означає, що вона може виявитися і третьою, пропустивши вперед специфічні політпроєкти місцевих еліт.

Захід: найкраща динаміка — у Порошенка

Реклама на dsnews.ua

Західний макрорегіон в розумінні КМІС — це Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області. Ми порівняємо два соцопитування, проведені 17–25 квітня і 12–16 вересня, і говоритимемо про відсотки серед тих респондентів, які збираються голосувати і вже визначилися зі своїм вибором.

За п'ять місяців президентський рейтинг Зеленського в західних областях упав з 39,3 до 29,2% (на 10,1%). Найбільше виріс рейтинг Петра Порошенка — з 19,8 до 25,5% (на 5,7%). Якщо в квітні Порошенко поступався Зеленському вдвічі, то зараз відстає від нього лише на 3,7%.

Місця з третього по п'яте зайняли Юлія Тимошенко (падіння з 13,1 до 12,7%), Анатолій Гриценко (падіння з 8,7 до 8%) і Олег Ляшко (зростання з 4,7 до 6,6%). Також відзначимо зростання Юрія Бойка з 2,2 до 4,1%.

Парламентський рейтинг партії «Слуга народу» обвалився з 32,2 до 21,2% (на 11%). І тепер партія Зеленського лише на другому місці, а на перше вирвалася партія Порошенка: рейтинг «Європейської солідарності» виріс з 21 до 24,3% (на 3,3%).

Місця з третього по шосте зайняли «Батьківщина» Тимошенко (падіння з 15,8 до 11,1%), Радикальна партія Ляшка (зростання з 3,3 до 6,4%), «Свобода» Олега Тягнибока (зростання з 3,5 до 6,3%), «Громадянська позиція» Гриценка (зростання з 3,6 до 4,8%). Сьоме-восьме місця поділили «Самопоміч» Андрія Садового (зростання з 3,2 до 4,6%) і ОПЗЖ Медведчука і Бойка (зростання з 3,6 до 4,6%).

Фактично можна говорити про психологічний перелом у західних областях: там «Європейська солідарність» вже перевершила «Слугу народу», а Порошенко майже зрівнявся із Зеленським.

Центр: найкраща динаміка — теж у Порошенка

Центральний макрорегіон в розумінні КМІС — це Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області та місто Київ.

За п'ять місяців президентський рейтинг Зеленського в центральних регіонах упав з 41,1 до 31,6% (на 9,5%). Найбільше виріс рейтинг Петра Порошенка — з 16,4 до 23,7% (на 7,3%). Якщо в квітні Порошенко поступався Зеленському в 2,5 раза, то зараз — лише в 1,3 раза.

Рейтинг Тимошенко залишається на рівні 10,7%, у Бойка падіння з 10 до 7,7%, у Ляшка зростання з 3,5 до 7,1%, у Гриценка — з 4,3 до 5,1%.

Парламентський рейтинг партії «Слуга народу» обвалився з 32,7 до 20% (на 12,7%). І тепер в центральному макрорегіоні, як і в західному, партія Зеленського лише на другому місці, а на перше вирвалася партія Порошенка: рейтинг «Європейської солідарності» виріс з 17,6 до 21,9% (на 4,3%).

Місця з третього по п'яте зайняли «Батьківщина» (падіння з 12,9 до 10,7%), ОПЗЖ (падіння з 12,5 до 9,4%) і Радикальна партія (зростання з 2,6 до 8,3%) .

Неважко помітити, що картина електоральних симпатій в центральних регіонах розвивається в тому ж напрямку, що і в західних областях, тільки з невеликим запізненням. Фактично цифри в центральному та західному макрорегіонах дуже схожі. У столиці та центральних областях «Європейська солідарність» теж уже перевершила «Слугу народу», а Порошенко майже зрівнявся із Зеленським.

У західних областях партія "Європейська солідарність" вже перевершила "Слугу народу"
У західних областях партія "Європейська солідарність" вже перевершила "Слугу народу" / УНІАН

Південь: найкраща динаміка — у Бойка

Південний макрорегіон в розумінні КМІС — це Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області. Саме тут знаходиться Кривий Ріг — мала батьківщина Зеленського, і тут президентський рейтинг Зеленського залишається найвищим, хоча й упав з 50,1 до 38,8% (на 11,3%).

На другому місці впевнено тримається Бойко, який показав зростання з 19,6 до 21,4% (на 1,8%). Третє-четверте місця — у Порошенка (падіння з 9,4 до 8,6%) і Тимошенко (зростання з 5,6 до 6,8%).

Парламентський рейтинг партії «Слуга народу» впав з 33,9 до 26,4% (на 7,5%). І тепер партія Зеленського лише на другому місці, а на перше вирвалася ОПЗЖ, її рейтинг виріс з 26,2 до 27,3% (на 1,1%). На третьому місці — «Європейська солідарність» (зростання з 8,5 до 9,4%). У «Батьківщини» падіння з 8,5 до 4,3%.

Таким чином, на півдні бачимо зміцнення Бойка як кандидата в президенти і вихід ОПЗЖ на перше місце, хоча Зеленський залишається «більш своїм» у порівнянні з Бойком.

Схід: Зеленський вже програв Бойку

Нарешті, східний макрорегіон в розумінні КМІС — це Донецька, Луганська, Харківська області. Тут президентський рейтинг Зеленського за п'ять місяців обвалився з 40,9 до 24,9% (на 16%). І тут найбільше зріс рейтинг Бойка — з 24,8 до 31,1% (на 6,3%).

Кардинальна відмінність східних областей від південних в тому, що на сході Зеленський вже втратив лідерство. П'ять місяців тому Бойко відставав від Зеленського на 16,1%, а зараз випереджає його на 6,2%.

Третє-четверте місця — у Порошенка (зростання з 10,6 до 12,2%) і Тимошенко (було 7,4%, стало 7,3%). Також відзначимо Олександра Вілкула — зростання з 2,9 до 5,7%.

Парламентський рейтинг партії «Слуга народу» впав з 30,8 до 17,9% (на 12,9%). І тепер партія Зеленського лише на другому місці, а на перше вирвалася ОПЗЖ, чий рейтинг виріс з 27,6 до 35,8% (на 8,2%).

На третє місце вийшла Партія Шарія — зростання з 6 до 11,2%. У «Європейської солідарності» — падіння з 10,8 до 10,2%, у «Батьківщини» — з 8,9 до 6,8%, у «Опозиційного блоку» Вілкула — з 4,8 до 4%.

Фактично в східному макрорегіоні вже відбулося психологічне прощання із Зеленським. Там не тільки президентська партія опустилася на друге місце, а й сам Зеленський теж.

Країна на трьох

Тепер можна оцінити інтегральну картину. В середньому по Україні рейтинг Зеленського впав за п'ять місяців на 10,8% — з 42,6 до 31,8%. У той же час рейтинг Порошенка виріс на 4% — з 14,9 до 18,9%, рейтинг Бойка підріс на 1,1% — з 12,2 до 13,3%.

Від трійки лідерів сильно відстала Тимошенко, чий рейтинг практично не змінився — було 9,7%, стало 9,8%. Решта конкурентів далеко позаду.

У партійному забігу динаміка аналогічна: за п'ять місяців рейтинг партії «Слуга народу» впав на 11,1% — з 32,6 до 21,5%. У той же час рейтинг «Європейської солідарності» виріс на 2,6% — з 15,2 до 17,8%, рейтинг ОПЗЖ підріс на 0,5% — з 15,8 до 16,3%. Якщо п'ять місяців тому «слуги народу» випереджали найближчих переслідувачів майже вдвічі, то зараз розрив скоротився до всього лише 3,7%.

На четвертому місці — «Батьківщина», чий рейтинг упав з 12 до 8,7%. У решти конкурентів справи ще гірші.

Таким чином, зараз лідирують три партії з майже однаковими відсотками, а інші відстають від них в кілька разів. При цьому «Європейська солідарність» перша в західних і центральних областях і столиці, ОПЗЖ лідирує в східних і південних областях, а «слуги народу» — усюди другі.

І якщо спроєктувати цю ситуацію на місцеві вибори, то виходить, що «слуги народу» в будь-якому разі змушені будуть до когось прилаштовуватися — або до «Євросолідарності», або до ОПЗЖ. Проблема тут не в «нових» і «старих» особах, а набагато глибше. Зеленському належить вибрати, якої лінії дотримуватися — оборони чи капітуляції. Наприклад, коаліція з ОПЗЖ однозначно диктуватиме вибір на користь капітуляції. І цей вибір буде мати значення для всіх регіонів.

    Реклама на dsnews.ua