• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Сюрпризи партійних рейтингів. Як Порошенко, Зеленський і Медведчук поділять країну

Свіжі рейтинги говорять про те, що зараз лідирують три партії з майже однаковими відсотками, а решта відстають від них у кілька разів

Петро Порошенко, Віктор Медведчук і Володимир Зеленський
Петро Порошенко, Віктор Медведчук і Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати опитування виборців про їх симпатії на гіпотетичних президентських і парламентських виборах. Утім, найцінніше в цьому рейтингу те, що він дозволяє побачити картину не тільки в середньому по Україні, а й по чотирьох макрорегіонах — захід, центр, південь, схід.

Це особливо актуально з двох причин. По-перше, будь-які рейтинги зараз проєктуються на місцеві вибори, призначені на 25 жовтня. А для місцевих виборів середні цифри по Україні мають мало значення, набагато важливіші регіональні особливості.

Про що мовчать темники Банкової

По-друге, 22 вересня в обласних інтернет-ЗМІ вже почали публікувати темник, що розсилається з Банкової (про існування цього темника ввечері 21 вересня повідомив Telegram-канал "Путч"). Там, звичайно, акцентують увагу не на обвалі рейтингів Зе-влади, а на лідерстві Володимира Зеленського та його партії "Слуга народу". Мовляв, "саме команда влади залишається лідером суспільної уваги, а це значить, що саме з командою влади більшість виборців пов'язують свої надії — прямо або побічно".

Усе б добре, ось тільки темник вирішив промовчати про те, що на заході і в центрі "слуги народу" програють "Європейській солідарності", а на сході і півдні поступилися ОПЗЖ. Тобто партія Зеленського всюди друга.

А в реаліях місцевих виборів це означає, що вона може виявитися і третьою, пропустивши вперед специфічні політпроєкти місцевих еліт.

Захід: найкраща динаміка — у Порошенка

Реклама на dsnews.ua

Західний макрорегіон в розумінні КМІС — це Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області. Ми порівняємо два соцопитування, проведені 17–25 квітня і 12–16 вересня, і говоритимемо про відсотки серед тих респондентів, які збираються голосувати і вже визначилися зі своїм вибором.

За п'ять місяців президентський рейтинг Зеленського в західних областях упав з 39,3 до 29,2% (на 10,1%). Найбільше виріс рейтинг Петра Порошенка — з 19,8 до 25,5% (на 5,7%). Якщо в квітні Порошенко поступався Зеленському вдвічі, то зараз відстає від нього лише на 3,7%.

Місця з третього по п'яте зайняли Юлія Тимошенко (падіння з 13,1 до 12,7%), Анатолій Гриценко (падіння з 8,7 до 8%) і Олег Ляшко (зростання з 4,7 до 6,6%). Також відзначимо зростання Юрія Бойка з 2,2 до 4,1%.

Парламентський рейтинг партії "Слуга народу" обвалився з 32,2 до 21,2% (на 11%). І тепер партія Зеленського лише на другому місці, а на перше вирвалася партія Порошенка: рейтинг "Європейської солідарності" виріс з 21 до 24,3% (на 3,3%).

Місця з третього по шосте зайняли "Батьківщина" Тимошенко (падіння з 15,8 до 11,1%), Радикальна партія Ляшка (зростання з 3,3 до 6,4%), "Свобода" Олега Тягнибока (зростання з 3,5 до 6,3%), "Громадянська позиція" Гриценка (зростання з 3,6 до 4,8%). Сьоме-восьме місця поділили "Самопоміч" Андрія Садового (зростання з 3,2 до 4,6%) і ОПЗЖ Медведчука і Бойка (зростання з 3,6 до 4,6%).

Фактично можна говорити про психологічний перелом у західних областях: там "Європейська солідарність" вже перевершила "Слугу народу", а Порошенко майже зрівнявся із Зеленським.

Центр: найкраща динаміка — теж у Порошенка

Центральний макрорегіон в розумінні КМІС — це Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області та місто Київ.

За п'ять місяців президентський рейтинг Зеленського в центральних регіонах упав з 41,1 до 31,6% (на 9,5%). Найбільше виріс рейтинг Петра Порошенка — з 16,4 до 23,7% (на 7,3%). Якщо в квітні Порошенко поступався Зеленському в 2,5 раза, то зараз — лише в 1,3 раза.

Рейтинг Тимошенко залишається на рівні 10,7%, у Бойка падіння з 10 до 7,7%, у Ляшка зростання з 3,5 до 7,1%, у Гриценка — з 4,3 до 5,1%.

Парламентський рейтинг партії "Слуга народу" обвалився з 32,7 до 20% (на 12,7%). І тепер в центральному макрорегіоні, як і в західному, партія Зеленського лише на другому місці, а на перше вирвалася партія Порошенка: рейтинг "Європейської солідарності" виріс з 17,6 до 21,9% (на 4,3%).

Місця з третього по п'яте зайняли "Батьківщина" (падіння з 12,9 до 10,7%), ОПЗЖ (падіння з 12,5 до 9,4%) і Радикальна партія (зростання з 2,6 до 8,3%) .

Неважко помітити, що картина електоральних симпатій в центральних регіонах розвивається в тому ж напрямку, що і в західних областях, тільки з невеликим запізненням. Фактично цифри в центральному та західному макрорегіонах дуже схожі. У столиці та центральних областях "Європейська солідарність" теж уже перевершила "Слугу народу", а Порошенко майже зрівнявся із Зеленським.

У західних областях партія "Європейська солідарність" вже перевершила "Слугу народу"
У західних областях партія "Європейська солідарність" вже перевершила "Слугу народу" / УНІАН

Південь: найкраща динаміка — у Бойка

Південний макрорегіон в розумінні КМІС — це Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області. Саме тут знаходиться Кривий Ріг — мала батьківщина Зеленського, і тут президентський рейтинг Зеленського залишається найвищим, хоча й упав з 50,1 до 38,8% (на 11,3%).

На другому місці впевнено тримається Бойко, який показав зростання з 19,6 до 21,4% (на 1,8%). Третє-четверте місця — у Порошенка (падіння з 9,4 до 8,6%) і Тимошенко (зростання з 5,6 до 6,8%).

Парламентський рейтинг партії "Слуга народу" впав з 33,9 до 26,4% (на 7,5%). І тепер партія Зеленського лише на другому місці, а на перше вирвалася ОПЗЖ, її рейтинг виріс з 26,2 до 27,3% (на 1,1%). На третьому місці — "Європейська солідарність" (зростання з 8,5 до 9,4%). У "Батьківщини" падіння з 8,5 до 4,3%.

Таким чином, на півдні бачимо зміцнення Бойка як кандидата в президенти і вихід ОПЗЖ на перше місце, хоча Зеленський залишається "більш своїм" у порівнянні з Бойком.

Схід: Зеленський вже програв Бойку

Нарешті, східний макрорегіон в розумінні КМІС — це Донецька, Луганська, Харківська області. Тут президентський рейтинг Зеленського за п'ять місяців обвалився з 40,9 до 24,9% (на 16%). І тут найбільше зріс рейтинг Бойка — з 24,8 до 31,1% (на 6,3%).

Кардинальна відмінність східних областей від південних в тому, що на сході Зеленський вже втратив лідерство. П'ять місяців тому Бойко відставав від Зеленського на 16,1%, а зараз випереджає його на 6,2%.

Третє-четверте місця — у Порошенка (зростання з 10,6 до 12,2%) і Тимошенко (було 7,4%, стало 7,3%). Також відзначимо Олександра Вілкула — зростання з 2,9 до 5,7%.

Парламентський рейтинг партії "Слуга народу" впав з 30,8 до 17,9% (на 12,9%). І тепер партія Зеленського лише на другому місці, а на перше вирвалася ОПЗЖ, чий рейтинг виріс з 27,6 до 35,8% (на 8,2%).

На третє місце вийшла Партія Шарія — зростання з 6 до 11,2%. У "Європейської солідарності" — падіння з 10,8 до 10,2%, у "Батьківщини" — з 8,9 до 6,8%, у "Опозиційного блоку" Вілкула — з 4,8 до 4%.

Фактично в східному макрорегіоні вже відбулося психологічне прощання із Зеленським. Там не тільки президентська партія опустилася на друге місце, а й сам Зеленський теж.

Країна на трьох

Тепер можна оцінити інтегральну картину. В середньому по Україні рейтинг Зеленського впав за п'ять місяців на 10,8% — з 42,6 до 31,8%. У той же час рейтинг Порошенка виріс на 4% — з 14,9 до 18,9%, рейтинг Бойка підріс на 1,1% — з 12,2 до 13,3%.

Від трійки лідерів сильно відстала Тимошенко, чий рейтинг практично не змінився — було 9,7%, стало 9,8%. Решта конкурентів далеко позаду.

У партійному забігу динаміка аналогічна: за п'ять місяців рейтинг партії "Слуга народу" впав на 11,1% — з 32,6 до 21,5%. У той же час рейтинг "Європейської солідарності" виріс на 2,6% — з 15,2 до 17,8%, рейтинг ОПЗЖ підріс на 0,5% — з 15,8 до 16,3%. Якщо п'ять місяців тому "слуги народу" випереджали найближчих переслідувачів майже вдвічі, то зараз розрив скоротився до всього лише 3,7%.

На четвертому місці — "Батьківщина", чий рейтинг упав з 12 до 8,7%. У решти конкурентів справи ще гірші.

Таким чином, зараз лідирують три партії з майже однаковими відсотками, а інші відстають від них в кілька разів. При цьому "Європейська солідарність" перша в західних і центральних областях і столиці, ОПЗЖ лідирує в східних і південних областях, а "слуги народу" — усюди другі.

І якщо спроєктувати цю ситуацію на місцеві вибори, то виходить, що "слуги народу" в будь-якому разі змушені будуть до когось прилаштовуватися — або до "Євросолідарності", або до ОПЗЖ. Проблема тут не в "нових" і "старих" особах, а набагато глибше. Зеленському належить вибрати, якої лінії дотримуватися — оборони чи капітуляції. Наприклад, коаліція з ОПЗЖ однозначно диктуватиме вибір на користь капітуляції. І цей вибір буде мати значення для всіх регіонів.

    Реклама на dsnews.ua