• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.4
Спецпроєкти

Директор парламенту. Коли "кварталівці" побіжать скаржитися на Разумкова Зеленському

Разумкову в якості спікера буде досить непросто підвести під загальний знаменник всю різношерсту юрбу "слуг народу"
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Дмитро Разумков як лідер беззастережно перемогла на дострокових парламентських виборах президентської партії "Слуга народу" цілком резонно називається зараз головним претендентом на пост голови Верховної Ради IX скликання. Враховуючи його лідерський статус у партії, політологічну підготовку, а також роль головного комунікатора "Слуги народу" в ЗМІ, виконувану Разумковим ще з президентської виборчої кампанії, його можливе призначення спікером парламенту виглядає дуже ймовірним. До того ж серед майбутніх депутатів від СН він один з небагатьох, детально ознайомлених з документом під назвою "Регламент Верховної Ради".

Однак, навіть незважаючи на однопартійну більшість у майбутньому парламенті, робота на посаді спікера явно не буде для Разумкова простий, адже вона полягає не тільки у виконанні церемоніальних і представницьких функцій, але і вимагає взяти на себе роль координатора правлячої більшості і парламентера з опозиційними або "полуоппозиционными" фракціями. І з тим і з іншим можуть виникнути складності.

Отже, перша і головна проблема, з якою зіткнеться Разумков, якщо буде обраний спікером, буде виникати з різнорідності фракції "Слуги народу", що неодноразово прогнозували ще до виборів. Та й небувалий розмір майбутньої партії влади у більш ніж 250 депутатів практично гарантує її дроблення на кілька груп впливу, у кожного з яких будуть свої інтереси, а можливо, і власні ідеологічні уподобання.

Сьогодні точно передбачити, на скільки груп всередині себе розіб'ються "слуги", практично неможливо, але виділити кілька основних груп у складі гігантської фракції можна вже зараз. Отже, серед "слуг народу" стосовно численна, але важлива і впливова група "людей Коломойського", найвідомішим представником якої на сьогоднішній день можна назвати гендиректора "1+1 медіа" олександр Ткаченко. Сюди ж можна віднести і інших майбутніх депутатів родом з "1+1" (Олександра Дубинського, Ольгу Василевскую-Смаглюк), більшість мажоритарників від "Слуги" з Івано-Франківської області та інших.

Неважко припустити, що для цієї групи Разумков, незважаючи на роль лідера партії, буде дещо менш вагомою фігурою, ніж Коломойський. І саме на інтереси олігарха вони будуть орієнтуватися насамперед. Крім того, люди Коломойського, швидше за все, будуть підтримувати неформальні відносини з партнерами Коломойського, які пройшли в Раду не в списках "Слуги народу", на кшталт Ігоря Палиці і Тараса Батенка. Разумкову буде явно непросто шукати точки дотику з цією частиною депутатів.

Ще однією важливою групою у складі майбутньої мегафракції СН стануть так звані "кварталівці" - вихідці зі студії Зеленського "95 квартал" та інших комічних проектів на кшталт "Мамахохотала шоу", "Ліги сміху", а також обслуговуючих структур (юристи, організатори концертів, менеджери і так далі). Найвідоміші з депутатів з цієї групи - це Максим Ткаченко, Сергій Кальченко, Юрій "Юзик" Корявченков, юрист Олександр Качура та інші.

У цій групі багато депутатів, які мають особисті дружні стосунки з Зеленським, і вони цілком очевидно будуть орієнтуватися в першу чергу на самого президента, не дуже рахуючись зі спікером.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, у майбутній фракції "Слуги народу" будуть люди, пов'язані з нинішнім міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим (Владислав Криклій), Михеилом Саакашвілі (Дмитро Наталуха), а також ряд людей, чию політичну орієнтацію складно передбачити, зважаючи на їх повній невідомості, а також тих, які можуть залишатися відносно самостійними одиницями, начебто дипломата Богдана Яременка. Останнього пов'язує з Коломойським перебування в партії КРІП, але це далеко не гарантує повної лояльності дипломата до олігарха в майбутньому.

Крім того, у складі "Слуги народу" буде категорія депутатів під умовною назвою "експерти". Сюди можна віднести Ірина Венедиктову, Галина Янченко, Михайла Федорова, Василя Мокана, Наллі Яковлєв та інших. Більшість цих людей, швидше за все, потрапили в список СН завдяки Разумкову, і саме вони можуть стати тим ядром, на яке він буде спиратися у своїй роботі з депутатами.

Тим не менш Разумкову в якості спікера буде досить непросто підвести під загальний знаменник всю цю різношерсту юрбу. А тому в недалекому майбутньому цілком можливі ситуації, коли одна з груп почне скаржитися на Разумкова Зеленському, Богдану, Коломойському. При цьому Разумкову як щодо нового обличчя в українській політиці доведеться якось заробляти авторитет в очах старих "мастодонтів", особливо серед тих, хто потрапив у парламент в якості самовисуванців і будуть позафракційними.

А голоси позафракційних з дуже великою ймовірністю можуть знадобитися "Слузі народу" для внесення змін до Конституції, або в разі внутрішніх непорозумінь між групами в середині самої партії. І саме Разумкову доведеться шукати з "мастодонтами", до яких під час парламентської кампанії "команда Зе" ставилася з особливою зневагою.

Загалом, перед Разумковим, як і перед іншими "слугами народу", коштує приблизно однакова завдання - показати громадянам, що вони можуть не тільки "жарти жартувати" і "видосики знімати", але і систематично і нудно працювати на законотворчому терені.

    Реклама на dsnews.ua