• USD 27.4
  • EUR 32.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Покарання за публікацію прослуховувань. Як закон Єрмака буде бити по Зеленському

В Офісі президента планують прирівняти публікацію розмов чиновників до кримінального злочину, прийнявши відповідний закон. Що може вийти з цієї дивної ініціативи?

Реклама на dsnews.ua

Про те, що публікацію прослушки чиновників потрібно криміналізувати, заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак в інтерв'ю The Washington Post.

"Адміністрація президента сприймає публікацію таких розмов як пряме порушення національної безпеки країни", - зазначив він.

Ця ініціатива, на думку Єрмака, повинна покласти край такій "зловмисної практиці". Керівник ОП додав, що в свій час прослуховування зіпсувала репутацію не одному президенту, а олігархів змушувала виїжджати з країни.

"Це ненормально, коли хтось записує главу держави. І не важливо, це є незаконним дією громадянина України з-за якихось внутрішніх мотивів, або за цим стоять якісь іноземні спецслужби", - додав Єрмак.

Отже, припустимо, що законопроект, про який говорить Єрмак, прийнятий. Якщо це дійсно Тут виникає відразу кілька питань. По-перше, яким чином можна покарати, скажімо, анонімні "Телеграм"-канали, у яких за останній рік з'явилося безліч зливів прослушки багатьох чиновників. Вирахувати, хто за ними стоїть, - завдання, явно непосильне для нашої СБУ. Іншими словами, закон просто буде неможливо виконати.

По-друге, якби влада дійсно хотіла скоротити кількість скандалів з прослуховуванням топ-чиновників, то в першу чергу слід було б знайти і покарати тих, хто організовував, наприклад, прослуховування розмови колишнього прем'єра Олексія Гончарука з заступником голови Нацбанку Катериною Рожкової і міністром фінансів Оксаною Маркарової, під час якого він заявив, що економічні знання у президента Зеленського "примітивні".

Після того як записи стали широко відомі, Зеленський дав силовикам два тижні на те, щоб розкрити їх походження. Але з середини січня про результати розслідування не чути рівним рахунком нічого, тему просто поховали нові інформаційні приводи.

Реклама на dsnews.ua

Нічого не відомо і про розкриття ініціаторів прослушки екс-директора ДБР Романа Труби, який у вересні минулого року виявив у своєму робочому кабінеті апаратуру для прослуховування, вбудовану у вентиляційну систему. Через два місяці в "Телеграме" з'явився анонімний канал під назвою "Трубу прорвало", де виклали аудіозаписи, нібито зроблені в тому кабінеті.

На записах одного з співрозмовників ймовірний Труба називає "Андрій", "Йосипович" (можливо, керівник Офісу президента Андрій Богдан), на інший записі голос, який нібито належить Трубі, обговорює з іншим чоловіком "підозра Уляні" (ймовірно, йдеться про екс-керівника МОЗ Уляні Супрун) і просить "підготувати довідки", тому що він йде на "доповідь до Володимиру Олександровичу". Крім того, на записах нібито є голос заступника Богдана Андрія Смирнова, який дає вказівки, кого допитувати, кого "підвісити", а кого "наздоганяти".

Ще один резонансний випадок прослушки - так звані "акваріумні плівки" керівника САП Назара Холодницкого, які зробило і оприлюднило НАБУ і на підставі яких директор НАБУ Артем Ситник звинуватив Холодницкого в безлічі правопорушень - від невиконання службових обов'язків до грубого порушення правил прокурорської етики та втручання у службову діяльність іншого прокурора або судді. За незаконне прослуховування керівника САП у результаті відповідальності ніхто так і не поніс.

Втім, ймовірно, самий резонансний останнім часом слив, який зачіпає вже не тільки українських, але і американських політиків, з'явився зовсім недавно. В кінці травня екс-"регіонал" і діючий позафракційний народний депутат Андрій Деркач оприлюднив аудіоматеріали, які нібито можуть свідчити про вплив екс-віце-президента США Джозефа Байдена п'ятого президента України Петра Порошенка.

Щодо "плівок Деркача" президент Володимир Зеленський спочатку заявив, що вони повинні стати предметом розслідування, тут же нарвавшись на несхвалення Держдепартаменту США, який висловив стурбованість з приводу цієї заяви, розцінивши слова Зеленського як втручання в американські вибори. Пізніше глава держави уточнив, що його цікавить тільки те, як можна було прослуховувати президента - і тут він правий, дізнатися всі деталі прослушки українській владі дуже потрібно, особливо у випадку, якщо президентом США стане фігурує в записах Джозеф Байден. Після цього Вашингтон напевно запитає, хто займався прослуховуванням і хто її зливав афілійованому з Росією народному депутату Деркачу. Якщо відповісти нічого - це може стати великою проблемою в українсько-американських відносинах.

Крім відсутності результатів в упійманні "слухачів" п'ятого президента і силовиків, поки істотно не просунулося і розслідування про "плівки "Єрмака". Йдеться про записи, які 29 березня оприлюднив народний депутат Гео Лерос. На них брат керівника Офісу президента Денис Єрмак обговорює з рядом осіб можливість призначення на державні посади в "Укрзалізниці", в Міністерстві інфраструктури, Київської митниці та ін.

Можливо, розуміючи, що його ініціатива може викликати неоднозначну реакцію, Єрмак уточнив деталі своєї ідеї, і абсолютно даремно. За його словами, така ініціатива не буде стосуватися публікації аудіозаписів розмов, які свідчать про злочини, вчинені вищими посадовими особами України, зокрема корупційних.

Подивимося, що з цього вийде. По-перше, висновок про те, що хтось скоїв злочин, може зробити тільки суд. Тобто щоб покарати когось за публікацію того, що людина вважає доказом злочину, а влада, у свою чергу, вважає порушенням закону, потрібно буде з кожною плівкою йти в суд. Звідси по-друге, такий підхід лише збільшить хвилю зливів прослуховувань, хоча б заради хайпи, поки йде суд, не кажучи вже про цілеспрямоване очорненні цілей зливів. Думається, Єрмак точно не хотів би отримати такий ефект від свого закону. Це зайвий раз доводить, що чиновник просто погано розуміє, про що говорить. Зате такий закон точно був би корисний українському суспільству, сприяючи посиленому розкриття всіляких корупційних та інших схем, які діють при нинішній владі.

    Реклама на dsnews.ua