• USD 26.9
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Страховка від Коломойського. Як Зеленський будує з нуля спецслужбу крутіше НАБУ

У президента з'явилася можливість створити виключно під себе новий силовий орган, який буде потужнішим і впливовішим "всяких" НАБУ з ДБР
Верховна Рада готує закон про Службу фінансових розслідувань. Фото: Shutterstock
Верховна Рада готує закон про Службу фінансових розслідувань. Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Відомо, що Володимир Зеленський незадоволений нинішньою системою силових органів. Але незабаром це зміниться: як тільки нова Верховна Рада прийме закон про Службу фінансових розслідувань (СФР). Робота над проектом закону йде повним ходом, а керує нею секретар РНБО Олександр Данилюк.

Днями він провів чергову нараду на цю тему. У ньому взяли участь міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, міністр фінансів Оксана Маркарова, глава Державної податкової служби Сергій Верланов, заступник голови СБУ Олександр Карпенко і представники Генпрокуратури. Данилюк підкреслив, що Зеленський розглядає створення СФР як пріоритетне завдання. У зв'язку з цим секретар РНБО особливо похвалив главу МВС: "Арсен Аваков показав приклад, як реформувати, не чекаючи закону, - своїм рішенням ліквідував департамент захисту економіки Нацполиции".

Тут доречно згадати, що щось подібне містилися в передвиборній програмі нинішнього президента. "Органи правопорядку повинні припинити займатися економічним тиском на бізнес і повернутися до виконання своїх прямих обов'язків по забезпеченню безпеки громадян. Пора повернути довіру до правоохоронних органів, яке ми плекали на початку реформи. СБУ не буде займатися економічними злочинами", - обіцяв кандидат Зеленський. І ось Аваков вже почав реалізацію цієї обіцянки.

Правда, СБУ поки не поспішає пройти свою частину шляху і ліквідувати головне управління "К", що займається економічними злочинами. До речі, виглядає невипадковим той факт, що в. о. голови СБУ Іван Баканов манкірував нарадою у Данилюка і прислав свого заступника. У неквапливості СБУ є дві причини. Одна з них полягає в тому, що начальником головного управління "К" зараз є сам Баканов. Якщо скасувати цю посаду, то він просто не зможе виконувати обов'язки глави СБУ. Тому будь-які реформи СБУ почнуться не раніше, ніж Верховна Рада призначить Баканова повноцінним главою служби.

Друга причина полягає в небажанні Баканова позбутися повноважень. І це могло б поставити хрест на долі СФР, якщо згадати, що Баканов є давнім другом Зеленського і одним з найбільш близьких до нього осіб. Але, швидше всього, у цьому питанні переможе лінія Данилюка, а Баканову доведеться змиритися з неминучим. Справа в тому, що Данилюк старанно трудиться над створенням СФР не для себе, а саме для Зеленського.

Коло повноважень нової структури буде дуже широким. За словами Данилюка, СФР буде займатися виявленням, припиненням, розкриттям та досудовим розслідуванням злочинів проти інтересів держави у сфері фінансів і суміжних сферах, а також виявляти системні фактори, що призводять до економічної злочинності та вчинення таких злочинів. Ця діяльність СФР, як обіцяє секретар РНБО, сприятиме зростанню інвестиційної привабливості України.

Як правоохоронного органу СФР буде мати право на ведення оперативно-розшукової діяльності, якій має передувати проведення ретельної аналітичної роботи. Данилюк наголошує, що СФР буде саме аналітичним, а не силовим центром. Втім, очевидно, що ці слова вимовляються заради того, щоб справити сприятливе враження на бізнес, тому не варто сприймати занадто серйозно. Швидше істина в тому, що СФР стане особливо могутнім і впливовим силовим органом, оскільки у своїй роботі спиратиметься на потужну аналітичну службу фінансового профілю, якої немає ні у СБУ і Нацполиции, ні в НАБУ та ДБР.

Реклама на dsnews.ua

За інформацією Данилюка, в СФР будуть працювати до 3 тис. осіб. Для забезпечення прозорості відбору співробітників в новий орган буде створена спеціальна комісія. Її членами стануть представники громадськості, наукової спільноти та іноземних партнерів.

Можна не сумніватися, що весь цей процес (включаючи формування конкурсної комісії) буде проходити під суворим, хоч і не афишируемым контролем з боку президентської команди. По суті, Зеленський отримує можливість створити з нуля і виключно під себе новий силовий орган, який буде потужнішим і впливовішим НАБУ з ДБР.

Звичайно, це не означає, що НАБУ та ДБР залишаться без роботи. Вони будуть займатися рутинними справами на кшталт корупції чиновників і суддів (НАБУ) і перевищення службових повноважень поліцейськими (ДБР). Але замовлень на розробку особливо цікавих фігурантів вони позбудуться. Брати в руки політиків і бізнесменів, вишукувати (або придумувати) їх фінансові махінації і вирішувати долю цих діячів в залежності від виявленого ними бажання домовлятися - все це тепер буде прерогативою СФР. Відповідно зменшиться політична вага керівників НАБУ та ДБР.

Безсумнівно, новий орган буде максимально використаний для піару Зеленського. Правда, українці пам'ятає, які надії пов'язувалися з створенням Нацполиции і тих же НАБУ та ДБР, але як поступово імідж цих нових органів тьмянів, а довіра до них падало. Тому команді Зеленського доведеться розповідати народу: мовляв, за попередньої влади були неправильні конкурси, тому й нові органи виходили неправильними, а нинішня влада проведе правильні конкурси і отримає правильну СФР.

Данилюк до цього зможе додати власну історію: мовляв, ще в березні 2017 р., будучи міністром фінансів, він розробив законопроект про СФР, але Петро Порошенко його забракував і доручив голові профільного парламентського комітету Ніні Южаниной очолити розробку іншого законопроекту - про Національне бюро фінансової безпеки України (він був внесений до парламенту в березні 2018 р., але так і залишився нерозглянутим). Швидше за все, Данилюк постарається потоптатися по проекту Южаниной, щоб витягти для себе моральну сатисфакцію і в черговий раз звинуватити у всіляких гріхах Порошенко і його команду (Південця, нагадаємо, обрана в новий парламент за списком "Європейської солідарності" Порошенко).

Так що, схоже, нас чекає багатосерійне шоу - спочатку при прийнятті законопроекту в парламенті, а потім при проведенні конкурсу на СФР. До речі, як розповів Данилюк, назва СФР не остаточне, з'явилася "креативна ідея" іншої назви, але воно поки не розкривається, щоб "тримати інтригу". Як бачимо, шоу вже почалося.

    Реклама на dsnews.ua