• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Два роки Зеленського. Що думають про роботу президента експерти та політики

21 квітня виповнюється два роки з того часу, як Володимир Зеленський переміг у другому турі президентських виборів. Про його найбільші провали та досягнення "ДС" поговорила з експертами та народними депутатами

Інавгурація Володимира Зеленського, 2019 р.
Інавгурація Володимира Зеленського, 2019 р. / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Олександр Корнієнко, заступник голови фракції "Слуга народу"

Головне досягнення глави держави — те, що відбуваються економічні реформи, які дозволяють будувати конкурентну економіку, наповнювати бюджет і збільшувати в результаті соціальні виплати. Наприклад, за цей час збільшений прожитковий мінімум, мінімальна зарплата.

Олександр Корнієнко
Олександр Корнієнко / УНІАН

Це завдяки тому, що відбулось відкриття ринку землі, пройшла легалізація азартних ігор, спиртової галузі і так далі. Важливі всі інфраструктурні проекти, які дозволяють підіймати економіку. До вимірюваних досягнень я би відніс те, що падіння економіки в Україні набагато менше, ніж у країнах Європи.

Щодо того, що поки не вдалося вирішити: конфлікт на Донбасі, на жаль, не завершений, незважаючи на те, що було найдовше перемир’я. Ми над цим працюємо.

Ірина Геращенко, заступник голови фракції "Європейська солідарність"

Ірина Геращенко
Ірина Геращенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Головне досягнення Зеленського — те, що не встиг розвалити все, що залишилося у спадок від Порошенка, зокрема, в армії. З позитивів я також відзначу звільнення кількох десятків заручників — це дійсно було дуже важливо.

Головні провали президента — це кадрова політика, послаблення України всередині і ззовні, втрата суб’єктності на міжнародній арені.

Михайло Волинець, народний депутат від "Батьківщини"

Михайло Волинець
Михайло Волинець / УНІАН

Зеленський останнім часом заявив про державницьку позицію, про інтеграцію в європейський простір, проявив стійкість, коли Путін натиснув. В якійсь мірі нарешті через два роки він спромігся визначитися, що агресор — це Росія. І це для нього таки досягнення.

Провал в тому, що російська і білоруська електроенергія, яку ми купуємо, знищує енергетичну незалежність України. Це робили Герус, Пінчук, Коломойський, Фірташ, Єфімов, які купували її. Можна додати сюди і розвал енергетичного сектору загалом, завдяки якому Коломойський зміг вивести тільки з «Центренерго» 3,5 млрд грн. Плюс він купив дешеву електроенергію у «Енергоатома», а продав її Східному ГЗК на 30% дорожче. Таку ж оборудку було здійснено на «Укрзалізниці».

Соломія Бобровська, народний депутат від "Голосу"

Соломія Бобровська
Соломія Бобровська / УНІАН

Якщо згадувати про досягнення президента — це, мабуть, міст в Станиці Луганській. Люди, які в темі війни на Донбасі, розуміють, наскільки це важлива річ.

Головні провали Зеленського — це, безумовно, розбалансування державного апарату, тотальна некомпетентність призначенців. Варто згадати і відсутність досягнення миру, який Зеленський обіцяв своїм виборцям.

Євген Магда, директор Інституту світової політики

Євген Магда
Євген Магда / УНІАН

Головним досягненням є те, що образ Зеленського сформував монобільшість, адже Зеленський став єдиним президентом в історії України, який має абсолютну більшість у владі. Не просто контроль над урядом, але й повний контроль над Верховною Радою: у Януковича такого контролю не було. Зараз під це намагаються підігнати ще й контроль над Конституційним судом, вийде чи не вийде — побачимо.

Головна поразка Зеленського — те, що жодного сантиметра української землі за два роки так і не звільнено, та й сама війна теж не припинилася, хоча Зеленський йшов на вибори під гаслом припинення війни. Тобто наші військові продовжують гинути, але при цьому вони з політичних причин навіть не можуть давати адекватної відсічі обстрілам бойовиків, і це теж дуже серйозна проблема. 

Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Віталій Кулик
Віталій Кулик / УНІАН

Найбільше досягнення Зеленського — будівництво доріг, вважаю, саме цим він увійде в історію. Подорожуючи останні два роки Україною, причому по досить віддалених місцях, можу сказати, що дороги справді з’явилися. Починаючи з часів Кравчука, лише при Зеленському ці зміни стали насправді відчутні.

А от великою поразкою є відсутність нової якісної політики щодо війни і миру, розчарування мас. Хоча Зеленського підтримала частина людей якраз через те, що було обіцяно пряму демократію. Він її не реалізував, а закони про референдуми — не той результат, на який від нього очікували.

Олексій Голобуцький, заступник директора Агентства моделювання ситуацій

Олексій Голобуцький / comments.ua
Олексій Голобуцький / comments.ua

Велике досягнення Зеленського — це закон про землю. Хоча б одне питання, заблоковане десятиліттями, зрушилося з мертвої точки. Більше позитивів я не бачу.

Основним його негативом вважаю нездатність створити ефективне державне управління: президент занадто багато віддав на аутсорсинг своєму оточенню, яке він не контролює і залежить від нього. Для початку треба було створити систему та інститути, схожі на європейські, тоді можна делегувати повноваження іншим. А у нас якщо ти дійсно управляєш в ручному режимі, то повинен жити на цій роботі. Все інше — похідне від цього, так чи інакше.

Віктор Небоженко, політичний експерт

Віктор Небоженко
Віктор Небоженко / УНІАН

Позитив полягає в тому, що президент не усвідомлює своїх недоліків, а легковажність Зеленського дозволяє йому приймати досить незвичайні рішення. Наприклад, зі знищення імперії Медведчука, адже ніхто не очікував від нього цього. Крім того, президент намагається актуалізувати РНБО, яка завжди була мертвою установою, відстійником для слабких політиків. Але той же Данилов навіть близько ніякий не політик, але став секретарем РНБО, і разом з президентом вони підписали кілька важливих рішень. Нехай сумбурних, незрозумілих, але досить важливих. Я вважаю це позитивом.

Провал полягає в тому, що стратегія президента Зеленського була дуже наївна. Він не розумів, що вирішення питання війни не залежить від його бажання, а захоплення Криму і Донбасу — це об’єктивна реальність, її не змінити за рахунок дотепних ходів. В результаті президенту доводиться бути тим, ким він не хоче бути — захисником України, це дуже важко.

    Реклама на dsnews.ua