• USD 39.2
  • EUR 42
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Двозначність Зеленського. Як Банкова буде позбавлятися від Дубінського через перемогу Джо Байдена

Глава президентського Офісу Андрій Єрмак виявився замішаним у цій історії зовсім не тому, що раптом за одну ніч перелякався через події у Вашингтоні. Швидше перелякався Зеленський, а Єрмак цим скористався

Глава Офісу президента Андрій Єрмак
Глава Офісу президента Андрій Єрмак / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Чим голосніше розгортаються події в США, тим більше уваги їм приділяють в Офісі Володимира Зеленського. Особливо з огляду на санкції, що введені Вашингтоном проти низки українських діячів, включаючи "слугу народу" Олександра Дубінського. На Банковій розуміють, що санкції проти Дубінського вдарять по Зеленському, і намагаються придумати, як пом'якшити цей удар.

У Зеленського зараз є дві думки: одна від Михайла Подоляка, інша від Андрія Єрмака. Увечері 12 січня радник Єрмака Подоляк заявив "Радіо Свобода", що Зеленський і його Офіс не будуть реагувати на санкції США проти Дубінського. "А чому саме президент на це повинен реагувати, а не керівництво фракції, наприклад? Дубінський — депутат. І первинна реакція — це прерогатива депутатського корпусу і насамперед фракції "Слуга народу". Саме так правильно", — пояснив Подоляк.

Однак уже наступного дня Єрмак у своєму офіційному акаунті в Twitter дезавуював слова свого радника. "Для ясності — незалежно від партійної приналежності ця адміністрація зробить все, що в її силах, щоб притягнути до відповідальності осіб, відповідальних за втручання у вибори в США", — заявив він англійською. Через п'ять годин аналогічне повідомлення з'явилося вже і на сайті Зеленського (українською та російською мовами): "Офіс президента України Володимира Зеленського зробить все, що в його силах, для того, щоб відповідальні за втручання у вибори в США були притягнуті до відповідальності, незалежно від партійної приналежності. Конкретні кроки будуть оприлюднені найближчим часом".

Що загрожує Дубінському

Telegram-канали, близькі до Банкової, вже встигли наплодити самих різних версій про можливі дії Банкової. Наприклад, за однією з версій, "голові СБУ Івану Баканова, а також генпрокурору Ірині Венедіктовій доручено зайнятися кейсом про втручання в американські вибори громадянами України. Перевірять всіх зі списку (нардепа Олександра Дубінського, колишнього прокурора, який вів справу Burisma, Костянтина Кулика, нардепа Деркача і т. д.). Офіс президента хоче показати, що він готовий повністю "співпрацювати-працювати" з новою адміністрацією президента США".

Насправді для Вашингтона тут принципово важливо побачити від Києва реальні дії по двом фігурантам: Деркачу і Дубінському. Нагадаємо, що Деркач був включений до списку санкцій ще 10 вересня 2020 р. Як підкреслив держсекретар США Майкл Помпео, Деркач "більше десяти років є активним російським агентом, що підтримує тісні зв'язки з російськими спецслужбами". Дубінський та інші нові фігуранти, що потрапили в список у січні 2021 р., є, за словами Помпео, "частиною пов'язаною з Росією мережі іноземного впливу, яка взаємодіє з Деркачем". Тобто Деркач вважається головним, а інші — лише його пособниками. Тому зрозуміло, що Вашингтон чекає від Києва насамперед активних дій саме проти Деркача, включаючи кримінальне переслідування, викриття його зв'язків і т. п.

Що ж стосується Дубінського, то сам по собі він для США нецікавий. Але він важливий як статусна людина з команди Зеленського. І тут Зеленський не може кивати на слідство і прокуратуру — мовляв, це їх сфера відповідальності. Якщо Зеленський хоче продемонструвати Вашингтону непримиренність до фігурантів списку санкцій США, то Зе-команда може негайно зробити як мінімум два кроки. По-перше, це виключити Дубінського з парламентської фракції "слуг народу". По-друге, позбавити його посади голови Київської обласної організації партії "Слуга народу" і взагалі вигнати його з партії.

Реклама на dsnews.ua

Примітно, що голова партії, перший заступник голови парламентської фракції "слуг народу" Олександр Корнієнко 12 січня повідомив, що питання про Дубінського поки що не стоїть на порядку денному партії і фракції. "Поки що навіть обговорень ніяких немає, ми зайняті тарифами та іншими більш нагальними питаннями", — пояснив Корнієнко. Але після заяви Єрмака обговорення точно почалися. Вже пішли чутки, що Зеленський не хоче псувати відносини з Вашингтоном, але в той же час боїться гніву Ігоря Коломойського, оскільки Дубінський — це обличчя і голова, що говорить, умовної "групи Коломойського" у складі фракції "слуг народу". Тому, мовляв, між ОП і олігархом можуть відбутися торги, на яких умовах виганяти нардепа з фракції.

Також цілком можливо, що всі заходи проти Дубінського будуть тільки "показухою". Наприклад, виженуть його з партії, але на чолі Київської обласної парторганізації поставлять його креатуру, і він далі буде заправляти "слугами" на Київщині.

У чому бонуси Єрмака

Але в будь-якому випадку у всій цій історії є один важливий момент. Додалося проблем у Деркача, Дубінського та й у Зеленського. А бонуси дісталися Єрмаку.

Підкреслимо, що реальну, справжню реакцію Банкової на санкції проти Дубінського сформулював Подоляк. Радник Єрмака абсолютно чесно зізнався, що Зеленський буде робити вигляд, ніби він тут ні при чому, і перекладати всю відповідальність на партію і фракцію. Справді, у Дубінського немає постів не на Банковій і не у виконавчій владі, а є в партії. І все, що з ним можна зробити, це виключити його з партії і фракції. Але це поза президентських повноважень Зеленського, це прерогатива "слуг народу".

Проте, Єрмак вліз в цю історію і виставив у непривабливому світлі Подоляка, заявивши протилежне. І зробив це Єрмак зовсім не тому, що він раптом за одну ніч перелякався через події у Вашингтоні. Швидше перелякався Зеленський, а Єрмак цим скористався.

Єрмак своїм твітом показав, що він "головний по Америці". Тобто тепер Зеленський потрапив у ще одну залежність від Єрмака. До слова, глава ОПУ спеціально підібрав хитре формулювання — пообіцяв не від імені Зеленського, а від себе особисто: "Офіс президента України Володимира Зеленського зробить все, що в його силах, для того, щоб відповідальні за втручання у вибори в США були притягнуті до відповідальності...".Так що якщо патріоти тепер вимагатимуть вигнання Єрмака з Банкової, то цілком можуть почути у відповідь звинувачення в роботі на Кремль і Деркача.

Не менш важливий бонус Єрмака полягає в тому, що оскільки він тепер "головний по Америці", то його на цій підставі повинні слухатися в партії. "Кейс Дубінського" тепер буде використовуватися в якості прикладу всім тим, хто дозволяє собі зайву самостійність, що йде врозріз з лінією Банкової. Раніше вже повідомлялося про плани примусити усіх "слуг" у парламенті підписати "фракційну угоду", що фактично примушує їх до однодумності. Тепер ці плани можуть стати реальністю, і головним вигодонабувачем буде саме Андрій Єрмак.

    Реклама на dsnews.ua