• USD 36.6
  • EUR 39.8
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Подвійного призначення. Скільки Україна отримає цивільно-французьких бойових вертольотів

Починаючи з самого початку війни на Донбасі навесні 2014 р. проявилася досить цікава особливість - оборонні замовлення для Міністерства внутрішніх справ оплачувалися швидше, ніж для Міністерства оборони
Реклама на dsnews.ua

Крім того, Національна гвардія та Держприкордонслужба за спрощеною процедурою отримували саме новітнє зброю. Так, саме у НГУ першими з'явилися вітчизняні бронетранспортери БТР-3 і БТР-4, нове стрілецьку зброю і ще багато чого.

І те, що така тенденція триває, свідчать події останніх днів. Поки генерали і полковники в Міністерстві оборони все ще обговорюють, якою патронний завод потрібен для забезпечення потреб армії, 19 грудня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у Вінниці запускає лінію повного циклу виробництва пістолетних патронів калібрів 9х18мм (Makarov) і 9х19мм (Luger).

Причому лінія досить продуктивна - 14 млн штук на рік. Це з головою вистачить не тільки для забезпечення потреб відомств МВС, але і на експорт (а практично будь-яке таке виробництво будується з цим прицілом). Причому, як зазначається, для лінії було спеціально закуплено обладнання як американських, так і чеських, польських і турецьких виробників.

Крім того, серйозно обговорюється питання про початок виробництва боєприпасів для стрілецької автоматичної зброї в калібрах від 5,45 мм до 14,5 мм І є впевненість, що дуже скоро ми побачимо урочисте відкриття і такої лінії.

Чи вчорашня новина про прибуття в Україну пари новеньких гелікоптерів H-225 Super Puma про що говорить. Адже угода про поставку за кредитні кошти для потреб МВС, ДСНС, ДПСУ та НГУ 55 вертольотів H-125, H-145 і H-225 виробництва Airbus Helicopters було підписано всього лише півроку тому - 14 липня.

Як тут не згадати історію з парою патрульних кораблів для ВМСУ, яка вже триває кілька років, або інші подібні операції. Тут, звичайно, можна заперечити, що мова йде про цивільні вертольоти, але, судячи з однією з прибулих машин у забарвленні авіації Національної гвардії, можна прямо говорити, що ці французькі "вертушки" як мінімум подвійного призначення. Що, втім, і не ховалося офіційними особами ще на етапі покупки.

За планами нам повинні поставити 21 вертоліт моделі Н-225 (11-тонна двомоторна машина, здатна нести 19-25 осіб або 10 т вантажів), 10 вертольотів Н-145 (4-тонна машина, здатна нести 8-10 осіб та двох членів екіпажу) і 24 вертольотів Н-125 (2-тонна машина, здатна нести 5-6 чоловік і два члени екіпажу або 1400 кг на зовнішній підвісці).

Реклама на dsnews.ua

Після закінчення цих поставок до 2023 р. прикордонна авіація, авіація НГУ і рятувальники будуть остаточно перевооружены з радянських Мі-8 на техніку західного зразка. Цілком логічним буде передача цієї техніки на баланс армійців, та після капітального ремонту вони ще можуть послужити не тільки транспортними, але і бойовими. Адже не так давно "Мотор-Січ" розробила новий варіант Мі-8 - Мі-8МСБ-з новими двигунами і можливістю застосування протитанкових керованих ракет "Бар'єр-В".

Нова вертолітна техніка дозволить всім "невоєнних" силовим відомствам не тільки більш адекватно реагувати на виклики, що виникають, але буде більш економічною.

Так, через нестачу разнокалиберной техніки для абсолютно всіх завдань використовують Мі-8, а його польотний година коштує приблизно $2500 і 650 л палива тільки в крейсерському режимі. І неважливо, яке завдання буде виконувати екіпаж - евакуація одиночного хворого чи пораненого з дальньої застави, перекидання вантажів, антитерористичні операції поблизу кордону або просто перевезення ВІП-персони з охороною, - витрати будуть однаковими.

Крім того, важливим є те, що різко збільшується не тільки якість, але і кількість "бортів". Так, наприклад, при отриманні 24 вертольотів для прикордонної авіації це буде означати що її парк зросте в чотири (!) рази. І це вкрай необхідно при постійній проблемної кордоні - причому не тільки з Росією, але і, наприклад, з Польщею чи Словаччиною, де контрабанда набула воістину катастрофічні розміри. І про Угорщини з Білоруссю в світлі нинішніх подій теж не варто забувати.

Варто також звернути увагу і ще на один момент - забезпечення запчастинами. Вперше ми отримуємо західний підхід - в рамках підписаного контракту наші французькі партнери забезпечують протягом двох років обслуговування отриманих машин за свій рахунок, далі - на комерційних умовах. Це різко контрастує з обслуговуванням тих же радянських Мі-8.

Тобто, як не глянь, з будь-якої точки зору закупівля західної вертолітної техніки є безсумнівним посиленням обороноздатності України в цілому.

Сподіваємося, найближчим часом буде вирішено питання і з переозброєнням армійської авіації. Адже не за горами час, коли остаточно розсиплеться 35-40-річні корпусу Мі-8 та Мі-24 - в кінці кінців все має свою межу міцності.

Причому очевидно, що для простоти обслуговування в плані заміни транспортних "бортів" типу Мі-8 варто зупинитися на лінійці від Airbus Helicopters. За бойовим тут вибір невеликий, але є надія, що американці знайдуть можливості продати (передати) нам партію АН-64 "Апач", хоча б не самої сучасної модифікації. В ідеалі, звичайно, добре б налагодити локалізацію виробництва, але це поки з області фантастики.

У зв'язку з цим поки незрозуміла роль "Мотор Січ", яка, крім модернізації та ремоторизації, намагається просунути легкий вертоліт "Надія", який планують випускати з нуля. Однак поки що місця йому в структурі армійської авіації не спостерігається. Ну, може, крім як навчальної і зв'язковий машини, але це явно не ті обсяги державного замовлення, на які розраховують "запорожці".

    Реклама на dsnews.ua