• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

У пошуку козла відпущення. Що Банковій робити зі скандалом про вкрадені з ковідного фонду мільярди

Банкова готова пожертвувати міністром Степановим. Відповідальність за те, куди ситуація повернеться далі, зараз лежить на депутатах Верховної Ради

Ігор Уманський заявив, що на фінансування "Великого будівництва" були взяті кошти з ковідного спецфонду/Flickr НБУ
Ігор Уманський заявив, що на фінансування "Великого будівництва" були взяті кошти з ковідного спецфонду/Flickr НБУ
Реклама на dsnews.ua

Впливовий скандал

Скандал, піднятий Ігорем Уманським, можливо, ще не став дуже гучним. Але його вже точно можна назвати впливовим.

Різниця тут ось у чому. Гучний скандал розрахований перш за все на те, щоб розбурхати суспільство. А впливовість скандалу визначається тим, наскільки сильний переполох він викликав в істеблішменті. Саме про це ми і поговоримо.

Ігор Уманський двічі керував Мінфіном, останні півроку був радником керівника президентського офісу Андрія Єрмака. У квітні сам Єрмак повідомив, що Уманський буде займатися питаннями боротьби з корупційними схемами. І ось 12 листопада Уманський оголосив про свою відставку, а на наступний день розповів про корупційні схеми під маркою «Великого будівництва» — головного піар-проекту Володимира Зеленського.

«2020-й запам'ятається українцям надовго. Не тільки через пандемію і незграбну боротьбу з нею, а й з-за безпрецедентного рівня зростання корупції і втрати владою адекватного сприйняття реальності. Так зване "Велике будівництво" — яскраве тому підтвердження», — заявив Уманський. І далі він докладно розповів про присвоєння коштів, виділених на будівництво доріг.

За його даними, в 2020 р. фінансування Укравтодору склало 121,8 млрд грн, з яких 35 млрд грн — це гроші Фонду боротьби з COVID-19. Суть скандалу в тому, що, за словами Уманського, «вкрадено майже 40% освоєних коштів» — 36 млрд грн. Це як раз стільки, скільки було витрачено з ковідного фонду. «Тобто, без цих "пустотливих ручок" можна було б побудувати ту ж протяжність доріг і (увага!) не чіпати "брудними ручками" ковідний фонд», — підкреслює екс-радник Єрмака.

Ефект доміно

Реклама на dsnews.ua

Демарш Уманського — це не тільки скандал про розкрадені мільярди, який б'є по рейтингу Зеленського і «слуг народу». Це ще й сигнал про те, що прийшла пора тікати з нинішньої влади і здавати її з потрохами. А це вже удар по іміджу Зеленського і «слуг народу» в широких чиновницьких колах, включаючи суддівський корпус, силовиків, місцеве самоврядування.

Причому це другий такий удар — першим стала фактична відмова парламентських «слуг народу» приймати законопроект Зеленського №4288 про розгін Конституційного суду. А третім ударом стали демарші міських властей ряду обласних центрів проти «карантину вихідного дня».

І ще дуже важливо, що демарш Уманського — це сигнал про те, що грошей МВФ не буде. «МВФ вимагає аудиту як ковідного фонду, так і Укравтодору. Уряду його робити страшно. Країна наближається до економічному Армагеддону», — прогнозує екс-радник Єрмака.

Якщо це і справді так, значить, фінансові проблеми Зе-влади будуть все більше заглиблюватися. І це теж аргумент для широких верств чиновництва проти лояльності до нинішньої влади. Так що Банкова (або зараз вже правильніше говорити Феофанія, раз там влаштувалися Зеленський і Єрмак) має всі шанси побачити в дії ефект доміно. Коли слідом за нардепами, Уманським, мерами почнуть сипатися і інші «кісточки».

Реакція на заяви Уманського

Укравтодор відповів на випад Уманського розлогим спростуванням. Сам факт цього публічного реагування свідчить про те, що Банкова розуміє, що замовчати тему не вдасться. Але спростування теж не рятує, бо воно навряд чи когось переконає. Справді, хто повірить, наприклад, таким словами Укравтодору: «Спрямування коштів на оновлення доріг є одним із способів протидії наслідкам коронакризи». Більш переконливих аргументів Укравтодор, схоже, не знайшов.

Тим часом скандал уже отримав розвиток. 16 листопада на погоджувальній раді Верховної Ради прем'єр-міністру Денису Шмигалю запропоновано 17 листопада виступити в парламенті. І питати з нього будуть, зокрема, про те, як «Велике будівництво» перетворилося в «Велике грабіжництво».

«Пан Шмигаль і уряд повинні вже не тільки звітувати про розтрати коштів, а й давати свідчення правоохоронним органам про "Велике крадівніцтво". Я звертаюся до колег, що ми вже повинні тимчасову слідчу комісію створити по шокуючим заявам пана Уманського, а це радник Єрмака, я нагадаю, який розповів про "Велике крадівніцтво" і про притягнення до нього самих представників влади», — заявила співголова фракції «Європейської солідарності» Ірина Геращенко.

Цю тему тут же підхопила Юлія Тимошенко. «Я можу вам сказати і те, що стосується ситуації навколо фонду COVID, корупції на дорогах. Я абсолютно від імені фракції наполягаю на створенні тимчасової слідчої комісії для того, щоб відстежити, як використовуються гроші, які взяті з ковідного фонду, на дороги. Якщо там щось, що говорить екс-міністр Уманський, що там половина "відмивається" і по суті розкрадається, то це злочин такого масштабу, за який треба щоб відповідали зараз, а не після того, як закінчиться п'ятирічний термін перебування на посадах цієї влади», — підкреслила лідер «Батьківщини».

Дилема Банкової

Питання в тому, які кроки зробить Банкова, щоб ними перебити цей скандал. Наприклад, ходять наполегливі чутки про те, що ще 13 листопада на Банковій твердо вирішили відправити у відставку міністра охорони здоров'я Максима Степанова. Цю інформацію підтвердили волонтери, яких запросили на Банкову для обговорення боротьби з коронавірусом, а також заступник голови парламентської фракції партії «Голос» Ярослав Железняк.

На Степанова можна списати всі промахи влади в боротьбі з пандемією, включаючи навіть те, що гроші ковідного фонду пішли на дорожнє будівництво. Мовляв, це ж міністр Степанов все погодив. Але Уманський говорить вже не тільки про те, що гроші пішли не туди, куди потрібно, а ще (і це головне) про те, що гроші вкрадені. А списати 36 млрд на одного Степанова не вийде.

Тому Банковій доведеться йти на якісь більші жертви. До того ж скандал, піднятий Уманським, будуть роздмухувати різні сили. Одні — щоб домогтися зміни уряду, інші — щоб домогтися перевиборів парламенту. І Банкова зараз перед вибором між цими сценаріями.

Дилема парламенту

Своя дилема стоїть перед парламентом. 17 листопада депутати заслухають Шмигаля про боротьбу уряду з коронавірусом і ухвалять постанову, під проектом якого зробили підпис віце-спікер парламенту, представниця «Батьківщини» Олена Кондратюк (зараз вона в.о. голови Верховної Ради, оскільки спікер Дмитро Разумков і його перший зам Руслан Стефанчук заразилися коронавірусом), Ярослав Железняк від «Голосу» та Ірина Геращенко від «Європейської Солідарності», лідери «слуг народу» Олександр Корнієнко і Давид Арахамія, співголова ОПЗЖ Юрій Бойко.

Оскільки це узгоджений проект від усіх фракцій, він, швидше за все, буде прийнятий. Суть його в тому, щоб рекомендувати уряду скасувати «карантин вихідного дня», встановлений постановою Кабміну №1100 від 11 листопада 2020 р.

Якщо депутати проголосують за цей проект, вони тим самим фактично висловлять недовіру уряду Шмигаля. Але формально це не буде підставою для відставки Кабміну. І на депутатах буде лежати відповідальність за те, куди ситуація повернеться далі.

Хочуть того депутати чи ні, але якщо вони заслухають Шмигаля, скасують постанову Кабміну, але не відправлять уряд у відставку, — значить, вони візьмуть відповідальність за подальші його кроки на себе.

    Реклама на dsnews.ua