• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Ексглава СБУ заявив, що РФ вдалося наблизити Україну до прямих переговорів з ОРДЛО

Реклама на dsnews.ua

Перший глава СБУ незалежної України, секретар РНБО, прем'єр-міністр і міністр оборони, депутат двох скликань ВР, а з травня 2015 року по травень 2019 року член Тристоронньої контактної групи по мирному врегулюванню ситуації на Донбасі (ТКГ) Євген Марчук вважає, що Росії вдалося наблизити Київ до прямих переговорів з ОРДЛО

Про це він заявив в інтерв'ю "Фактам", передає "ДС".

Марчук зазначив: "Ми маємо справу з диявольськи сильною, цинічною і дуже досвідченою російської машиною, яка добре забезпечена технічно і розвідувально. На мою думку, їй в якійсь мірі вдалося на даному етапі наблизити Україну до того, щоб ми виходили на прямі переговори з ОРДЛО.

Чому Росія в цьому зацікавлена, ми знаємо. Вона всі ці роки намагається довести, що до війни на Донбасі непричетна. Чому Пушилін почав так себе вести? Напевно, йому веліли: "Поводься як воєначальник і став ультиматуми, щоб Україна почала реагувати саме на твої рішення". Адже до цього він ніколи не заявляв, що дасть команду обстріляти позиції ВСУ. Це перше.

Друге. Російське прагнення змінити статус Тристоронньої контактної групи на формат чотирьох- або п'ятисторонньої (тобто вже з офіційною участю представників так званих "ДНР" і "ЛНР") ми спостерігаємо з самого початку цього тривалого і складного переговорного процесу. Те, що в переговорах у Мінську беруть участь три сторони, а це учасники конфлікту Україна і Росія, плюс ОБСЄ як посередник, координатор і медіатор, має концептуальне значення".

Він продовжив: "Представники ОРДЛО беруть участь в переговорах, особливо коли потрібно вирішити питання, припустимо, ремонту життєво важливих для обох сторін об'єктів інфраструктури: Донецької фільтрувальної станції, мостів, ділянки залізниці і т. д. Тут без них дійсно не обійтися, адже кожен раз потрібно провести дуже багато технологічної роботи безпосередньо на лінії фронту: призупинити обстріли, розміновувати територію, де розташований об'єкт, тобто забезпечити безпеку саперів, а потім ремонтників і т. д. Ці домовленості укладали на нижньому рівні, оскільки вони стосувалися тільки конкретного епізоду в даний момент. Але присутні представники ОРДЛО на переговорах завжди, за винятком першого раунду, коли переговори ведуть тільки глави української і російської делегацій один на один в присутності представника ОБСЄ в ТКГ. Запрошує їх на ці переговори ОБСЄ. Іноді їх запрошують і глави делегацій України та Росії в першому раунді за згодою сторін, коли в цьому є необхідність".

"Свого часу переговорному процесу добре допомагав Спільний центр по контролю і координації питань припинення вогню (СЦКК), що патрулював всю лінію фронту, а це 426 кілометрів. До його складу входили 70 українських офіцерів і 70 російських на чолі з генералами з обох сторін. Штаб-квартира СЦКК перебувала на українській території в Соледарі. Але 19 грудня 2017 року росіяни під надуманим приводом вийшли зі складу СЦКК. і тут же дуже ускладнилося врегулювання дрібних конфліктів, адже ОБСЄ лише фіксує порушення і встановлює, чия сторона порушила. Вони публікують щоденні зведення і раз в тиждень аналітичний огляд. ОБСЄ свою функцію виконує згідно запропонованому їй мандату, але не впливає на обстановку. Таким чином з реально дієвих механізмів залишилися тільки ТКГ і два проміжних рівня перед нормандським форматом", — зазначив Марчук.

Нагадаємо, з початку поточної доби, 15 вересня, на ділянках відповідальності наших бригад зафіксовано одне порушення домовленостей, які вступили в силу 27 липня 2020 року.

    Реклама на dsnews.ua