• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 41
Спецпроєкти

Символ "російської весни". Як Штепа підставить "слуг народу", знову ставши мером Слов'янська

Колишня градоначальниця Слов'янська Неля Штепа, яку звинувачують у допомозі Ігорю Стрелкову в захопленні Слов'янська, зібралася знову стати мером, і київська влада зовсім не проти такого повороту подій

Реклама на dsnews.ua

В останній місяць у Слов'янську різко активізувалася "Громадська ініціатива Нелі Штепи", яка видає коляски інвалідам, допомагає багатодітним сім'ям та малозабезпеченим городянам. Словом, застосовує весь звичайний передвиборчий набір прийомів, властивий українським політикам перед волевиявленням.

Сама колишня градоначальниця, яку підозрюють у посяганні на територіальну цілісність України і пособництві сепаратистам, неодноразово оголошувала про намір балотуватися на вибори міського голови. Так, в ефірі одного з місцевих телеканалів вона заявила: "Ті, хто сподівається, що мене закриють і я не зможу подати свою кандидатуру на вибори міського голови, розслабтеся. Я подам, я встигну, ніхто мене не закриє, бо ця стаття неконституційна".

Варто освіжити в пам'яті, а чим, власне, запам'яталася не лише Донбасу, а й всій Україні, колишня мер Слов'янська.

Початку Штепа свою кар'єру вчителем математики і фізики в сільській школі, вже через три роки стала директором школи. Потім пішла по комсомольській лінії - працювала в райкомі ВЛКСМ Артемівського району, ставши його другим секретарем. Потім - керівні посади на різних підприємствах (взуттєва фабрика, машзавод тощо).

В політику колишній директор і комсомольський начальник пішла восени 2010 р., отримавши на виборах мера 60% голосів виборців і яскраво виділяючись епатажем в одязі і в поведінці. Наприклад, на міському карнавальному ході Штепа постала королевою з підвісками і в короні, на гнідому коні. Навесні наступного року на прес-конференції ледве чутним словом "су*а" відреагувала на питання журналістки, пізніше запевняючи, що лише кликала "електрика Саню". Природно, не цуралася Неля Ігорівна і шаленого популізму, відмовляючись від надбавки до зарплати у розмірі 500 грн на користь чорнобильців і одночасно красуючись в туфлях за 5 тис. грн.

Після захоплення Слов'янська в квітні 2014 р. на збережених відеокадрах Штепа вітає "російську весну", закликає городян голосувати на "референдумі" 11 травня і дає інтерв'ю російському телеканалу, в якому дякує Володимира Путіна за взяття Криму.

Реклама на dsnews.ua

Природно, такі дії не могли залишитися непоміченими правоохоронцями, і після визволення міста Штепа була заарештована і знято з посади слов'янського міського голови. Слідство ставило колишньої градоначальнице ч. 2 ст. 110 Кримінального кодексу України (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) і ч. 1 ст. 258-3 (створення терористичної групи чи організації). Штепа своєї провини не визнала, а в інтерв'ю сказала, що в Слов'янську її заарештували "ополченці" і утримували весь час в будівлі міськради, а її проросійські заяви були зроблені з примусу.

В результаті у Харківському СІЗО Штепа провела три роки, і у вересні 2017-го її випустили під домашній арешт у Слов'янськ. Суд над нею триває, тому вона періодично виїжджає до Харкова. Активізувалася епатажна екс-мер в 2019 р. на парламентських виборах, на яких представляла місцевий штаб ОПЗЖ, піарячи чоловіка народного депутата Наталії Королевської Юрія Солоду, який вважається "куратором" міста і в підсумку переміг у гонці. Самій Штепі виділили непрохідне 74-е місце в партійному списку ОПЗЖ.

Останнім часом Штепа нібито побила горщики з Наталією Королівської і вирішила шукати підтримки у інших "системних спонсорів", про що нижче. А зараз зазначимо, що вона має високі шанси її отримати. Справа в тому, що в Слов'янську досі досить багато прихильників Штепи, місцеві жителі характеризують роки її правління як "себе не обділяла, але і для міста багато робила". Втім, є у Нелі Ігорівни та потенційно сильні конкуренти.

В першу чергу це, звичайно, діючий слов'янський міський голова Вадим Лях. Він неодноразово заявляв про плани зламати погану традицію в Слов'янську: один мер - на одну каденцію, але перемогти в цей раз Ляху буде і легше, і важче. Легше - бо є реальні наочні результати його роботи на посаді мера, а важче - тому що суперники, в тому числі і Штепа, будуть критикувати насамперед чинного міського голову.

Подейкують, зібрався в мери і колишній народний депутат Олег Недава, який є головою обласної організації партії "Наш край", яка, може, не така активна, як раніше, але готується до місцевих виборів. У Недави нібито сподіваються, що при падаючому рейтингу "слуг" у "Нашого краю" на місцевих виборах може з'явитися шанс на пристойний результат. У всякому разі, одержані 16,76% голосів виборців 47-го виборчого округу, отриманий Недавой в минулому році, - це вже дуже непогано.

Не залишає надій зайти в політику Патлачук Василь, який йшов у парламент за підтримки Зе-команди в минулому році.

Повертаючись до шансів на електоральний успіх Нелі Штепи, варто відзначити, що вона поки що остаточно не визначилася, під чиїм брендом піде на вибори. Просувати Штепу може взятися оппоблоковець Борис Колесніков, що раніше двигав нинішнього мера міста. Справа в тому, що Лях в свою каденцію розгубив підтримку городян, а Штепа, навпаки, набрала, при цьому, природно, ні за що, на відміну від Ляха, не відповідаючи. При цьому, як пишуть у телеграм-каналах, заступник керівника Офісу президента Сергій Трофимов, який відповідає за регіональну політику, знає про співпрацю і навіть нібито дав вказівку не заважати Штепі. Якщо це так, то пояснюється таке рішення Трофімова небажанням псувати свої конструктивні відносини з Рінатом Ахметовим, який залишається спонсором "Оппоблока".

Втім, пускаючи справи в Слов'янську на самоплив і розсуд господарів "Оппоблока", Банкова, можливо, не розуміє усіх ризиків. Звичайно, з одного боку, Слов'янськ - маленьке в масштабах країни і малозначне для влади містечко. Але з іншого - це знакове місце для кожного патріотичного українця, звідси почалася російська агресія на Донбасі, тут терорист Стрільців починав "російську весну". Якщо Неля Штепа знову стане мером Слов'янська, це буде величезний подразник для всіх патріотичних сил, опозиційних до нинішньої влади. Ще один вагомий аргумент єдиним фронтом виступити проти "слуг народу".

    Реклама на dsnews.ua