• USD 27.5
  • EUR 32.4
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Європейський "пряник" від Кулеби. Навіщо влада знову взялася за тему подвійного громадянства

Реклама на dsnews.ua
Влада вирішила не залишати тему з подвійним громадянством для українців, тепер просувати законопроект, з якого хочуть виключити держслужбовців і громадянство, взявся просувати глава МЗС Дмитро Кулеба

Напередодні ввечері в студії одного з телеканалів глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що він не проти подвійного громадянства, але з певними обмеженнями, зокрема, для російських паспортів.

"Що стосується подвійного громадянства. Це питання викликає дискусії, є певні люди, які підтримують цю ідею не підтримують. Я особисто вважаю, що ми повинні знайти збалансоване рішення, тому що у нас з початку 90-х років, коли приймалася Конституція і вводилося правило про єдине громадянство, ситуація докорінно змінилася", - зазначив Кулеба.

За словами міністра, за цей час мільйони українців виїхали за кордон, стали громадянами інших держав, але досі допомагають Україні і бажають залишатися її громадянами.

"Я був послом у Страсбурзі, у Франції і працював з укранцами, які вже перейшли у французьке громадянство, тому що не можуть мати два паспорти, але передавали гроші, волонтерили і підтримували Україну. Чому ми позбавляємо цих людей можливості бути нашими громадянами?", - висловився Кулеба, додавши, що "потрібно знайти збалансоване рішення щоб ці українці, які розсипані зараз світу мали можливість не розривати зв'язок з батьківщиною". Міністр додав, що така позиція щодо подвійного громадянства є його особистою думкою.

Те, що тема подвійного громадянства не буде йти з порядку денного ще довго, було зрозуміло давно. Турбота про канадських, французьких, польських і інших українців, які осіли по всьому світу, тобто діаспорі, стала одним з аргументів просування ініціативи про подвійне громадянство ще в минулому році. Крім того, серед плюсів прийняття відповідного законодавства називався потік інвестицій, який, мовляв, не обійшов б Україну, якби іноземному бізнесу не потрібно було відмовлятися від свого громадянства, заодно купуючи українське.

Крім інвестицій і турботи про діаспору, була ще одна причина для проштовхування ідеї з легалізацією подвійного громадянства - це призвело б до суттєвого "потепління" у відносинах сусідами України Угорщиною і Румунією. Будапешт вже давно блокує співробітництво України з НАТО, вимагаючи преференцій для свого меншини на Закарпатті, багато представників якого мають угорські паспорти.

Останнім часом, навіть без прийняття закону про подвійне громадянство, Україна почала посилено робити кроки назустріч своїм сусідам. Мова йде про рішення Кабміну в рамках переформатування адміністративно-територіального поділу створити угорський район на Закарпатті і болгарський район в Одеській області, чого давно вимагали Будапешт та Бухарест. Не дивлячись на те, що для Закарпаття та Чернівців разом з Одесою це було б узаконення положення, існуючого де-факто, ризики досить серйозні. Отримавши де-юре свої райони, нацменшини на цьому не зупиняться, вимагаючи подальших поступок з освіти, мови, а там вже і до автономії недалеко. Але повернемося до подвійного громадянства.

Ще в грудні минулого року президент Зеленський подав в Раду законопроект №2590 "Про внесення змін у деякі закони України щодо питань громадянства". Він викликав шквал критики не лише від опозиції, але навіть у власній партії президента, тому на голосування документ вирішили не ставити і тягнули з його розглядом аж до травня, а потім і зовсім зняли з порядку денного сесії.

Точку зору противників документа висловила нардеп від "ЄС" Вікторія Сюмар. Політик вважає, що законопроект №2590 прямо порушує Конституцію України, зокрема, статтю 4, яка визначає, що в Україні діє одне громадянство.

"Законопроект передбачає цілий ряд новел, які дають можливість фактично узаконити подвійне, а то й потрійне громадянство. Цей законопроект передбачає, що з діючого законодавства забирається норма, яка говорить про те, що якщо людина набуває громадянство іншої держави, то це є підставою для позбавлення його українського паспорта", - заявила вона.

Акцентуючи на можливі наслідки, Сюмар зазначила, що в разі прийняття цього законопроекту громадяни з подвійним громадянством могли б обирати своїх представників до органів влади і обиратися самі, в тому числі у Верховну Раду України. За її словами, насамперед це стосується тих, хто отримав так звані паспорти "ДНР" і "ДНР", не здавши при цьому український.

Словом, після відкликання документа 19 травня, проблеми та ризики, пов'язані з ним, нікуди не поділися. Але влада, швидше за все, може спробувати знову актуалізувати тему в законодавчому полі, використовуючи аргументи про поліпшення відносин України з європейськими партнерами, а також про спеціально виписаних запобіжники від російських паспортів та подвійного громадянства держслужбовців. Про це згадував і Кулеба у своєму виступі - правда, поки лише як приватна особа, на чому він спеціально акцентував увагу.

В цілому, ідея Кулеби як продовження невдалого поки закону, може бути своєрідним "пряником" для угорців, болгар і румун, обіцянкою для них, адже перед візитом Орбана в Київ у Зеленського, напевно, сподіваються, що Будапешт, скажімо, повністю розблокує відносини з НАТО і перестане нам "пакостити" на міжнародній арені. Добре б, якщо в поспіху втілення начебто доброї ідеї з документа не випарувалися ті самі "запобіжники" від Росії і корупції держслужбовців, інакше весь позитив буде знівельовано справжнім підривом нацбезпеки.

    Реклама на dsnews.ua