• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Загроза для Банкової. Чи будуть у Зеленського скасовувати конкурс на керівника САП

З конкурсу вилетів впливовий "слуга народу" Андрій Костін, ставку на якого робили в Офісі президента

10 червня має закінчитися найважливіший етап конкурсу на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури/slovoidilo.ua
10 червня має закінчитися найважливіший етап конкурсу на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури/slovoidilo.ua
Реклама на dsnews.ua

10 червня має закінчитися найважливіший етап конкурсу на посади керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і його заступника. Цей конкурс проходить тихо, проте він має дуже велике значення, оскільки крісло керівника САП для Банкової важить більше, ніж, можливо, крісло глави Кабміну.

Найнебезпечніше крісло

Керівник САП автоматично отримує статус заступника генпрокурора і при цьому, згідно із законом, є абсолютно незалежним від генпрокурора. А повноваження у нього серйозні.

Керівник САП — це особа, повноважна підписати підозри в скоєнні корупційного злочину будь-яким високопоставленим членам Зе-команди (крім самого Зеленського, який всупереч своїй передвиборчій обіцянці так і не зняв з себе президентську недоторканність). І яке може бути задоволення на Банковій від контролю над великими грошима в «Нафтогазі», «Великому будівництві» та інше, якщо в будь-який момент свято життя може бути зіпсоване підозрою з САП.

Також керівник САП, як і генпрокурор, повноважний підписувати підозри народним депутатам. Тобто будь-який «слуга народу» може бути підвішений на гачок і почати розголошувати партійні і фракційні секрети. Така перспектива Банкову категорично не влаштовує.

А ось якщо вдасться поставити на чолі САП свою людину, тоді фактично вже можна не боятися ні НАБУ (хто б його не очолював), ні Вищого антикорупційного суду, бо САП зможе заблокувати і розвалити будь-яку справу.

Як провалили Костіна

Реклама на dsnews.ua

Хто влаштовує Зеленського в цьому кріслі, стало відомо ще на початку березня, коли був оприлюднений список осіб, допущених до конкурсу. Зіркою списку став один з впливових «слуг народу», голова парламентського комітету з питань правової політики Андрій Костін.

Нагадаємо, що в САП є три керівні посади: керівник, його перший заступник і просто заступник. Посада керівника САП вільна з 21 серпня 2020 р., коли подав у відставку Назар Холодницький. Ще раніше, у вересні 2019 р., звільнився заступник керівника САП Володимир Кривенко.

На ці дві вакансії подали документи 169 претендентів, були допущені до конкурсу 133. Після першого етапу — анонімного тестування на знання законодавства — залишилося 98 кандидатів. Після другого етапу — анонімного тестування на загальні здібності і навички — залишилося 37. У квітні ці 37 були піддані перевірці на поліграфі, і ось тепер вони проходять особисту співбесіду на тему відповідності критерію доброчесності.

Взагалі-то це ще не кінець конкурсу. Попереду два змагання: виконання практичного завдання і особиста співбесіда на тему відповідності критерію професійної компетентності. Однак не факт, що конкурс буде доведений до завершення. Бо 4 червня сталася подія, вкрай неприємна для Банкової: кандидатуру Андрія Костіна виключили з боротьби.

Як повідомляє Transparency International Ukraine, для конкурсної комісії було очевидним невідповідність Костіна критерієм політичної нейтральності, адже він є народним депутатом від партії «Слуга народу» і членом політради цієї партії. На це Костін заперечив, що відновити його політичну нейтральність дуже просто. Зараз він займає політичну посаду, і його цінності збігаються з цінностями партії «Слуга народу». Але в разі призначення в САП він миттєво вийде з лав партії. І взагалі, якщо доведеться приймати рішення про його однопартійців, то у нього «рука не здригнеться».

У членів комісії були й інші претензії до Костіна. Наприклад, дружина Костіна працює помічником-консультантом його колеги по партії і парламентському комітеті Максима Дирдіна, а дружина Дирдіна — помічником-консультантом Костіна. Кандидат пояснив це тим, що дружина Дирдіна — дуже кваліфікована спеціалістка. Схожий «обмін» існує і між Костіним і «слугою народу» Миколою Задорожним: помічником-консультантом останнього працює дочка Костіна, а син Задорожного — помічником-консультантом Костіна. На питання комісії на цю тему Костін відповів, що вважає це не кумівством, а... бажанням долучитися до позитивних змін.

В результаті комісія його кандидатуру забракувала.

Чи є у Банкової запасні варіанти

На початку травня «24 канал» повідомив, посилаючись на власні джерела, що «в Офісі президента вже поставили на іншого, менш токсичного кандидата». Деякі Telegram-канали стверджували, що запасним кандидатом від Банкової є керівник Львівської обласної прокуратури Антон Войтенко. Однак його кандидатуру теж забракували на співбесіді про доброчесність, причому ще раніше, ніж Андрія Костіна, — 1 червня.

Втім, Войтенко і Костін виявилися не єдиними нещасливці. З 20 кандидатів в перший тиждень співбесід (31 травня — 4 червня) комісія пропустила тільки одного (це керівник відділу детективів НАБУ Олександр Клименко). Згідно із затвердженим графіком 7-10 червня повинні пройти через співбесіди інші 17 претендентів. Не виключено, що майже всі вони теж будуть забраковані. Комісія розташувала кандидатів у графіку співбесід в алфавітному порядку. І буде дивно, якщо друга половина алфавіту виявиться більш щасливою, ніж перша.

Суть того, що відбувається полягає в тому, що всередині конкурсної комісії виник глибокий конфлікт. Комісія складається з 11 осіб — четверо від Ради прокурорів України та семеро від парламенту. Так ось, «парламентська» сімка в основному лояльна Банковій, а «прокурорська» — ні, бо в неї включені три міжнародних експерта (Драго Кос, Нона Цоцора, Томас Фаерстон) і заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда. Звичайно, сім — це більше, ніж чотири. Однак правила конкурсу свідчать, що для ухвалення рішення необхідно не менше п'яти голосів «парламентської» і сімки і не менше двох голосів «прокурорської» четвірки. Таким чином, будь-які три члена «прокурорської» четвірки можуть заблокувати будь-якого кандидата, навіть якщо інші вісім членів конкурсної комісії його підтримують.

У перший тиждень співбесід «парламентські» члени комісії фактично були зайняті тим, що валили незалежних кандидатів. Зокрема, 31 травня був завалений на співбесіді перший заступник керівника Тернопільської обласної прокуратури Олександр Божко, який раніше працював в Офісі генпрокурора і неодноразово отримував погрози від Портнова. 1 червня були завалений Максим Грищук — нинішній перший заступник керівника САП, а 4 червня була забракована керівниця підрозділи детективів НАБУ Олена Кроловецька (вона вважається протеже директора НАБУ Артема Ситника).

У відповідь «прокурорські» члени комісії валили кандидатів, лояльних Зеленському. І зуміли заблокувати двох головних кандидатів від Банкової — спочатку Войтенко, а потім і Костіна.

У зв'язку з цим, звичайно, виникає питання, чому ж комісія все-таки пропустила одного кандидата. Повторимо, це керівник відділу детективів НАБУ Олександр Клименко (у нього посада нижче, ніж у Кроловецької, бо відділ детективів — це більш дрібна структурна одиниця, ніж підрозділ детективів). Члени комісії підтримали його кандидатуру одноголосно. Сталося це 3 червня, коли доля двох основних фаворитів — Костіна і Кроловецької — ще не була вирішена. Нагадаємо, що конкурс проводиться на дві посади — керівника САП і його заступника. Можливо, всі члени комісії побачили в Клименко заступника керівника САП.

Звичайно, можна припустити, що з решти 17 претендентів знайдеться ще кілька щасливчиків, які успішно пройдуть співбесіду на добропорядність. І що хтось із них, або той же Клименко, стане компромісною фігурою між Зеленським та західними партнерами.

Однак не схоже, щоб Банкову в цьому питанні влаштував компроміс. Бо ціна питання надто висока. Банкову влаштує тільки повністю лояльний керівник САП.

Чи можна скасувати конкурс

Тому можна припустити, що на Банковій вже вибирають спосіб призначення нового конкурсу. Знаючі люди кажуть, що це може бути організовано по-різному. Відповідно до закону «Про прокуратуру», «кандидатура, відібрана конкурсною комісією на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, подається на розгляд Генерального прокурора». Але в законі не написано, що Ірина Венедиктова зобов'язана призначити цю кандидатуру. Тому Венедиктова може заявити, що їй не подобається кандидат, якого їй відібрала конкурсна комісія, висунути претензії до організації конкурсу та оголосити новий конкурс.

Крім того, підведення підсумків конкурсу та їх оголошення можуть бути заблоковані в судовому порядку. З таким позовом можуть звернутися ті ж Войтенко і Костін.

Ще один варіант полягає в тому, що за підсумками всіх етапів, включаючи два останніх змагання (практичне завдання і особиста співбесіда про професійну компетентність) взагалі залишиться нуль претендентів. І тоді новий конкурс стане неминучістю.

У будь-якому випадку Банкова намагатиметься, перш ніж проводити новий конкурс, внести зміни в закон і в правила конкурсу, навіть якщо західні партнери будуть протестувати.

Ціна питання, повторимо, дуже висока. А в таких випадках Зеленський ігнорує думку Заходу, як це вже було з «Нафтогазом».

    Реклама на dsnews.ua