• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Філарет порівняв Константинопольський патріархат РПЦ

Реклама на dsnews.ua
Почесний патріарх ПЦУ Філарет запевняє, що українські церкви не прийняли б томос, якби знали його зміст заздалегідь

Про це Філарет заявив в інтерв'ю "Теперішнього часу", передає "ДС".

"Сталося об'єднання єдиної української православної церкви. На підставі цього об'єднання Константинопольський патріарх дав нам томос про автокефалію. Але ми на Соборі не знали його змісту. Дізналися вже після об'єднання. Якщо б ми знали зміст цього томосу, то ми не погодилися б на такий Томос", - сказав він.

За словами Філарета, томос ставить ПЦУ "майже в таку ж залежність, в якій перебуває Українська православна церква (Московського патріархату) від Москви".

"Якщо Українська православна церква, то це означає, що всі українці, які живуть на території України або в еміграції - в Європі, Америці, Канаді, Австралії, Латинській Америці, які входять в Київський патріархат, то вони є нашою паствою, нашої частиною. А томос нам каже: "Ні, ці українці, які вам належали, тепер належать не вам, а тепер належать Константинопольського патріархату", - розповів Філарет.

Він також не згоден з іншим пунктом томосу - щодо світу.

"У томосі сказано, що ми не маємо права варити миро. Миро - це святиня, без якої не відбувається таїнство миропомазання. Якщо ми миро повинні отримувати з Константинополя, з Стамбула, то значить, ми залежні", - сказав почесний патріарх.

Третім суперечливим пунктом томосу, за його словами, є те, що якщо виникають конфліктні ситуації у ПЦУ, то їх вирішує Константинопольський патріархат.

"Три пункти, які відбирають у нас права автокефальної церкви. За назвою ми - автокефальна, а на ділі ми залежна від Константинопольського патріархату церква. Так само, як Українська православна церква Московського патріархату має незалежність в управлінні, але входить до складу Московського патріархату", - пояснив патріарх Філарет.

Він додав, що ні в одній автокефальної церкви, яка отримала Томос про автокефалію від Константинопольського патріархату, немає таких пунктів.

"Ми не відмовляємося від томосу, але не будемо виконувати ці три умови, які записані в томосі. Не будемо виконувати", - сказав Філарет, зазначивши, що, зокрема, вони будуть варити миро, коли виникне така необхідність.

У той же час Філарет заперечує, що виникає новий розкол у церкві.

"Розколу немає, тільки різний підхід. Одні хочуть зберегти Київський патріархат, а інші хочуть знищити його. У нас не розкол. Є розбіжності в питаннях будівництва Української православної церкви", - підсумував почесний патріарх.

Нагадаємо, 14 травня Філарет оприлюднив звернення, в якому оголосив, що Київський патріархат продовжує існувати, а він залишається чинним патріархом. Також Філарет додав, що Єпіфаній порушує домовленості, досягнуті на Об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, що, за його словами, призвело до двовладдя в ПЦУ. Пізніше він уточнив, що домовленість носила усний характер і письмово не зафіксована.

Почесний патріарх також незадоволений грецьким статутом ПЦУ і заявив про намір скликати собор і внести зміни в статут. На думку Філарета, статус митрополії не відповідає реальному вазі ПЦУ.

Між тим в ПЦУ повідомили, що почесний патріарх ПЦУ Філарет ставив свій підпис під постановою про розпуск УПЦ КП і продемонстрували відповідний документ. У свою чергу позиція Вселенського патріархату полягає в тому, що в Україні немає патріархату, а Філарет є колишнім митрополитом Київським.

Як відомо, 6 січня Вселенський патріархат надав Томос про автокефалію Православної церкви України, а 9 січня Томос підписали всі члени Синоду Вселенського патріархату.

    Реклама на dsnews.ua