• USD 27.7
  • EUR 33.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Флот більше не потрібен? Навіщо Міноборони відправляє суду на злам

Відновлення і модернізація українського флоту йдуть з великим скрипом
Реклама на dsnews.ua

На тлі підготовки до світу нове військово-політичне керівництво почало не тільки урізати фінансування закупівель Міністерства оборони України, але і масштабно позбавлятися від "зайвого майна". Почали з багатостраждального флоту, який більше інших родів військ постраждав від анексії Криму.

Новий міністр оборони Андрій Загороднюк 16 вересня підписав наказ, згідно з яким з бойового складу флоту виводяться відразу чотири допоміжних судна: малий морський танкер "Фастів" проекту 1844Д (1981 р. побудови), протипожежний катер "Борщів" (1954 р.), протипожежний катер "Євпаторія" (1953) і рейдовий катер РК-1942 (1984 р.). Як зазначається в офіційному документі, всі вони підуть на злам.

Незважаючи на поважний вік техніки, рішення виглядає досить спірним. Всі чотири судна були передані Україні Росією в квітні 2014-го, що само за себе говорить про їх технічний стан - сучасні суду росіяни залишали собі. Однак танкер "Фастів" та катер "Борщів" у 2015-му пройшли капітальний ремонт, а "Фастів" у серпні 2015-го навіть виходив у Чорне море для проведення ходових випробувань. Правда, пройшли ці випробування успішно достеменно невідомо. У будь-якому випадку на ремонт цих двох кораблів були витрачені державні гроші, так що просто "списати їх на голки" принаймні, нерозумно.

Є кілька варіантів використання цих "бортів". Перш за все, можна було б продати їх якій-небудь приватній компанії, яка змогла б відремонтувати ті ж катери і використовувати їх в якості прогулянкового судна. Адже приватні компанії завжди спритніші державних органів, яким простіше списати, ніж відремонтувати.
Можна було б використовувати судна в якості складських приміщень або виносного корабельного пункту управління у стінки порту.

Нарешті можна було просто витягнути судна на буксирі в море і використовувати в якості мішеней в ході чергового випробування протикорабельної ракети "Нептун". Навіть у цьому випадку толку було б більше, ніж просто порізати.

Можна заперечити, що списання старих кораблів - необхідна умова модернізації флоту, та й місця для базування не вистачає. Але насправді з забезпеченням флоту справи йдуть не дуже райдужно.

Реклама на dsnews.ua

У цьому році Міністерство інфраструктури нарешті передало флоту катер зв'язку, плавмастерскую, несамоходную водоналивную баржу та пошуково-рятувальне судно океанського класу "Олександр Охрименко".

Останній може залучатися до пошуково-рятувального та противоминному забезпечення, забезпечення проведення водолазних, гідрографічних, науково-дослідних робіт і стане гарною підмогою для створення пошуково-рятувальної служби ВМС України.

Але якщо флот допоміжних суден ще поповнюється за рахунок цивільних судів, то переозброєння бойового складу флоту відверто затягується. В черговий раз перенесено терміни прибуття в країну американських патрульних катерів типу "Айленд". Тепер кажуть про жовтні, хоча раніше звучав і серпень і вересень.

Однак прибуття катерів не означає, що їх відразу поставлять в дію. Американці передають їх без озброєння і радіолокаційної станції, так що їх потрібно довооружать і дообладнати власними силами. Між тим, судячи з відкритими даними, на сьогодні немає навіть варіанти озброєння, прийнятого військовими. Мало того, немає і прописаного державного фінансування. І навряд чи такий ресурс знайдеться під кінець фінансового року.

Поки неясно, чи пройшли державні випробування пара десантно-штурмових катерів типу "Кентавр" "Малин" і "Станіслав". На сьогодні підписаного наказу міністра оборони про прийняття їх на озброєння немає.

До кінця року очікується передача флоту нового малого бронекатери типу "Гюрза". Ще одна така одиниця добудовується на київському заводі "Кузня на Рибальському". Там же триває робота над середнім розвідувальним кораблем, однак темпи сильно загальмувалися після недавньої пожежі, в якому згоріло дороге обладнання. За деякими даними, нове обладнання прибуде не раніше, ніж через півроку. А це означає, що навряд чи ВМСУ отримає новий корабель-розвідник раніше весни.

Абсолютно незрозуміла ситуація з двома катерами "Нікополь" і "Бердянськ", а також буксиром "Яни Капу", захоплених росіянами піратським способом в Керченській протоці в листопаді 2018-го. Їх екіпажі були недавно повернуті обміну, а ось кораблі все ще залишаються в Росії, хоча за попереднім рішенням морського суду ООН Москва повинна повернути їх без всяких умов. На жаль, поки нова влада країни від коментарів утримуються. А отже, говорити про їх повернення найближчим часом не доводиться.

Таким чином, з великим жалем можна говорити, що відновлення та модернізація флоту нині йдуть з великим скрипом. І причин тут багато - від відсутності чітко сформульованої стратегії флоту до явного недоліку державного фінансування. Якщо військові все-таки вирішили добудувати корвет "Володимир Великий", то більша частина і без того небагатого бюджету буде направлена на реалізацію саме цього проекту. Сьогодні готовність корпусу головного корвета становить 80%, загальна готовність корабля - 32%.

    Реклама на dsnews.ua