• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Гризлов говорить, Зеленський мовчить. Які два сценарії приготував Кремль для України на це літо

Замість того, щоб гуртувати націю в умовах наростання загроз, Зеленський розколює її, вкидаючи конфліктні меседжі

Фото: novosti.ua
Фото: novosti.ua
Реклама на dsnews.ua

Чергове засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ), яке пройшло у режимі відеоконференції 27 травня, продемонструвало різке зростання напруженості в переговорному процесі. І це може вилитися в два дуже поганих сценарії.

Важіль тиску на Київ

Перш ніж описувати їх, скажемо трохи детальніше про вимоги Кремля. На засіданні ТКГ Росія виставила головні умови по Донбасу: зняття економічної блокади і запуск банківської системи. Наші на це не згодні. Але Кремль використовує важіль тиску - оголошене 20 травня приведення окупаційних військ у бойову готовність у відповідь на нібито вчинені українськими військами обстріли.

Після засідання ТКГ голова російської делегації Борис Гризлов оголосив російським медіа про зрив переговорів з Києвом по Донбасу. І про те, що рішення ОРДЛО про бойову готовність військ не будуть скасовані, поки Київ не вживе кроків по деескалації конфлікту.

Якщо називати речі своїми іменами, то ми стали на крок ближче до відновлення активної фази війни на фронті з ОРДЛО. І в цьому полягає перший сценарій, приготований Кремлем для Зеленського на це літо.

Можливо, достатньо буде ще якого-небудь casus belli, щоб окупанти, вже приведені в бойову готовність, почали наступ з метою "відсунути лінію дотику", як вони кажуть. Це може трапитися в будь-який момент.

Інформаційні атаки з Москви

Реклама на dsnews.ua

Впадає в очі, що паралельно з різким зростанням напруженості в переговорному процесі Росія розгорнула масовану інформаційну кампанію про те, що українці-де вбивають мирних жителів, в ОРДЛО всі страждають. З цього приводу російська делегація в ТКГ і представники ОРДЛО дуже щільно насідають на ОБСЄ.

Ще вранці 27 травня ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін поділився спостереженням про те, що ця інформаційна кампанія б'є не тільки по Україні в цілому, але і конкретно по Зеленському. "У Росії явно пішла вказівка додати градус риторики стосовно України. По всім, включаючи владу. Не хочу накаркати, але ймовірність російських провокацій, військових або гібридних, зростає. Шанс відвернути увагу від внутрішніх проблем і підняти ставки в переговорах з нами і Заходом".

Україна в цьому плані не робить нічого. Ніякої відповідної інформаційної кампанії з нашого боку немає. Можливо, Зеленський і всі ті, хто робить йому зовнішню політику (насамперед Андрій Єрмак), сподіваються на те, що Кремль не піде далі розмов в Москві і демонстрації м'язів у ОРДЛО і не зважиться на новий наступ на Донбасі.

Але навіть якщо так (а гарантії тут ніякої немає), то нинішня кремлівська інформаційна кампанія проти України може дати свої плоди, дуже неприємні для нас. І коли через кілька місяців намалюється новий нормандський формат, Росія скаже, що Донецьк і Луганськ все виконують, а Україна порушує домовленості і займається ескалацією конфлікту. З-за похмурого мовчання Києва ми вже програємо інформаційну війну на зовнішньополітичній арені. І така злочинна бездіяльність в підсумку може призвести до того, що ми в нормандському форматі підпишемо гранд-зраду, оскільки іншого виходу без підтримки Заходу у нас і не буде. В цьому полягає другий сценарій, приготований Кремлем для Зеленського на це літо.

Інформаційні заглушки в Києві

Не варто намагатися прорахувати, який з двох варіантів гірше або краще. Бо Зеленський може отримати обидва сценарії по черзі. Тобто спочатку загострення війни і ганьба (без ганьби зупинити загострення на фронті Зеленському не вдасться), а потім гранд-зрада і, як наслідок, знову ганьба.

Здавалося б, все це зараз повинно бути у фокусі громадської уваги. Зе-влада повинна була б розповідати нам, що вона збирається зробити, щоб уникнути обох цих небезпечних сценаріїв, з ким із лідерів країн-союзників вже обговорені всі ці загрози.

І одночасно вона повинна була б гуртувати націю в умовах наростання загроз. Не тільки закликати націю об'єднатися, але і сама демонструвати готовність забути про колишні чвари заради єдності перед обличчям небезпеки.

Замість цього Зе-влада прямо зараз розколює націю. Ведучі її представники вкидають в український інформпростір конфліктні меседжі про необхідність виправляти мовний закон (спікер парламенту Дмитро Разумков), коригувати курс на НАТО та ЄС у Конституції (перший віцеспікер, представник Зеленського в парламенті Руслан Стефанчук), садити Петра Порошенка (сам Зеленський).

Можливо, цей інформаційний шум створений для того, щоб заглушити майбутню зраду в Мінську, де українська делегація за вказівкою того ж Єрмака може, наприклад, погодитися розслідувати "травневі обстріли і провину українських військових" і зробити кроки для деескалації", як того вимагає Гризлов. Але не виключено, що подібний інформаційний шум, тільки все більш гучний, буде генеруватися Зе-владою і далі. Аж до гранд-зради.

Що наговорив Гризлов

Щоб показати ступінь серйозності ситуації, наведемо висловлювання Гризлова після засідання ТКГ 27 травня. Гризлов звинуватив Київ у зриві переговорів по Донбасу. За його словами, спочатку представники Києва під різними приводами зірвали роботу чотирьох підгруп ТКГ, а потім на засіданні ТКГ українська сторона не представила відгуки на пропозиції ОРДЛО, не дала відповідей щодо обміну полоненими, роботи пропускних пунктів.

Також, за словами Гризлова, українська делегація відмовилася приймати додаткові заходи щодо дотримання режиму припинення вогню. За його словами, це говорить про те, що Київ не збирається припиняти обстріли. "Повинні бути прийняті кроки з деескалації, і Донбас наполягає на обговоренні і прийнятті додаткових заходів. До прийняття додаткових заходів важко говорити про скасування рішень Донецька і Луганська про бойову готовність", - заявив Гризлов.

Він також підкреслив, що українська влада "продовжує відмовлятися від проведення розслідування та покарання тих службовців ЗСУ, з вини яких в Донбасі загинули і були поранені цивільні особи, в тому числі діти". Гризлов запевнив російські медіа, що нібито вина України доведена і даними ОБСЄ, і даними моніторингової місії ООН. "Донбас вимагає проведення розслідування травневих обстрілів, порушень режиму припинення вогню. Це питання було поставлено на минулому засіданні і не знімається. Вина київської сторони безперечна, але важливо з'ясувати, якою мірою винні військовослужбовці ЗСУ на місці і в якій мірі вбивства і поранення цивільних людей були результатом наказу з Києва", - резюмував Гризлов.

Спочатку, 20 травня, подібні звинувачення на адресу України рясно виділяли в навколишнє середовище представники російської окупаційної адміністрації в ОРДЛО. Зараз їх легітимізував Гризлов. Тобто тепер всі ці звинувачення на адресу України - це вже фактично офіційна позиція Кремля.

Зе-влада досі не видавила з себе слів, хоча б на дипломатичній мові, про те, що Гризлов бреше. І це мовчання виглядає як запрошення Гризлову: бреши спокійно і далі, ми переб'ємо це яким-небудь інфошумом.

    Реклама на dsnews.ua