• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Князєв в Нацполиции. Аваков вибрав гіршого з кращих

Уряд 8 лютого призначив головою Національної поліції Сергія Князєва, який зайняв на конкурсі на цю посаду третє місце
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Сергію Князєву 45 років. Він народився у Білій Церкві на Київщині, отримав вищу юридичну освіту та вчений ступінь кандидата юридичних наук. Це допомогло йому в кар'єрі в органах внутрішніх справ. Почав він її в 1992 р. в рідній Білій Церкві. Спочатку був міліціонером відділу охорони, в 1995 р. перейшов на службу в кримінальний відділ. Пройшов службовий шлях від оперуповноваженого карного розшуку до заступника начальника міськвідділу міліції — начальника кримінальної міліції. З 2008 р. керував управлінням карного розшуку ГУ МВС України в Київській області.

З літа 2014-го протягом року полковник міліції Князєв проходив службу на Донеччині, з листопада виконував обов'язки начальника ГУ МВС України в Донецькій області — начальника кримінальної міліції. Керував " спецопераціями під час оборони Дебальцеве, в грудні за особисту мужність і героїзм був нагороджений орденом Данила Галицького. "Він справжній професіонал, справжній патріот і офіцер, який з самого початку російської агресії перебував у вирі подій, працював тривалий час у Донецькому главку, безпосередньо був на передовій. І найголовніше, — на всіх позиціях, на які призначався Сергій Князєв, він показував реальний результат", — стверджує радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк.

У липні 2015-го після збройних сутичок в Мукачево виникла термінова необхідність замінити керівництво ГУ МВС України в Закарпатській області. На посаду начальника главку був призначений Князєв. У квітні 2016-го він був перекинутий в інше гаряче місце — на посаду начальника ГУ Національної поліції в Рівненській області, де тоді різко загострилася ситуація навколо незаконного видобутку бурштину. Князєв досяг деяких успіхів у боротьбі з бурштинової мафією. "Здійснені арешти причетних до цієї незаконної діяльності правоохоронців", — нагадує Шкіряк.

А 10 листопада генерал поліції III рангу Князєв отримав посаду начальника департаменту карного розшуку Національної поліції. Це призначення було, по суті, підготовкою до висунення Князєва на посаду керівника Нацполиции. Дійсно, тоді вже не було сумнівів, що з цього поста піде Хатія Деканоїдзе. Про свою відставку вона оголосила 14 листопада, через день була звільнена за власним бажанням. Тимчасово виконуючим обов'язки став її перший заступник Вадим Троян, а на наступний день міністр внутрішніх справ Арсен Аваков оголосив конкурс на посаду голови Нацполиции.

В комісію конкурсу були запрошені три міжнародних і три українських експерта. Це данець Мікаел Люнгбо (незалежний експерт, працював у місіях Ради Європи, Європейського Союзу та ін), американець Джон Монтанио (старший радник з правоохоронних питань офісу програми ICITAP в Україні), канадець Джозеф Макаллістер (консультант програми допомоги уряду Канади у підготовці кадрів поліції) і українці: засновник Української Гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, директор програмної ініціативи "Права людини і правосуддя" міжнародного фонду "Відродження" Роман Романов, журналіст і публіцист Віталій Портніков. Секретарем комісії обрано Захаров.

Князєв успішно пройшов всі етапи відбору. На участь у конкурсі було подано 64 заявки. Після обробки документів за рішенням конкурсної комісії допустили до тестування 46 осіб, взяли участь — 43 претендента. Зокрема, зняв свою кандидатуру Троян, який визнав: "Мені не вистачило близько 20 місяців стажу для беззастережного проходження всіх критеріїв конкурсу. Я це приймаю, і як офіцер не хочу ніяких поблажок".

Після тестування, що пройшов 24 січня, комісія одноголосно відібрала 10 кандидатів для очного співбесіди. Інтерв'ю проходили з 30 січня по 3 лютого, після чого комісія провела рейтингове голосування і за його результатами одноголосно постановила представити міністру наступні три кандидатури для обрання на посаду керівника Національної поліції (в порядку рейтингу): "1. Бушуєв Костянтин Володимирович. 2. Вишневський Андрій Володимирович. 3. Князєв Сергій Миколайович".

Реклама на dsnews.ua

Князєв, як бачимо, в рейтингу комісії виявився лише третім. А найкращим кандидатом був визнаний 39-річний полковник поліції Бушуєв — нинішній заступник Нацполиции. Він займає цю посаду з грудня 2015 р., перед цим брав участь в АТО у складі зведених сил МВС.

Посів друге місце Вишневський — з 2012 р. директор створеного тоді ж Координаційного центру з надання правової допомоги (відноситься до сфери управління Мін'юсту). Він ніколи не працював у системі МВС, також ніколи не входив в політичну команду Авакова (хоча сам теж виходець з Харкова). Тому те, що міністр не захотів побачити його на чолі Нацполиции, зовсім не дивно.

Але ось те, що між першим і третім кандидатами Аваков вибрав третього, викликає питання. Звичайно, можна висунути той аргумент, що 45-річний генерал більш досвідчений, ніж 39-річний полковник, і хоча обидва вони пройшли через зону АТО, але заслуги Князєва там більш вагомі (і підтверджені орденом Данила Галицького).

"Генерал поліції Князєв, маючи досвід роботи "на землі", високий особистий авторитет, зарядженість на реформи, відмінний послужний список в карному розшуку і справжній бойовий досвід — найкраща кандидатура для голови Національної поліції", — запевняє Він. Про те ж говорить і Шкіряк:"Я переконаний, що генерал Князєв — один з тих людей, які чітко відповідають тим стандартам, яких сьогодні очікує українське суспільство, тобто професіонал, патріот і політично не заангажований".

Взагалі можна було б сказати, що Авакову видніше. Але в тому-то і справа, що міністр захотів провести це призначення через конкурс. А конкурсна комісія визнала Князєва хоч і гідним, але все ж не самим підходящим кандидатом на цю посаду, а тільки третім.

Звичайно, з усієї цієї історії зовсім не випливає, що Князєв буде поганим головою Нацполиции. Але він повинен розуміти, що його будуть сприймати, як особистого протеже Авакова. Також і Авакову доведеться рахуватися з тим, що той хитрий спосіб, який він придумав, щоб провести Князєва на посаду голови Нацполиции, викличе найпильнішу увагу до подальшої роботи їх тандему.

    Реклама на dsnews.ua