• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Хорошковський - прем'єр. Потрібна влади українська буржуазія?

Безумовно, Валерію Хорошковському повинно бути дуже приємно, що його стали називати тіньовим прем'єром. Але проблема в тому, що таких "тіньових прем'єрів" у нас кілька
Фото: espreso.tv
Фото: espreso.tv
Реклама на dsnews.ua

Легенда про таємні зустрічі

Повернення Хорошковського обросла цілою низкою міфів і легенд. З великою секретністю розповідають, що він зустрівся з Новинським, але не кажуть, було якесь пропозицію зроблено Новинському. Поки ще не говорять, але невдовзі розкажуть, що він мав "переговори" з Суркісом, Бродським і масою інших впливових і не дуже людей. З людьми вищого ешелону він сам виходив на зв'язок, люди рангом нижче самі йшли "засвідчити повагу і проявити повагу". Людина п'ять років був за межами України. Звичайно ж, він зараз буде зустрічатися з масою людей, адже він повинен стати одним з вагомих альтернативних джерел інформації для президента.

Зазвичай він буде просувати певні Ідеї, але зараз почати стверджувати, що він буде відповідати за митницю, як пише одне з видань, стане комунікатором з американцями, як пише інше, - це тикати пальцем в небо. Функція Хорошковського в нинішній владній системі координат трохи інша.

Але давайте про все по порядку. Насамперед, чи справді Зеленський розглядає його як тіньового прем'єра, як людину, в офісі якого будуть писатися і ревізуватись всі рішення Кабміну? Станом на зараз це точно не так. Звичайно, ставлення до цього Кабміну у багатьох впливових людей досить скептичне з-за великої несамостійності практично всього складу уряду, але говорити про те, що буде десь тіньовий уряд, який буде вирішувати абсолютно всі і прем'єром цього уряду буде Хорошковський, - це казати неправду.

Друге важливе питання, на яке потрібно дати відповідь: чи дійсно Зеленський хотів посадити його на Банкову? Якщо таку пропозицію і було, то, очевидно, воно було продиктовано оточенням Зеленського, якому треба було б тримати в полі зору конкурента з доступу до тіла. Але стати незалежним джерелом інформації і сидіти в Офісі президента просто неможливо, хоча б тому, що "незалежне джерело" повинен мати свободу у зустрічах. Ну не заведеш ти непоміченим на Банкову Новинського з Суркісом.

За що відповідає Хорошковський?

Я вже писав вище, що у нас створено кілька "тіньових прем'єрських посад", по суті, у нас утворюється система управління, в якій є відразу кілька людей зі статусом "не перший, але й не другою". Кожен з них буде шукати собі "місце під сонцем" і відвойовувати собі різні ділянки для життєвого простору. Кожен з них поки достатньо близький до президента. Ця система так чи інакше існувала в різні часи, але поки важко щось прогнозувати, поки ми не розуміємо, як і які сфери будуть розділені між "прем'єрами". Єдине, що можна точно прогнозувати, так це інформаційні війни всіх проти всіх. Кожен з гравців буде знижуватися в статусі іншими саме з-за серйозної піар-війни. І зупинити її найближчим часом Зеленський не зможе.

Реклама на dsnews.ua

Зараз говорити про конкретних сферах, які візьме на себе Хорошковський, дуже складно. Він має ряд своїх (або, точніше, тих, кого йому приписують) депутатів у Раді, але поки він не "проявився" у виконавчій владі, можливо, й тому, що багато хто пророкує перші серйозні зміни в новій команді реформаторів вже з грудня-січня. Але не виключено, що його людей ми побачимо в ранзі заступників міністрів, які в нинішній табелі про ранги часто стоять вище міністрів.

Поки що можна стверджувати лише дві речі: Хорошковський може забрати собі, хоча і регулярно відхрещується від такої можливості, телеканал "Інтер". Друге - він дійсно є альтернативним комунікатором з вежами Кремля, і кажуть, що він достатньо близький до одного з найближчих соратників Путіна Ушакову. Останній дійсно намагається побудувати свою систему комунікації з Україною в обхід Медведчука. І тут Хорошковський може стати корисним тим, що має рівні стосунки з масою впливових в Україні людей, які в силу різних обставин життя не переносять Медведчука. Хоча, знову ж таки, стверджувати, що Медведчук глобально втратить свої позиції - це міф. Путін цього не допустить, найближчим часом так точно.

Головне питання - майбутнє Ахметова

Так склалося, що вся нинішня ситуація вписується в канву домовленостей Трампа і Путіна. В логіці цих домовленостей країна навряд чи потребує власної буржуазії і особливо великої буржуазії, яка має свої великі телеканали і медіа.

Досі після всіх революцій Ахметов домовлявся і виходив з додатковими доходами. Зараз поки що ніхто на переговори з ним не йде (перші півроку після революцій ніхто, правда, не ходив). І зараз дуже важливо зрозуміти, а як далі буде розвиватися наша модель управління державою: почнеться витіснення олігархів, буде показова порка одного олігарха або взагалі все залишиться так як є і буде кілька вигаданих винних у всіх бідах українського народу.

Це ключове питання, адже від нього за великим рахунком буде залежати те, в який бік буде рухатися держава. Особливо якщо врахувати, що ні росіянам, ні кому іншому не потрібна країна з сильними елітами, які мають гарне внутрішнє фінансування.

    Реклама на dsnews.ua