• USD 28.4
  • EUR 32.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Гра на зниження. Як скандал із Гогілашвілі вдарить по Зеленському

Наразі дружина Олександра Гогілашвілі Марія Левченко є дуже зручним інструментом для дискредитації Володимира Зеленського

Володимир Зеленський та Олександр Гогілашвілі
Володимир Зеленський та Олександр Гогілашвілі/economics-prorok.com
Реклама на dsnews.ua

Трапляються ситуації, коли за деревами не видно лісу. У цьому випадку дерева — це численні подробиці скандалу навколо заступника (тепер уже колишнього) міністра внутрішніх справ Олександра Гогілашвілі.

А ліс — те, що мішенню цього скандалу є аж ніяк не хамуватий заступник міністра. Головною мішенню є особисто Володимир Зеленський.

Передбачливість силовиків

Гогілашвілі був лише приводом. Уточнимо: дуже важливим приводом. Заступник міністра не просто хамив капітанові та старшому сержанту полку поліції особливого призначення "Київ" на блок-посту "Долина" на в'їзді з Харківської до Донецької області. Він їм прямим текстом загрожував швидкою розправою. За інформацією, яка вже просочилася в медіа, поліцейських, які посміли суперечити Гогілашвілі, чекало не лише звільнення з ганьбою, а й кримінальна справа, яку б проти них могла порушити ГБР за вказівкою з Банкової.

Не виключено, що ці страхи були безпідставними. Що насправді Гогілашвілі зовсім не є мстивим. Але поліцейські, схоже, у це не вірили. (Тут, говорячи про поліцейських, ми маємо на увазі не конкретно капітана та старшого сержанта і не тільки полк "Київ", але Нацполіцію як багатоланкову вертикальну структуру).

Тому і з'явилося вранці 11 грудня відео на YouTube, яке демонструє, як Гогілашвілі накинувся на поліцейських на блок-посту. Відео швидко розійшлося по соцмережах та медіа.

А ось далі сталося найцікавіше. Відео було фактично попереджувальним ударом з боку поліцейських: не треба чіпати нас, інакше ми зуміємо відповісти. Зважаючи на все, поліцейські чекали у відповідь сигналу про те, що їх почули і що репресій проти капітана та старшого сержанта не буде. А натомість почули щось на кшталт "ви не розумієте, кому посміли суперечити, це ж близький друг самого Зеленського".

Реклама на dsnews.ua

Після цього ситуація стала розвиватися за сценарієм, найгіршим для Банкової. Почався колосальний злив компромату на самого Гогілашвілі та на його дружину Марію Левченко, з упором на їхні кар'єрні зв'язки із Зеленським. Дуже схоже, що цей компромат передбачливо збирався кілька років. І саме зараз було вирішено зробити його надбанням широкому загалу.

Чого чекати від Банкової

На Банковій понад добу сподівалися, що скандал вдасться зам'яти. У таких ситуаціях політтехнологи Офісу президента типу Михайла Подоляка традиційно рекомендують, щоб Зеленський публічно ніяк не коментував скандалу, щоб жодним чином з ним не асоціюватись у суспільній свідомості. Але на обід 12 грудня на Банковій з'явилася інформація про те, що очікується поява в інтернеті ще одного прикольного відео за участю Гогілашвілі. І лише після цього було вирішено, що Зеленський напише пост на своїй особистій сторінці у "Фейсбук", де прозоро натякне, що Гогілашвілі має написати заяву про звільнення. На офіційному сайті президента ця особиста позиція Зеленського не знайшла відображення.

Зараз тактика Банкової — вдавати, що цей скандал стосується лише зухвалої поведінки Гогілашвілі на блок-посту. Мовляв, Зеленський на це достатньо відреагував, Гогілашвілі звільнено, питання закрите. На Банковій розраховують, що тепер скандал затихне, і збираються цьому допомогти. Найближчими днями, 14-17 грудня, це якраз пленарний тиждень парламенту. І завданням "слуг народу" генерувати новини, які зможуть заглушити будь-які подробиці справи Гогілашвілі.

Крім того, знаючі люди кажуть, що на Банковій зараз шукають, кого ще звільнити за нахабну поведінку перед підлеглими, щоб показати, що Зеленський такого не терпить. Сенс цього знову ж таки в тому, щоб закріпити в суспільній свідомості лайт-версію скандалу. Але проблема Банкової в тому, що зараз багато гравців налаштовані роздмухувати саме хард-версію, яка говорить не про нахабну поведінку Гогілашвілі, а про його дах на Банковій.

Ця проблема посилюється іміджевими втратами Зеленського. Блогери, журналісти, опозиційні політики обурюються, чому Зеленський просунув на посаду заступника міністра внутрішніх справ людину із вкрай сумнівною біографією. Водночас вся чиновницька рать, дивлячись на цю історію, побачила, що Банкова не контролює ситуацію в силових органах. І це означає, що далі буде…

Як пов'язані Зеленський, Левченко та Гогілашвілі

Гогілашвілі має російське громадянство, чинний паспорт громадянина РФ та індивідуальний податковий номер у Росії. Високу посаду в Україні він здобув завдяки тому, що він – чоловік Марії Левченко, яка є помічницею Зеленського. 20 травня 2020 р. на прес-конференції з нагоди річниці своєї інавгурації Зеленський назвав Левченка серед своїх двох помічників. "Мені потрібні помічники. У мене їх два, ці помічники — Марія Левченко, яка була моїм помічником, коли працював продюсером, і Сергій Шефір, якому я довіряю", — заявив він.

Сергія Шефіра призначено першим помічником президента указом Зеленського від 21 травня 2019 р. А ось указу про призначення Марії Левченко помічником президента немає. Це означає, що Марія Левченко має перепустку до Офісу президента і виконує функції помічника президента, не прийнявши присягу держслужбовця і не будучи офіційно працевлаштованою на Банковій.

Основним місцем роботи Марії Левченко є ТОВ "Квартал 95". Так написав у своїй декларації за 2020 рік її чоловік Олександр Гогілашвілі.

У зв'язку з цим підкреслимо, що Марія Левченко — аж ніяк не "якась там секретарка". Нагадаємо, що партію "Слуга народу" було створено у грудні 2017 р., її очолив Іван Баканов, а Марія Левченко увійшла до складу її вищої ради ще у 2018-му (коли там не було нікого з нинішніх нардепів) та залишалась у цьому органі також і в 2019 р. Марія Левченко абсолютно в курсі всіх секретів самого Зеленського, партії "Слуга народу" та всієї Зе-команди.

Наразі Марія Левченко є дуже зручним інструментом для дискредитації Зеленського. І цим вже користуються, граючи на зниження рейтингу Зеленського.

Наприклад, журналіст Юрій Бутусов вранці 12 грудня написав велику статтю про зв'язок Гогілашвілі, Левченка та Зеленського, в якому, зокрема, зазначив: "Гогілашвілі більшу частину життя працював у Росії, де був помічником боксера, а нині депутата Держдуми РФ Миколи Валуєва. Обставини його життя та переїзду в Україну невідомі. По суті, достовірно відомо про Гогілашвілі лише одне — прибувши в Україну, за одними даними, у 2010-му, а за іншими — у 2013 році, він одружився з особистим секретарем Володимира Зеленського Марією Левченко. За численними фото, особисто дружить із Зеленським, цього виявилося достатнім, щоб людину з невідомою біографією, яка прибула з Росії, з незрозуміло як намальованим дипломом, призначили на високу державну посаду, і це достатньо, щоб Гогілашвілі користувався привілеями, охороною та машинами, які держава не надає більшості міністрів, у зв'язку з цим важливо згадати, що секретар Марія Левченко перебувала на нараді кабінеті президента, де Зеленський заслухав доповідь начальника ГУР МО Василя Бурби про готовність захопити вагнерівців.

Як відомо, Бутусов один із перших, ще в серпні минулого року, став розкручувати "Вагнергейт" — скандал навколо зірваної української спецоперації з упіймання бойовиків російської приватної військової компанії "Вагнер", які воювали проти нас на Донбасі. І ще тоді Бутусов звертав увагу на те, що на секретних військових нарадах на Банковій є Марія Левченко, яка, швидше за все, не має відповідного допуску до держтаємниці.

Цю ж тему вже почала порушувати партія "Європейська солідарність". Тобто, скандал вийшов на парламентський рівень. У заяві 13 грудня партія поставила низку запитань: "Чи не передавала дружина Гогілашвілі, яка працює особистим помічником Зеленського, таємну інформацію про операції українських спецслужб, зокрема щодо підготовки вагнерівської спецоперації? Як дружина Гогілашвілі Марія Левченко, працюючи в ОП, отримує зарплатув "Кварталі-95"? Виходить, вона або не має доступу до держтаємниці, що порушує законодавство в галузі нацбезпеки, або отримує кошти в обхід антикорупційного законодавства. Тому вимагаємо негайно позбавити Марію Левченка доступу до Офісу президента з огляду на те, що її називали серед тих, хто чув доповідь розвідників про підготовку вагнерівської спецоперації у кабінеті Зеленського. Окремо українці мають почути публічні пояснення фотографії особистої помічниці Зеленського, де вона із явним захопленням та симпатією поклоняється зірці із зображенням Путіна".

Фото Марії Левченко біля зірки Путіна розійшлося по соцмережах увечері 12 грудня. Воно було зроблено ще у 2012 р. у Києві (на бієналі Arsenale 2012), пізніше Левченко видалила це фото зі своїх акаунтів у соцмережах, але, як бачимо, воно збереглося у чиїхось архівах. І те, що це фото витягнено з архівів, зайвий раз свідчить, що скандал навколо Гогілашвілі — це вже не проти Гогілашвілі, а проти Зеленського.

    Реклама на dsnews.ua