• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Панічна атака. Коломойський купив Зеленському Савченко?

Початок першої парламентської тижня після офіційного оголошення результатів президентських виборів позначило весь клубок проблем, зав'язавшийся у Верховній Раді
Віталій Купрій і Надія Савченко на засіданні Погоджувальної ради. Фото: УНІАН
Віталій Купрій і Надія Савченко на засіданні Погоджувальної ради. Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Парадоксальним чином головним питанням погоджувальної ради, що пройшло в цей понеділок, прогнозовано стала дата інавгурації новообраного президента Володимира Зеленського, незважаючи на те, що більшість голів фракцій і груп висловилися на цей рахунок з показною байдужістю. Нам, мовляв, все одно, 19 травня або 1 червня, аби все було за законом.

Тим не менш помітну нотку істерії до теми майбутньої інавгурації внесли вже на початку погоджувальної ради, коли на засідання з'явилися глава віртуального міжфракційного об'єднання "За Зеленського" Віталій Купрій і до недавнього часу ув'язнена Лук'янівського СІЗО Надія Савченко. Обидва цих депутата, не давши спікеру Андрію Парубію закінчити вступне слово, почали навперебій викрикувати без всяких мікрофонів вимога привести Зеленського до присяги як можна швидше, відклавши всі інші питання. Така поспішність була пояснена необхідністю якомога швидше звільнити українських заручників Путіна. Мовляв, чим швидше Зеленський стане президентом, тим швидше він домовиться про їх звільнення. Правда, занадто сильного враження ця парочка ні на спікера, ні на інших присутніх не справила, і загального бажання як можна швидше привести до присяги нового президента серед присутніх так і не з'явилося.

Всі присутні на раді, природно, висловили позиції своїх фракцій щодо дати інавгурації, але про інтереси власних фракцій ніхто не забув, прив'язавши їх і до інавгурації, і до питання можливого розпуску парламенту.

Так, спікер Парубій, який представляє команду діючого президента і менше за всіх зацікавлений у прискоренні набуття повноважень Зеленським, дав зрозуміти, що поки не буде підписаний закон про державну мову, про дату інавгурації і мови бути не може. Спочатку, мовляв, відхилити всі проекти постанов, які заважають підписання мовного закону, а тільки потім, в кінці тижня, дата інавгурації.

У дусі свого однопартійця висловився і лідер фракції "Народного фронту" Андрій Бурбак. Велика частина "фронтовиків" поспішати із Зеленським явно не має наміру, незважаючи на відверто прозеленскую позицію міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і його людей.

Свої інтереси в першу чергу хвилюють і представників так званої націонал-демократичної опозиції. Так, Юлія Тимошенко, яка зовсім недавно обіцяла "підставити Зеленському плече", від цього наміру явно не відмовляється, ось тільки з можливим розпуском парламенту відразу після інавгурації її бажання допомагати новому президенту ніяк не узгоджується. Юлія Володимирівна начебто не проти будь-якої дати, але головне, за її словами, - це починати переговори про створення нової коаліції і призначення нового уряду, що робити в разі дострокових парламентських виборів явно ні до чого.

До того ж Тимошенко вже давно виношують ідею зміни виборчого закону в частині скасування мажоритарки і зменшення прохідного бар'єру, що теж не узгоджується з достроковими виборами цього літа. Таким чином, скільки б Тимошенко не розповідала про готовність проголосувати за будь-яку дату інавгурації, давати Зеленському можливість розпустити Раду там явно не хочуть, а тому, швидше за все, будуть за інавгурацію вже після 27 травня.

Реклама на dsnews.ua

Схожа позиція і у фракції "Самопоміч", де б теж не проти Зеленського і навіть не проти дострокових виборів, але тільки після внесення змін у виборчі правила. У партії львівського мера хочуть ліквідації мажоритарки і відкритих списків, а до цього говорити про вибори там не хочуть.

Що ж стосується Олега Ляшка і його радикалів, то він зосередився на своїй улюбленій темі "комунального геноциду", заборони на продаж землі і "радикального підвищення пенсій і зарплат", тобто своєму звичайному популізмі. Він залишив собі можливості для маневру підтримати тих чи цих, якщо йому це буде вигідно. Однак, враховуючи теплі стосунки Ляшко і Ріната Ахметова, в число прихильників негайної інавгурації його теж не запишеш.

До речі саме людина з групи Ахметова Вадим Новинський представляв на погоджувальній раді Оппоблок і про перспективи негайної інавгурації висловився досить скептично, натякнувши Зеленському, що не потрібно тут Верховній Раді ставити ультиматуми.

Не надто лояльно до інтересів Зеленського веде себе і група "Воля народу", чого не скажеш про групу "Відродження", чий лідер і давній партнер Ігоря Коломойського Віталій Хомутинник одним з небагатьох прямо закликав голосувати за інавгурацію 19 травня.

Таким чином, вже звична картина, коли Верховна Рада нового президента не боїться і всі його забаганки втілювати в життя явно не збирається, зберігається. Однак це не означає, що тема дати інавгурації не буде розкручуватися в парламенті і далі. Демарш Купрія-Савченко показав, що там, де немає більшості, Коломойський і Зеленський будуть намагатися брати нахрапом. І поява "безбашенної Савченко" в числі активних прихильників Зеленського явне тому підтвердження. І не важливо, чи зацікавили відстоювати інтереси "команди Зе" або це її щирий порив душі, фігури Надії Вікторівни у сесійній залі досить щоб підняти навколо питання дати інавгурації достатній крик, який у разі підключення "1+1" і "обуреної громадськості" цілком може затьмарити в свідомості людей все інше. Так що боротьба за інавгурацію тільки починається.

    Реклама на dsnews.ua