• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

На радість Медведчуку. Чому українці раптом захотіли "переговорів з ДНР/ЛНР"

На сьомому році війни час вже навчитися інформаційної гігієни. І не тиражувати маніпулятивні новини, виготовлені для хвастощів перед Путіним

Віктор Медведчук
Віктор Медведчук / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Кремлівська пропаганда святкує перемогу в Україні одного зі своїх головних меседжів — про «необхідність прямих переговорів Києва з Донецьком і Луганськом». Цей меседж тепер взялися розганяти українські та західні медіа, не повʼязані з Кремлем. Наприклад, агентство «Інтерфакс-Україна» опублікувало новину під заголовком: «Більше половини українців вважають, що для досягнення миру на Донбасі потрібно вести переговори і з РФ, і з представниками "ДНР/ЛНР " — опитування». А російська редакція «Радіо Свобода» підійшла до цього ще простіше. Вона радісно оголосила в заголовку новини: «Більше половини українців — за переговори з "ДНР" і "ЛНР"».

Технологія маніпуляції

Першоджерелом скандальних новин виступив КМІС («Київський міжнародний інститут соціології»). Він повідомив про результати опитування, респонденти якого були поставлені, зокрема, перед такою дилемою: «Для досягнення миру на Донбасі потрібно вести переговори з Росією і представниками ДНР/ЛНР» або «Не можна для досягнення миру на Донбасі йти на поступки Москві і сепаратистам». Перший варіант відповіді обрали 50,9% опитаних, другий — 38,9%, не змогли відповісти 9,1%, відмовилися відповідати 1%.

Як відомо, офіційною позицією України, з тих пір як Донецьк і Луганськ окуповані Росією, є «вести переговори з Росією, але не з її маріонетками в Донецьку і Луганську». Але такого варіанту відповіді в опитуванні КМІС взагалі не було. Тобто респондентам пропонувалося або вибрати категоричне «ніяких поступок», або заявляти про згоду на «переговори з Росією і ДНР/ЛНР». В результаті всі респонденти, які визнають необхідність переговорів з Росією, автоматично перетворювалися в прихильників «переговорів з ДНР/ЛНР».

Ця нехитра маніпуляція відома давно під назвою «два в одному». Вона вважається однією з самих підлих, оскільки дозволяє приписувати респондентам то, що вони абсолютно не мали на увазі.

Організатори диверсії

Хто ж замовив таке опитування? КМІС на своєму сайті взагалі не став про це розповідати. Як зʼясувала Liga.net, «замовниками опитування КМІС можуть бути люди, близькі до ОПЗЖ і Медведчука».

Реклама на dsnews.ua

У коментарі Liga.net замдиректора КМІС Антон Грушецький повідомив, що замовниками соцопитування виступила «група політологів», а контактними особами від них були Кирило Молчанов і Денис Жарких. «Молчанов — постійний гість пулу телеканалів (112, Zik, NewsOne), формально належать Тарасу Козаку, соратнику Медведчука, — підкреслює Liga.net. — Жарких взагалі є ведучим 112 телеканалу».

Зважаючи на таку інформацію, природно виникають підозри, що це опитування було профінансоване не з метою дізнатися думку українців, а щоб впливати на неї. Тобто це, по суті, не соціологічне дослідження, а маніпуляція громадською думкою.

На підтвердження наведемо ще кілька явно маніпулятивних дилем з того ж опитування (з отриманими відсотками).

«Україна як країна розвалюється, йде до розколу» (57,5%) або «Україна як країна зшивається, йде шляхом обʼєднання» (35%).

«Російська мова — історичне надбання України, яке необхідно розвивати» (49,8%) або «Російська мова загрожує незалежності України» (29,6%).

«Радикали і націоналісти роблять все для розвалу країни, не розуміють, як нею управляти» (45,2%) або «Україна тримається на націоналістах, тільки вони не дають її підкорити» (28,9%).

Подібних дилем в ході опитування було задано два десятки. І всі вони були підібрані так, щоб впровадити в український інформпростір і, як наслідок, в суспільну свідомість українців кремлівські меседжі.

Похвалитися перед Путіним

Ще один меседж, який просувається за допомогою цього опитування, — про самого Медведчука. Респондентів просили сказати, за кого вони голосували б на президентських і парламентських виборах. У переліку можливих кандидатів у президенти фігурував голова політради ОПЗЖ Віктор Медведчук — поряд зі співголовою ОПЗЖ Юрієм Бойком. Зазвичай соціологи включають в президентські рейтинги тільки одного представника ОПЗЖ — Юрія Бойка, але в опитування КМІС потрапили відразу двоє.

Заступник директора КМІС Антон Грушецький пояснив в коментарі Liga.net, що «це було рішення замовника»: «Логіка в тому, що ОПЗЖ складається з двох частин: одна — Бойко, інша — Медведчук. Цих двох політиків вставили в рейтинг, щоб зрозуміти, хто з них в разі розколу матиме більшу підтримку. Чи навіть не розколу, а просто для внутрішнього праймеріз».

В результаті у них вийшло 10,5% за Бойка і 8,8% за Медведчука. Напевно, з цими цифрами можна їхати до Путіна і розповідати йому: «Навіщо нам той Бойко, я вже майже зрівнявся з ним за рейтингом». Заодно можна показати вже готову передвиборчу програму з тих пунктів, які вже обкатані в опитуванні КМІС, включаючи пункт про прямі «переговори з ДНР/ЛНР» — мовляв, його підтримують більше половини українців, ось незалежне соцдослідження незалежних соціологів, вони не брешуть.

Перекіс з вигодою для замовника

Втім, зараз першочерговим інтересом замовників є не президентські вибори, а дострокові парламентські. За останніми даними КМІС, четвірку лідерів складають ОПЗЖ (22,1%), «Європейська солідарність» (19,3%), «Слуга народу» (18,7%) і «Батьківщина» (9,3%). Ці результати разюче відрізняються від останніх даних Центру Разумкова, згідно з якими та ж четвірка розташувалася інакше: «Слуга народу» (27,9%), «Європейська солідарність» (21,2%), ОПЗЖ (16,5%), «Батьківщина»(8,2%). В обох випадках дані відсотки голосів тих виборців, хто має намір взяти участь у виборах і вже визначився, за яку партію голосувати. Проте, ОПЗЖ отримала у КМІС на 5,6% більше, ніж у Центру Разумкова: замість 16,5% — 22,1%, або на третину більше. Це явно не можна списати на випадкову похибку.

Центр Разумкова проводив своє опитування методом інтервʼю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів. Опитування було організовано в рамках проєкту, що здійснюється спільно з представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні. На туфту цей фонд грошей не дав би.

Опитування КМІС проводилося методом телефонного інтервʼю «на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів». Такий метод небезпечний тим, що може давати перекіс на користь міського населення — а це загрожує зсувом вибірки на користь східних областей, тобто на користь російськомовного населення. Крім того, потрібно враховувати психологію респондентів. Раптовий телефонний дзвінок з проханням відповісти на довгий список питань, швидше за все, викличе негативну реакцію у зайнятих людей. Висока ймовірність, що погодяться задовольнити прохання інтервʼюера пенсіонери або безробітні.

Так чи інакше, а результат очевидний: серед респондентів опитування КМІС виявилася явно завищеною частка прихильників ОПЗЖ. І це не могло не позначитися і на відповідях на інші запитання, в тому числі щодо «переговорів з ДНР/ЛНР».

Про користь гігієни

Коментуючи скандал навколо опитування КМІС, член української делегації в Тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Денис Казанський заявив: «Після такого особисто я даним від КМІС більше довіряти не можу». Дійсно, свою репутацію КМІС підмочив капітально.

Але не тільки КМІС підіграв інформаційною диверсією проти України, а й деякі українські ЗМІ. На сьомому році війни, здавалося б, час вже навчитися інформаційної гігієни. І хоча б утримуватися від заголовків, що смердять кремлівською пропагандою.

Відчути запах неважко. Перше місце ОПЗЖ, два десятки маніпулятивних запитань, формулювання зі згадуванням «ДНР і ЛНР», яких Україна не визнає і переговорів з якими не веде і не збирається вести… Якщо після всього цього запах не впізнали — впору йти на самоізоляцію. Напевно, це вірус.

    Реклама на dsnews.ua