• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Шукаю хорошого диктатора. Україна

Крики про диктатуру Порошенко можуть зіграти злий жарт з усіма тими, хто зараз про це так голосно кричить
Реклама на dsnews.ua

Насправді, після напіванархії, яка зараз панує, люди захочуть побачити сильну руку. Після прориву Саакашвілі головною проблемою стане не мир на сході чи корупція у владі, а порядок.

Чому стався прорив?

Прорив Саакашвілі неможливо було здійснити без часткової або повної підтримки силовиків. Тобто причини прориву лежать не тільки і не стільки в політичній площині, скільки у подвійній грі керівників (судячи з усього високого рівня) спецструктур. Непрямим підтвердженням цього є те, що не відбулося і, очевидно, не відбудеться жодної кадрової ротації.

Чому де-факто відсутня реакція Банкової

Відсутність жорсткої реакції з боку Банкової також побічно підтверджує версію про "ролі силовиків" у цій історії. Заявити про посадку влада не може не тому, що боїться звинувачень в диктатурі, а тому, що боїться, що накази не будуть виконані.

По суті, є вибір з двох пунктів:
1. Жорстко посадити і провести кадрову чистку в силових структурах.
2. Зробити імітацію процесу і промовчати.
Обраний другий варіант, який тільки послаблює позицію влади. І це при тому, що вже зараз можна говорити, що вертикаль фактично відсутня.

Об'єднання опозиції: базовий сценарій

1. Ніякого об'єднання не буде, так як всі лідери опозиції не можуть і не хочуть зайняти другі або треті позиції. Кожен бачить себе лідером. При цьому, як би це дивно не звучало, найгірші позиції у Саакашвілі, за яким немає серйозних грошей (можлива залежність від Коломойського - не кращий тип залежності), ні структур. Він приречений або перетворитися в гастролюючого клоуна-одинака, який поливає брудом владу, або стати бек-вокалом у кого з більш вагомих "партнерів". Причому зараз єдина політсила, яка може взяти до себе, - це "Самопоміч", яка втратила свій політичний рейтинг та потребує нової крові. Ні Тимошенко, ні Гриценко не хочуть бачити в своїх рядах неконтрольованого Саакашвілі.

2. Вже зараз можна майже напевно говорити, що буде створено квазіоб'єднання проти Порошенка (за типом комітету "Україна без Кучми"). І протягом наступного місяця по всій території України буде зроблена спроба прийняти рішення обл - та міськрад проти диктатури влади. І тут ми зможемо побачити альянси зі "Свободою", "Опозиційним блоком", а іноді навіть з "Нашим краєм".

Реклама на dsnews.ua

3. Кульмінацією цих подій має стати річниця Революції гідності, коли буде зроблена спроба штурму Банковій /Кабміну/ Верховної Ради або інших органів влади. Зараз же буде йти активна артпідготовка, щоб розгойдати Київ. Ймовірність того, що кияни вийдуть на акції протесту, зараз майже нульова, тому єдине, що може розгойдати Київ, - це контрольований форс-мажор. А потім - вірогідна зрада силовиків. Або ритуальний випуск пари.

4. Найважливіше те, що зараз ніхто з нової "канівської четвірки" не замислюється над тим, що буде на другий день після того, як вони зможуть (поки теоретично) повалити Порошенко.

Чим будуть лякати українців (створення штучних форс-мажорів)

1. Ціни. Зараз телеканали "Інтер" і "1+1" почали запускати цінову паніку. Головне завдання - домогтися того, щоб люди почали масово закуповувати якийсь один-два продукти харчування, а на полицях супермаркетів зникло "щось". Подібну історію ми проходили в періоди правління Тимошенко і Азарова.

2. Тарифи. Ця тема почне активно кататися вже з жовтня. Як це ні парадоксально, але головним союзником опозиції тут виступає голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв, який підігріває тему необхідності підвищення цін на газ. Незважаючи на неодноразові заяви уряду, що ніякого підвищення ціни не буде, ця тема буде в тій чи іншій мірі підігріватися в ЗМІ.

3. Мовне питання. Це традиційна тема і варіацій на цю тему буде безліч.

4. Параліч парламенту. Скільки б законів ВР не прийняла протягом наступних місяців, платівка про коаліцію і злочинних законах буде грати весь час. Паралельно слід очікувати ряд уявлень, які будуть тільки посилювати цю тему.

5. Абстрактна тема про диктатуру Порошенко

На кого працюють олігархи та їхні телеканали?

Льовочкін-Фірташ - виключно на дестабілізацію і перевибори. Їх мета - не тільки і не стільки вибори, скільки максимальне ослаблення президентської влади. Друга їх завдання - персональна історія, пов'язана з діяльністю Рабиновича.

Коломойський - персональна опозиція Порошенко. Гра на перевибори.

Пінчук - гра "і вашим, і нашим".

Ахметов - поки що нейтральна позиція. Очікування, в яку сторону нахилиться чаша ваг.

Поява "третьої сили". Кого чекає суспільство

Після прориву Саакашвілі ми можемо з упевненістю говорити, що в найближчій перспективі будуть змінені електоральні очікування українців. На перший план вийде бажання знайти "хорошого диктатора", який поверне порядок.

Власне, той, хто зможе сказати суспільству, що він готовий навести порядок і при цьому буде справедливим, отримає різкий стрибок електорального рейтингу.

І саме це є загрозою для всіх, хто вважає себе беніфіціаром прориву Саакашвілі (можливо, за винятком Анатолія Гриценка, який багато років поспіль приміряє на себе цей невластивий йому сюртук сильного лідера. І зараз завдяки тактичної перемоги Тимошенко має всі шанси підняти свій рейтинг).

Починаючи з 1999 р. всі вибори у нас робили три-чотири групи каналів, що належать тим олігархам, про яких говорилося вище. Поки що жоден з цих олігархів не може навіть сказати, чи замислювався він над тим, кого він так чи інакше підтримає як майбутнього президента.

Події зараз штучно прискорювати, підганяючи їх під річницю Революції гідності. І тут все залежить тільки від одного фактора: чи вдасться розгойдати киян, щоб вийшло хоча б 50 тис. осіб.

Плани Путіна

Несподівано для багатьох Путін почав дотримуватися умовної тиші на фронті і навіть заявив, що готовий допустити миротворців (точніше, охоронців ОБСЄ) по всій території окупованого Донбасу. Вчора я вже давав цитату зі статті в "Діловій столиці" Олексія Каптана про те, що за цим криється. Дозволю її ще раз повторити:

"Оскільки всі сторони мінський формат одночасно і вважають мертвим, і називають безальтернативним, корекція планів Кремля може полягати в доведенні до аналогічного стану та інших ініціатив - притому що технологія вже давно відпрацьована. Спочатку піти на поступки, виробити компромісне рішення і прийняти влаштовує всіх план його виконання. А в ході його реалізації місяцями сперечатися за кожну кому.

Тобто, припустимо, угода про миротворців ООН на Донбасі таки буде досягнуто. Що завадить російській стороні методично працювати над їх регламентом, їх кількісним і якісним складом і т. д.? До речі, у повній відповідності з посібником по саботажу, випущеними Управлінням стратегічних служб (попередника ЦРУ), у 1944 р. В цій методичці, до речі, містилися безцінні для подібної ситуації поради.

Ось лише деякі з них:

• Наполягайте на тому, щоб все відбувалося через обумовлені канали. Не йдіть навпростець, заважайте прийняття швидких рішень.

• Якщо це можливо, вирішуйте питання за участю комітетів, надсилайте проблеми на подальше вивчення та розгляд. Попытайтесть включити в комітет як можна більше людей.

• Вимагайте найбільш точних формулювань під час розмови, у протоколах та резолюціях.

• Наполягайте на повторному розгляді питання, повертайтеся до вже вирішеному на попередній нараді.

• Заохочуйте інших бути розумними, обережними і уникати поспішності.

• Піднімайте недоречні питання як можна частіше.

В результаті ми знову ризикуємо опинитися там, звідки почали: начебто і переговорний процес просувається, і Росія начебто співпрацює, так що і посилювати санкції не за що. Але при цьому не стає ближче.

Яким буде наш план "Б"? Саме час подумати".

Тут варто додати ще один важливий момент. Путін демонструє свою поблажливість тільки з однієї причини: він знає, що українці втомилися, а громадська втома завжди породжує бажано здатися. У нашому варіанті - це масове суспільне бажання погодитися на поганий і невигідний мир, який потім, звичайно ж, призведе до поразки.

Що повинна зробити влада?

Можна писати неймовірно багато розумних речей, але всі вони зводяться до одного: відновити вертикаль влади. Інакше-буде нова влада.

    Реклама на dsnews.ua