• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Витрати популізму. Чому Зе-команда під Новий рік залишилася без подарунків для себе і для народу

Зе-команда виявилася абсолютно беззубою в пропаганді своїх ініціатив і без бою програла війну в інформпросторі. Причому вже два рази
Фото: прес-служба партії "Слуга народу"
Фото: прес-служба партії "Слуга народу"
Реклама на dsnews.ua

Завершилася пленарний тиждень у парламенті обернулася для Зе-команди двома великими обломами. Один з них стосується ринку землі, другий - легалізації грального бізнесу.

Хоча теми ці далекі один від одного, але доля законопроектів виявилася схожою: уряд розраховував на їх швидке прийняття, а замість цього розгляд цих питань перенесено на наступний рік.

Обидва облому схожі ще і своїми причинами. І це змушує прогнозувати, що число подібних обломов буде множитися. Якщо раніше парламент, працюючи в турборежимі, штампував потрібні Зе-влади закони, то тепер той же парламент, працюючи в тому ж турборежимі, вже почав перетворюватися в машину по обламыванию Зе-команди допомогою гальмування і вихолощення її законодавчих ініціатив.

Якщо так піде і далі, то незабаром парламент взагалі почне пачками викидати законопроекти Зе-влади в сміттєву корзину. Здавалося б, президента, правлячої партії і їх уряду було б важко витягти уроки з сталися обломов. Але в те, що вони це зроблять, віриться насилу.

Облом з ринком землі

Нагадаємо, 13 листопада Верховна Рада не підтримала урядовий законопроект №2178 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Замість нього вона прийняла в першому читанні законопроект №2178-10 з тією ж назвою, підготовлений 14 "слугами народу" з парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики. Хоча обидва проекти були породжені Зе-командою, але відхилення початкового проекту, внесеного урядом, вже стало першим дзвіночком, сигналящим про те, що плани Зе-влади провалюються.

Так і законопроект №2178-10 викликав неприйняття майже у половини депутатів. Він отримав 240 голосів - його підтримали 227 "слуг народу" та 13 позафракційних, а інші фракції та групи не дали жодного голосу.

Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський наполягав на тому, що ринок землі повинен бути введений до Нового року. Очікувалося, що законопроект №2178-10 буде винесений на голосування у другому читанні і в цілому 20 грудня - на останньому пленарному засіданні в році, що минає. Подальший розвиток сюжету загальновідомо.

17 грудня під будівлею Верховної Ради зібрався мітинг, учасники якого вимагали не допустити прийняття в другому читанні законопроекту про запровадження ринку земель сільгосппризначення. Також у центрі столиці пройшли як мінімум ще три мітингу, кількість протестуючих сягнула кількох тисяч. Відбулися зіткнення активістів "Нацкорпуса" з Нацполицией, яка не дала протестувальникам встановити намети.

Наступного дня спікер Дмитро Разумков провів нараду, де пообіцяв, що законопроект №2178-10 буде розглядатися з дотриманням всіх правил регламенту. Увечері 19 грудня голова фракції партії "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив: "Ми отримали 2,5 тис. правок, і ми їх зараз намагаємося розглянути в робочому режимі в аграрному комітеті. Але є деякі опозиційні сили, які намагаються зірвати процес. За вчорашні день і ніч і ранок сьогоднішнє розглянуто 208 правок. Виглядає так, що комітет повинен засідати 10-12 робочих днів і потім це може бути винесено в зал. Це оптимістично... десь в лютому".

Вранці 20 грудня Разумков оголосив, що він дає доручення аграрного комітету провести засідання комітету 26, 27 і 28 грудня, а також 2, 3, 6, 8, 9 і 10 січня. Але все одно малоймовірно, щоб цей закон встигли прийняти в січні.

Облом з легалізацією грального бізнесу

Історія з гральним бізнесом отримала ще більш сумне початок, ніж історія з ринком землі. 19 грудня Верховна Рада не підтримала урядовий законопроект №2285 "Про державне регулювання діяльності у сфері організації і проведення азартних ігор". Замість нього за пропозицією комітету з питань фінансів, податкової та митної політики на голосування було винесено альтернативний законопроект №2285-д авторства заступник голови цього комітету, "слуги народу" Олександра Дубинського. Однак цей проект отримав лише 213 голосів - його підтримали 200 "слуг народу", сім нардепів з групи "Довіра", три - з групи "За майбутнє" і три позафракційних, а інші фракції не дали жодного голосу.

Після цього 243 голоси набрало пропозицію направити законопроект №2285-д на повторне перше читання. Можливо, його спробують доопрацювати і ще раз проголосувати в січні або без поспіху, вже на наступній сесії. Але виглядає досить імовірним, що він взагалі буде похований.

Принаймні, уряд відреагував на фіаско свого законопроекту дуже нервово, за принципом "так не достанься ж ти нікому". Рано вранці 20 грудня він провів позапланове засідання, на якому делегализовало можливість поширення грального бізнесу під виглядом державних лотерей.

"Міністри проголосували за скасування відповідних положень щодо розповсюджувачів лотерей за ліцензійним умовам. Тепер заклади з гральними автоматами не зможуть нелегально працювати під виглядом державних лотерей, прикриваючись договорами передоручення на розповсюдження державних миттєвих лотерей", - пояснив прем'єр Олексій Гончарук. Він також повідомив, що за його дорученням Нацполиция почала перевірку діяльності всіх операторів держлотерей на дотримання закону про заборону грального бізнесу, а Державна фіскальна служба повинна організувати перевірки ліцензій всіх так званих "державних лотерей".

Причини обох обломов

Можна довго і детально аналізувати особливі причини першого і другого з цих двох обломов. Однак більш важливі ті причини, які у них спільні.

Головна загальна причина - відсутність комунікації з суспільством. І у випадку з ринком землі, і у випадку з легалізацією грального бізнесу уряд не провів жодної пропагандистської роботи. Максимум, на що воно виявилося здатним, - це виправдовуватися у відповідь на критику, яка лунала з усіх сторін - навіть і з боку нардепів з правлячої фракції.

В результаті уряду довелося йти на поступки, погоджуватися на альтернативні депутатські законопроекти, висловлювати готовність до подальших компромісів при підготовці до другого читання і т. п. А це лише посилювало суспільна недовіра до ініціатив влади: раз ви відступаєте під тиском критики, значить, ця критика справедлива, значить, ви хотіли затіяти всякі сумнівні схеми і з продажем землі, і з гральним бізнесом...

Звичайно, ці політтехнологічні провали Зе-влади не можуть не викликати подиву. Адже і сам Зеленський, і партія "Слуга народу" на виборах активно експлуатували тему народовладдя і обіцяли постійно радитися з народом. Так і з політтехнологами і піарниками у Зе-команди справи йдуть набагато краще, ніж у всіх інших політиків, разом узятих. Але чомусь вона виявилася абсолютно беззубою в пропаганді своїх ініціатив і без бою програла війну в інформпросторі. Причому вже два рази.

У цій дивацтва є своя причина. Зе-неперевершена команда в популізмі - саме тому вона і стала абсолютним переможцем президентських і парламентських виборів. Але свої ініціативи про ринок землі та про легалізацію грального бізнесу Зе-команда стала спішно просувати не з популістських міркувань, а тому, що їй дуже і конче потрібні гроші, причому прямо зараз.

Тобто розрахунок був на те, щоб швидко провести ці законопроекти через парламент, отримати додаткові джерела фінансових надходжень - і тоді вже приймати нові популістські рішення і піаритися на них.

А замість цього вийшов зворотний результат: ніяких подарунків для народу під Новий рік у Зе-влади нема. Є тільки зіпсований імідж команди, яка раніше у всіх вигравала, але яку тепер із задоволенням і натхненням б'ють всі, кому не лінь.

    Реклама на dsnews.ua