• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Кадровий бардак на Банковій. Коли у Зеленського припинять грати в квача губернаторами

Президент звільнив Айну Тимчук з посади голови Харківської ОДА. Причини звільнення, як правило, не повідомляються. Це посилило чутки про внутрішньовидову боротьбу в ОП за вплив на регіони

Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Айна Тимчук була призначена 27 листопада минулого року, змінивши в кріслі Олексія Кучера. Той був першим керівником області — "слугою народу". До нього головою ОДА працювала призначена ще Петром Порошенко Юлія Світлична, зараз позафракційний народний депутат. Вона перемогла на проміжних виборах до парламенту в минулому році по округу 179, де роком раніше перше місце отримав як раз Кучер. Вийшло цікаво: спочатку він змінив Світличну на посаді глави ХОДА, а потім Світлична стала замість нього нардепом.

На посаді керівника області у Кучера склалися напружені стосунки з місцевими елітами. Мабуть що, це і стало однією з причин його відставки. Але прихід на його місце Айни Тимчук багатьох здивував, оскільки практично вся її кар'єра пов'язана з Дніпропетровською областю. З серпня 2006-го з чотирирічною (з серпня 2010-го по березень 2014 року) перервою на роботу в Харківській мерії, вона працювала в апараті Дніпропетровської облдержадміністрації. У ЗМІ її пов'язували з командою Ігоря Коломойського, а потім — Валентина Резніченка, голови ДнепрОГА при Порошенку і при Зеленському. А в рішенні призначити Тимчук губернатором Харківщини тоді побачили руку зама Андрія Єрмака в ОП Кирила Тимошенка. Той якраз почав курирувати регіональну політику на Банковій після відходу від цього напрямку Сергія Трофімова. Так би мовити, прийшла нова мітла.

Варто відзначити, що Харківська область тепер додалася до списку регіонів, де глави облдержадміністрацій при Зеленському змінювалися вже по кілька разів. В цілому ряді регіонів нинішні їхні керівники — четверті за рахунком, враховуючи в.о. (Максим Козицький на Львівщині, В'ячеслав Чаус на Чернігівщині, Віталій Кім в Миколаївській області і так далі), а на Черкащині взагалі рекорд (або антирекорд) — Олександр Скічко вже шостий керівник (з урахуванням двох в.о.).

Роботу окремих голів ОДА супроводжували гучні скандали. Та ж Тимчук в квітні звільнила свою першу заступницю Тетяну Єгорову-Луценко, главу фракції "слуг" в облраді. Звільнена звинуватила начальницю в намірі внести розкол в команду президента. До того про факти тиску з боку губернатора заявив лідер Харківського партійного осередку СН, народний депутат Павло Сушко. Але ці події були навесні, а Тимчук звільнили вчора. Тому навряд чи причина в конфлікті з місцевими депутатами-"слугами". Швидше мають рацію ті, хто пов'язує відставку глави ХОДА з новими віяннями на Банковій. Нагадаємо, в кінці липня Андрія Єрмака обрали головою президії Конгресу місцевих і регіональних влад — органу, через який Банкова планує впливати на процеси в регіонах. Як раніше писала "ДС", всі питання регіональної політики до своїх рук прибирає Єрмак, а Тимошенко залишають тільки кураторство "Великим будівництвом". Та й то, як стверджують деякі джерела, ненадовго.

Цим новим віянням, ймовірно, і винесло з крісла губернатора Харківщини Айну Тимчук. Чи приберуть приставку в.о. у Олександра Скакуна, призначеного на її місце? Він працював заступником Світличної, проте підвищення до повноправного керівника області залежить зараз не від неї і не від зв'язків серед "зелених". Головне — чи зможе Скакун переконати Єрмака в своїй корисності для влади восени, коли харків'яни будуть обирати собі "нового Кернеса" — вибори мера другого за населенням міста країни відбудуться 31 жовтня. У "слуг" свого потенційного переможця тут не видно, тому вони, швидше за все, будуть ставити на когось із лідерів нинішніх соцопитувань. А завдання глави ХОДА в такому випадку полягає в підтримці правильної фігури. Але не прямо, оскільки лідери соцопитувань мають довгий скандальний шлейф, а акуратно, кулуарно.

Цікавий ще один момент, — чи буде відставка Тимчук останньою в найближчі місяці, або ж на валізах вже сидять всі голови ОДА, призначені при кураторства регіонів Кирилом Тимошенко? Приблизно в той же час (листопад — грудень 2020-го) свої крісла зайняли голови Дніпропетровської ОДА Валентин Резниченко, Закарпатської ОДА Анатолій Полосков, Запорізької ОДА Олександр Старух, Миколаївської ОДА Віталій Кім, Одеської ОДА Сергій Гриневецький, Хмельницької ОДА Сергій Гамалій. Нагадаємо, що вже в цьому році змінилися керівники в цілому ряді регіонів. Перед відставкою Тимчук посади позбулася глава Чернігівської ОДА Ганна Коваленко. Вона була призначена в жовтні минулого року. Тепер її пішли слідом за чоловіком Русланом Хомчак. Це взагалі прецедент — якщо хтось із членів сім'ї впав у немилість, то кадрова коса викошує всіх.

Вище перераховані голови ОДА, як і решта поза цього переліку, можуть бути звільнені в будь-який момент. Причому не з причини поганих результатів. За роки президентства Зеленського як підстави призначення на посади, так і причини відставок — залишаються для суспільства незрозумілими, прихованими під пеленою інтриг у вищих ешелонах влади. Так, інтриги були завжди, але до появи всевладної монобільшості існував квотний принцип і в Кабміні, і при призначенні голів ОДА. У ньому теж були слабкі сторони, і багато, але хоча б було зрозуміло, яку політсилу представляє той чи інший призначенець, і хто за нього відповідає. Зараз же, з одного боку, можна тасувати кадри без оглядки на партнерів по коаліції і критику, але з іншого — за все і всіх у відповіді президент. Навіть якщо кадрові п'ятнашки рухає Єрмак.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua