• USD 39.9
  • EUR 43.3
  • GBP 50.9
Спецпроєкти

Як залучити держава і бізнес в Україні на службу країні і людям

Команда Резніченко за чотири роки показала, як менеджери можуть оптимізувати взаємовідносини бізнесу і держави
Валентин Резніченко та Юрій Голік
Валентин Резніченко та Юрій Голік
Реклама на dsnews.ua

Закінчилася каденція команди Валентина Резніченко в ДнепрОГА. За чотири роки біля керма області команда показала, що вони не політики, а в першу чергу менеджери, які зуміли оптимізувати взаємовідносини бізнесу і держави і переплавити ці самі взаємини в якісний продукт, який буде служити країні і людям не один рік. Як їм це вдалося?

Сухі цифри

Якщо в 2014 р. на будівництво і реконструкцію область витрачала 700 млн грн, то в 2019-му бюджет розвитку області складе 10 млрд грн.

За 4 роки і 3 місяці з бюджету області в розвиток інфраструктури вклали 30 млрд грн. Це більше, ніж за всі роки незалежності України до 2015 р. За ці роки в області капітально відремонтовано більше 500 доріг в межах населених пунктів, реконструйовано десятки садків і більше 100 шкіл, побудовані стадіони, сільські амбулаторії, побудовано з нуля кілька дитячих садків, чого не робилося за всі роки незалежності. У списку великих об'єктів, що проектуються або вже будуються в області прямо зараз - 310 об'єктів, не рахуючи доріг. Це знову ж нові школи, дитячі садки, лікарні, стадіони, амбулаторії, парки і житлові будинки.

Хто штовхав локомотив розвитку

Але звідки взялися гроші? Найголовніше в цій історії, що за допомогою грошей з бюджету розвитку області вдалося реанімувати будівельну галузь. Саме будівництво стало локомотивом, який потягнув за собою всі інші галузі і привів до створення нових робочих місць, збільшення зарплат, а отже, і до зростання доходів у місцевих бюджетах. Ну і так по колу.

А яка роль ОДА в цій історії? Спочатку вона цей локомотив, судячи з усього, тягне за собою, потім штовхала і надавала розгін. Дніпропетровської облдержадміністрації в окремо взятому регіоні вдалося зробити те, про що давно, але безуспішно говорить центральна влада. Пам'ятаєте цю нескінченну пісню - "треба вибрати ключові галузі, вкласти туди гроші і тра-та-та".

Реклама на dsnews.ua

"Коли ми починали працювати в 2015 р., у нас не було проектувальників в області, у нас не було асфальтобетонних заводів, у нас не було підрядників. У нас був один старий підрядник, як частина відколовся "Укравтодору", приватизованого, з одним чадним заводом. Зараз у нас на рік 5-6 нових асфальтобетонних заводів відкривається. Один новий нормальний асфальтобетонний завод - це близько 3 млн євро. 3 млн євро - це умовно 100 млн грн. Плюс 100 млн грн на техніку, яка це все обслуговує. Кожен асфальтобетонний завод - це чиясь інвестиція в область в районі 200 млн".

Юридичні і фізичні особи, зареєстровані на території Дніпропетровської області, заробили з бюджетів усіх рівнів з 2015 р. по кінець червня 2019 р. 130 млрд грн", - проілюстрував Юрій Голік роботу галузі-локомотиви.

"У цьому списку нові робочі місця, нові податки, можливість самореалізації нашими місцевими дніпровськими архітекторами, проектувальниками та будівельниками. У цьому списку нові школи, дитячі садки, лікарні, стадіони, амбулаторії, парки і житлові будинки. Просто для розуміння, що таке ОДА здорової людини з менеджером-технократом на чолі", - сказав Юрій Голік.

За чотири роки роботи команда Валентина Резніченко побудувала понад 2 000 км нових доріг. Це в 2 000 разів більше, ніж за всі 20 років до цього. Все це вдалося реалізувати завдяки відмові від послуг "Облавтодору", на утримання якого в кожній області, до речі, щорічно Україна витрачала на 106 мільйонів гривень бюджетних коштів. Дороги в області капітально ремонтують, будують і частково обслуговують приватні компанії. Щорічно в каденцію Резніченко обласний бюджет витрачав на ремонт доріг 1 млрд грн.

Команда Резніченко перша в країні ввела п'ятирічну гарантію на відремонтовані дороги. "Ми чесно попередили всіх підрядників, коли ви підписуєте договір на те, що ви будете робити, ви підписуєте собі смертний вирок, якщо ви щось зробите не так. Це означає, що протягом цього терміну, будь-який дефект на цій дорозі, крім перевантаження, переробляється за рахунок підрядника. Дві компанії, які відмовилися переробляти, у нас була історія в Кам'янському, проспект зробили, погано поклали бордюри, і в Нікополі погано зробили частину дороги вулицю Херсонську, зараз ми робимо її заново. Дві компанії отримали кримінальні справи, з обласним бюджетом більше не працюють, в області більше не працюють, - розповів Юрій Голік.

Операцію "оптимізація" почали з себе

Насправді рецепт успіху простий - зменшити витрати і збільшити доходи. Децентралізація дала більше грошей і більше можливостей у регіони. Але щоб грамотно розпорядитися цими грошима і примножити їх, облдержадміністрація повинна була перебудувати свою роботу і перетворитися з "колективної безвідповідальності" в такого собі менеджера, який зможе ефективно розпорядитися коштами, скоординувати роботу місцевих бюджетів розвитку. Для початку провели скорочення з 1200 чоловік до 500, а також власних витрат. "Департамент сільського господарства - до нас 91 людина, зараз 8 людей. Що робив цей департамент? У нас немає корів, овець, у нас взагалі сільського господарства немає. У нас зараз єдина область, де обсяг сільського господарства на 5-6% в рік зростає. Напевно, тому що ми туди не ліземо. "- розповів Юрій Голік. Або, приміром, на висвітлення діяльності ОДА в ЗМІ виділяли щорічно 3 млн доларів, це 75 млн грн, на які можна, за словами Юрія Голика, побудувати "півтора садка". Зараз на цей комуністичний рудимент гроші не витрачають - безкоштовні соцмережі набагато ефективніше виконують цю роботу.

Крім того перебудували роботу всередині адміністрації за типом проджект-менеджменту. Ввели інститут радників. Припустимо, будується школа, яка у віданні департаменту освіти. Будує школу департамент капітального будівництва, а обладнання закуповує місцева влада. І ось під цей проект створюється команда учасників, завдання радника - координувати її роботу.

З "обрізанням" ОДА все зрозуміло. Але збільшити доходи місцевих бюджетів можна тільки через розвиток підприємств і створення нових, адже в основному місцеві бюджети, в тому числі і обласної, складаються з податку на доходи фізичних осіб та 10% податку на прибуток. Значить, треба вкладати кошти бюджетів розвитку у великі проекти, які спричинять за собою створення цих підприємств, а не розмазувати бюджетні гроші за ямковим ремонтів і перестилання лінолеуму в окремо взятій старій школі. І тут з'явився такий важливий інструмент, як "Прозорро", який дозволив ефективно витрачати бюджетні кошти.

Що дало "Прозорро"

Прозорро почали впроваджувати в області розпорядженням Резніченко 21 серпня 2015 р. Одними з перших в країні. Згідно з документом, всі структурні підрозділи Дніпропетровської ОДА та підпорядковані їм комунальні установи всі свої закупівлі на суму понад 3 тис. грн зобов'язані проводити "Прозорро". "Над нами всі сміялися, казали, що ми ідіоти, дебіли, що це все неправильно, не працює, ніколи так не буде, закону немає і взагалі це експеримент, не откатанный, тому забудьте, це все провалиться, - розповів Юрій Голік. - Яка була наша логіка? Ми були впевнені, що держава дотисне цю систему, запровадить її повсюдно. Наше завдання було натренувати наших підприємців на роботу в цій системі. В момент, коли ця система стала обов'язковою для всієї країни, наші підприємці мали б величезний гандикап, тому що вони вже натреновані на нас.

Коли ми розгойдали цю систему, у нас виходили дивні історії. Багато підприємств, що були зареєстровані по селах і різних селищ, глави селищ не розуміли, звідки у них з'явилися гроші. Тобто вони розуміли, що хтось почав працювати з державою, там якийсь цех з пошиття чого відкрився, або за поставку, або будівельна компанія, вона починає платити податки, це ми розгойдуємо під себе, але причепом отримують все: і держбюджет, і місцевий бюджет, і отримуємо ми. Тому для нас система Прозорро була важлива. Щодня ми стежимо за показником. Є сайт biprozzoro.gov.ua - це модуль статистики "Прозорро", дуже цікава історія, для тих, хто любить футбольний менеджмент або в стратегії грати, там на будь-який параметр клацає і будуються гарні і зрозумілі графіки".

За чотири роки роботи з системою "Прозорро" підприємці, зареєстровані на території Дніпропетровської області, виграли торгів на 120 млрд грн.

Як повернути з Польщі дорожніх будівельників

Тільки піднімаючи зарплату в галузі. "У нас в Дніпропетровській області ми зробили все, щоб ця зарплата була максимальною - 16 тис. грн. В Івано-Франківську досі 4600, знаєте до чого це веде? Це веде до того, що будівельник, який виграв торги в Києві, змушений 100% отримати гроші, щоб доплачувати будівельникам. Ми як держорган, і бізнесмени, розуміючи, що відбувається, всю нормативку, згідно здоровому глузду, намагалися привести в життя. За це будівельники кажуть нам спасибі, - розповів Юрій Голік і навів такий приклад: в якийсь момент, коли в області закипіла робота по будівництву доріг, будівельні компанії відчули нестачу заводів, техніки, будматеріалів та робочих. Дійшло до того, що кваліфікованим дорожнім робочим готові були платити по тисячі євро заробітної плати. Але робітники, яких набирали з вулиці, не готові були якісно працювати за ці гроші. Абсолютно випадково в дорожню фірму звернулася бригада будівельників, які вже попрацювали в Польщі, але в черговий раз щось не склалося з від'їздом. Дізнавшись, що тут вони зможуть отримати такі ж гроші, як за кордоном, вони залишилися і чудово працюють. Ось і рецепт - підніми зарплату і люди повернуться.

Що буде далі

З розвитком місцевого самоврядування облдержадміністрації зникнуть, замість них з'являться префектури, які будуть спостерігати за життям регіону і втручатися тільки коли порушуються закони. Територіальні громади зможуть самі розпоряджатися своїми грошима. Але для цього на місцях повинна зрости плеяда менеджерів, які будуть знати, що з грошима робити.

На допомогу майбутнім губернаторам, яких у нас в країні прийнято міняти з приходом нового президента, і для управлінців на місцях Юрій Голік написав книгу "Нескінченність не для слабаків". У цій книзі він докладно розписав, що потрібно робити. А ще Юрій Голік вважає, що запущений будівельний локомотив ще пару років буде по інерції виконувати свою функцію, навіть якщо ніхто цим не будемо займатися. Але ми сподіваємося, що все ж таки буде.

"До кінця року в області відкриється ще кілька кращих в Україні шкіл, нових стадіонів, басейнів, запаморочливі дитячих садків, спортивних комплексів, кілька десятків амбулаторій, малих групових будинків для дітей-сиріт та десятки нових доріг. Ми зробили все, щоб, незважаючи на будь-які зміни, зміни та погоду за вікном, вони всі були добудовані і відкриті в цьому році", - резюмував Юрій Голік.

Роксолана Іванова

    Реклама на dsnews.ua