• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Бесконкурсный відбір. Чому застряг соціальний ліфт Зеленського

Уряд скасував конкурсний набір керівників держкомпаній. Це полегшить верхівці Зе-команди працевлаштування своїх знайомих і протеже своїх спонсорів
Фото: ipress.ua
Фото: ipress.ua
Реклама на dsnews.ua

Після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах було багато розмов про соціальному ліфті, який допоможе піднятися наверх чесним професіоналам. Сам Зеленський у своїй передвиборчій програмі пообіцяв, що підставою для призначення на посади будуть "розум, освіта, талант і совість, а не те, що разом хрестили дітей", і гарантував "чесним посадовим особам" "відкриті конкурси на посади".

Якщо подивитися на депутатів із парламентської фракції партії "Слуга народу", на членів уряду, глав обласних держадміністрацій, то слід визнати, що тоді, у перші місяці після перемоги Зеленського, соціальний ліфт дійсно підняв вгору безліч нових осіб. Чесних або не дуже, професіоналів чи не зовсім - це вже інше питання.

Однак останнім часом цей ліфт практично не працює. Більш того, можна навіть стверджувати, що його спеціально ламають, щоб він більше нікого наверх не возив. І щоб зробити кар'єру можна було тільки по блату.

Як відправити обіцянку Зеленського у відро для сміття

Приклад навмисного шкідництва показав міністр інфраструктури Владислав Криклій. Він запропонував уряду внести зміну в постанову Кабміну від 3 вересня 2008 року № 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектора економіки", з тим щоб скасувати вибір керівників держпідприємств за конкурсом і дати право призначати їх наглядовим радам.

У супровідних матеріалах прогнозується, що реалізація ініціативи сприятиме швидшому призначенням керівника в разі появи вакансії. Також стверджується, що для великих держпідприємств належною практикою вважається використання професійних консультантів по підбору персоналу.

Фактично ж, як попереджають знаючі люди, всі призначення будуть проводитись в ручному режимі в два прийоми. Спочатку уряд призначає зручний йому наглядову раду, а потім наглядова рада призначає зручного уряду керівника держкомпанії.

Реклама на dsnews.ua

Ця ініціатива була розглянута на засіданні уряду 24 січня. На брифінгу по закінченні засідання прем'єр Олексій Гончарук не зміг відповісти на питання журналістів, вніс уряд зміна, запропонована Криклием.

Однак насправді таке рішення було прийнято. Про це дізналися 30 січня уважні читачі офіційного видання "Урядовий кур'єр", виявивши там постанова Кабміну від 24 січня 2020 р. № 25 "Про внесення зміни до пункту 1-1 постанови Кабінету міністрів України від 3 вересня 2008 року № 777". Згідно внесеним змінам Порядок проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки не застосовується для відбору керівників державних унітарних підприємств, на яких створено наглядову раду.

Постанова набрала чинності в день публікації, тобто 30 січня. Але Кабмін досі його замовчує. На Банковій теж ніяк не коментують це рішення. Хоча з моменту засідання уряду минув уже тиждень, сам Зеленський досі ні словом публічно не прореагував на те, що його передвиборчу обіцянку нахабно і нишком викинуто урядом у відро для сміття.

Як послати подалі чесних професіоналів

Крім держкомпаній, є ще різні центральні органи виконавчої влади. Там конкурси поки що не скасовані, але уряд знайшов інше ноу-хау. Конкурси можна проводити так, щоб чесні професіонали не мали жодних шансів, а перемога гарантовано дісталася потрібній людині.

В якості випробувального полігону для випробування цієї політтехнології було обране відомство, яке Зе-команді не шкода, тобто Держкіно. Спочатку там був проведений конкурс, на перших трьох етапах якого найбільше балів набрала Юлія Синькевич, яка здобула величезну повагу у професійному кіноспільноті: вона генеральний продюсер Одеського міжнародного кінофестивалю, член спостережної ради та співзасновник Української кіноакадемії, член Європейської кіноакадемії, Українського оскарівського комітету і т. д. Але 22 листопада стало відомо, що її кандидатуру завалили на четвертому етапі - на співбесіді у Нацагентстві з питань держслужби.

Потім у Держкіно був проведений другий конкурс, на який Юлія Синькевич свою кандидатуру вже не подала (замість цього вона подала в суд). Цей конкурс завершився співбесідою 21 січня, в підсумку до розгляду Кабміном були рекомендовані п'ять кандидатур. Найбільшу кількість балів за підсумками всіх етапів конкурсу набрав Сергій Зленко, знову ж таки заслужив велику повагу у професійному кіноспільноті: він заступник голови Ради з держпідтримки кінематографії та директор київських кінотеатрів "Магнат" і Boomer. Однак Кабмін зупинив свій вибір на іншій кандидатурі. 29 січня міністр культури, молоді і спорту Володимир Бородянський повідомив, що уряд призначив головою Держкіно Марину Кудерчук.

У біографії останньої з кіно пов'язані тільки три роки: з березня 2017-го по листопад 2019-го вона працювала заступником директора та директором комунального закладу "Кіноконцертний зал ім. Олександра Довженка" в Запоріжжі. Наступним етапом її кар'єри стала посада заступник голови Запорізької облдержадміністрації. І ось тепер вона буде керувати Держкіно.

У багатьох з тих, хто ознайомився з показаннями Кудерчук на співбесіді 21 січня, склалося враження, що уряд при призначенні в Держкіно керувався критеріями непрофесіоналізму та некомпетентності. Але це, кажучи вченим мовою, лише необхідна умова, але не достатня. А що ж було достатньою умовою, швидко з'ясували небайдужі представники громадськості: під час роботи в кіноконцертному залі вона "відзначилася тим, що не допустила показ фільму про героїв УПА "Червоний", зате була істинним шанувальником Володимира Зеленського і "95 кварталу" - їх вона з задоволенням приймала у себе в кінотеатрі на прем'єрах їх високохудожніх фільмів".

Добрі люди знайшли на фейсбук-сторінці Кудерчук її фото в компанії з Зеленським, датоване груднем 2018-го. Ні у Юлії Синькевич, ні у Сергія Зленко такого досягнення в біографії немає. Так що професіонали всіх галузей отримали урок, кому світить перемога на конкурсах, а кому не світить, і чому.

Як набрати старих знайомих замість нових осіб

Порівняно з центральними органами влади ближче до людей місцеві органи - обласні та районні. Здавалося б, туди соціальний ліфт повинен був би піднімати найбільше число амбітних чесних професіоналів. Є і спеціальна програма Зе-команди Lift (її курирує віце-прем'єр - міністр цифровий трансформації Михайло Федоров) зі своїм сайтом, де представлено чимало вакансій, у тому числі голів райдержадміністрацій.

Однак у телеграм-каналах, пов'язаних з різними угрупованнями серед "слуг народу", можна знайти чимало яскравих подробиць реального стану речей. Ми спочатку наведемо кілька найбільш яскравих фрагментів, а потім підсумуємо, чому все так вийшло.

Почнемо з самої програми Lift. "Сьогодні ТГ-канали пишуть про неробочу програми Lift. У Lifta не було шансів, тому що його доручили робити людям, які ніколи нічого подібного не робили. До моменту доручення створення соціального ліфта для 45-мільйонної країни Михайло Федоров в свої 28 років вмів створювати акаунти в соцмережах і просувати їх за гроші. 1-й заступник голови Офісу президента Сергій Трофимов, якого Lift повинен був постачати кадрами, взагалі не мав відношення до створення системи. Федоров створив, що вмів, - сайт, симпатичний і адаптується під екран девайса. Перша вакансія, яка з'явилася на сайті - "керівник проекту Lift". Тобто до моменту запуску проекту у нього не було не те що концепції і положення, але навіть керівника!!! До речі, на сайті до цих пір не вказано, хто його веде, хто відповідає. У проекту немає наглядової ради, критеріїв відбору кандидатів, тільки загальні фрази", - пише канал "ЗеРада".

Він повідомляє ще деякі деталі: "Це проект "команди Зеленського", сказано на сайті. І піднімає ліфт лише "команду". Працює це так: потрібній людині говорять перед призначенням подати документи в ліфт. Далі потрібна людина просувається нібито від ліфта. Зауважте, проект ніяк не пов'язаний з законом "Про держслужбу", положенням про конкурси в органи влади і т. д. Він як би сам по собі. Коротше, фейк, як і все, що робить "команда Зе", на жаль".

Нардеп Антон Поляків, у грудні виключений з "слуг народу" (СН) і по мірі сил ним месник, пропонує власну версію: Lift - це камуфляж для обману нардепів і глав об'єднаних територіальних громад (ВІДГ). "До речі, щоб всі розуміли. Ліфта не було, немає і не буде. Ліфт придумали для того, щоб пояснити висування та призначення певних кандидатів "новою" владою. Ще восени депутати СН почали скаржитися президенту на стару владу в областях, Андрій Богдан дозволив їм подати свої кандидатури на голів РДА. "Нові" губернатори почали думати, як обійти депутатів. У підсумку попросили глав ВІДГ теж подати своїх кандидатів. А деякі депутати і голови ВІДГ виявилися єдині в своїй думці, і ця єдність не сподобалося губернаторам і Офісу президента. Який вихід? Правильно! - оголосити відбір через ЛІФТ".

Ще Поляків поділився інформацією зі своєї пошти: "Є варіант, як викрити голів ОДА по саботажу Liftа. Нехай вони опублікують ДАТУ проходження ТЕСТІВ ТА їх РЕЗУЛЬТАТ головами РДА, яких вони понапризначали. А також дату співбесід (3 етап). З'ясується, що призначені (підняті вгору по СЛУЖБОВІЙ ліфта) всього цього не проходили взагалі або проходили постфактум. Масове на*балово розкриється відразу. До речі, ви помітили, що сам сайт Lift не оновлюється і ніяких звітів не публікує?!"

Подібну інформацію з місць поширює канал "Легітимний": "Програма Lift не працює. Зараз практично у всіх регіонах країни головами ОДА вона повністю ігнорується... Рейтинги президента і партії валяться від такої кадрової політики. На місцевих виборах Слуги отримають дулю з маком".

Яким буде наступне ланка ланцюжка обману

Можна було б наводити ще аналогічні повідомлення, але суть в загальному-то зрозуміла. Як Зеленський першим ділом працевлаштував діячів зі свого "Кварталу 95", потім - протеже своїх спонсорів і найближчих соратників по передвиборчій кампанії, так і призначені їм голови ОДА, природно, пішли його прикладом, адже вони теж не лохи. Вони просунули на важливі посади своїх людей і знайомих своїх знайомих - або ж залишили старих кадрів, якщо ті переконали їх у своїй лояльності і корисності. А брати у свою команду нових облич, які не мають ніякого досвіду і нічиєї поруки, і потім відповідати за їх провали нікому не хочеться.

Тими ж міркуваннями керуються нардепи з числа "слуг народу", коли просувають своїх людей на посади в ОДА, РДА та регіональних структурах центральних органів виконавчої влади, а також міністри, коли працевлаштовують у своїй відомчій системі своїх знайомих. Вони беруть приклад з Зеленського, який обійшовся без публічного праймеріз при підборі "слуг народу" для висунення на парламентських виборах і не провів жодного конкурсу кандидатів на посади в уряді.

Звичайно, тут виникає питання: а навіщо ж було обіцяти Lift? Відповідь: щоб проголосували. До речі, коли прийде час місцевих виборів, Lift знову буде щосили рекламуватися. І мільйони знову повірять, що у чесних професіоналів є можливість піднятися наверх - в обласні, міські, районні ради та їх виконкоми, а також мери міст. Тут немає нічого дивного: адже вірять мільйони досі в те, що "слуги народу" насправді служать народу.

    Реклама на dsnews.ua