• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Кожному своє. Як Рада звільняла Гончарука і призначала Кабмін Шмигаля

Сьогоднішні голосування показали, що в разі "компромісу з олігархами" у Зе-команди досить міцні позиції в парламенті
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Процедура переформатування Кабінету міністрів, якою в останні дні були захоплені уми більшості залучених у політичне життя українців, пройшла досить швидко і без будь-яких ускладнень.

Олексій Гончарук, який увійшов в історію як наймолодший український прем'єр-міністр, досить швидко увійшов до неї і як самий "быстроотыгранный" глава уряду, пропрацювавши на високій посаді всього шість місяців і сім днів. І хоча в останні дні перед відставкою складалося враження, що Олексій Валерійович, володів імунітетом від відставки ще на півроку, може впертися і переформатування зірветься, увечері вчорашнього дня стало зрозуміло, що цього не станеться. Гончарук добровільно написав заяву про відставку, яке було задоволено з куди більшим одностайністю, що ініціатива його призначення. Гончарук був відправлений у відставку 353-ма голосами нардепів, тоді як його призначення 29 серпня минулого року схвалив 290 нардепів.

Процедура перезавантаження виконавчої влади на позачерговому засіданні парламенту почалася з виступу президента Володимира Зеленського. Цією своєю промовою глава держави, чий рейтинг в останні місяці почав помітно просідати, спробував вичавити максимум електоральних дивідендів. Відразу кинулося в очі, що його виступ готувався досить ретельно. Почавши з невеликої порції компліментів і подяки для кабміну Гончарука, мовляв, багато чого було зроблено, але цього явно недостатньо, Зеленський дуже швидко перейшов до жорсткої критики Кабміну, завалюючи присутніх своїми фірмовими жартами, які, варто визнати, були сказані більш-менш до місця і тому не виглядали безглуздо, викликаючи у народних обранців періодичний сміх. Втім, судячи з того, як монобольшінство несамовито і дружно аплодувало своєму лідерові, вони не менш організовано сміялися б і у випадку не дуже вдалих жартів від президента.

"Нові обличчя - це добре, але потрібні ще нові мізки і нові серця", "нам рассказывале про наполегливому бою з контрабандою, і в цьому бою контрабанда нокаутувала митницю", "Ми постійно чули про економічному стрибку, але є враження, що економіка розігналася, спіткнулася і ризикує проїхатися особою по землі". Загалом комік Зеленський, відправляючи Кабмін у відставку, був в ударі, хоча деякі його жарти все ж виявилися не занадто смішними, а швидше страшними. Так, говорячи про роботу силовиків і вимагаючи від них обіцяних більше року тому посадок, Зеленський дозволив собі пожартувати про те, що "не спускає силовикам прізвища" тих, кого треба садити, "крім ваших". Останню фразу він сказав, звертаючись до опозиційної фракції "Європейської солідарності", зустрів пасажі президента про посадках несхвальним гулом. Монобольшінство сміялося і аплодувало цьому жарті особливо довго і радісно, але надто вже гумор Зеленського в цій ситуації виявився схожий на быдловатый гумор Віктора Януковича.

Не обійшовся у своїй промові Зеленський і без прихованих реверансів на адресу низки олігархів. Зокрема, він надто багато часу присвятив темі шахтарів, що можна розцінити як якийсь меседж на адресу Ріната Ахметова, з яким, до речі, і пов'язують нового українського прем'єра Дениса Шмигаля. Крім того, Зеленський майже прямим текстом висловив своє незадоволення засиллям в наглядових радах держкомпаній іноземців, пожартувавши про те, що там українці відчувають себе національною меншиною. Останнє мало б сподобатися Ігорю Коломойському, який з цілком зрозумілих бізнесовим причин не надто шанує незалежних від нього спостерігачів в деяких енергетичних компаніях.

Як би там не було, "слуги народу" сприйняв промову свого лідера на ура, дружно і слухняно проголосувавши і за відставку Гончарука, і за призначення новим прем'єром Шмигаля, і пакетом за новий список міністрів, проігнорувавши вимогу опозиції голосувати кожного кандидата в міністри окремо. Втім, враховуючи одностайність монобольшинства, ніякого практичного сенсу голосувати кожного міністра окремо не було. Це лише розтягнуло процедуру до глибокої ночі, ніяк не змінивши результати голосування. Схоже "слуги народу", не дивлячись на те, що там зібрана дуже різношерста публіка, в більшості своїй поки не готові ні до якої політичної дискусії з президентом і підтримали б будь складу Кабміну, запропонований Зеленським.

Що ж стосується опозиції, то вона, розуміючи, що ніяк вплинути на формування нового Кабміну не може, все ж у міру сил спробувала витягти максимальну пиарную вигоду з цього політичного шоу. Найбільш в цьому досягли успіху "Європейська солідарність" і "Голос". Перші відразу ж змістили акцент з колишнього і майбутнього прем'єрів на особу президента. Нардеп Олексій Гончаренко, виступаючи з трибуни парламенту вкрай емоційно, зриваючись на крик і дивлячись в очі Зеленському, звинуватив того в спробі зробити з уряду "козлів відпущення" і небажання визнавати власну відповідальність за всі провали уряду.

Реклама на dsnews.ua

"Це ви винні, що в бюджеті така діра. Це Ви винні, що на митниці збирають хабарі, замість того, щоб збирати гроші до бюджету. Це Ви винні, що ваші депутати пропонують продати собаку, щоб заплатити за газ. Це Ви привели сюди ґвалтівника, який продовжує тут сидіти, хоча ви обіцяли вигнати його. Ваш виступ повинен завершитися наступним - я винен перед народом України..." - кричав Гончаренко і відразу було видно, що болісно самолюбний Зеленський проковтнув наживку. Президент почав помітно нервувати і злитися. А після того, як Гончаренко відпустив свою жартик нижче пояса про те, що президенту "крім шести органів (маються на увазі силові органи, про які перед цим казав Зеленський) ще двох не вистачає. Тих, які зазвичай заважають поганому танцюристу", глава держави явно вийшов з себе. В перерві про пішов до сесійної зали, щоб "розібратися" з Гончаренко особисто, де радив депутату "не переходити на особистості". Вся ця "пацанська" розбирання, зрозуміло, потрапила в об'єктиви камер і тут же стала надбанням громадськості.

Останнє дало привід однопартійцю Гончаренко Артуру Герасимову, виступаючи з трибуни Ради, публічно відчитати президента, звинувативши того в недостатній "дорослості", невмінні сприймати критику. "У цьому залі розігрується не сценарій "95 Кварталу". У цьому залі вирішується доля країни", - пояснив Герасимов.

Втім, в цій перепалці з президентом виграли обидві сторони. Виборець Зеленського з числа "простого народу", швидше за все, позитивно оцінить спробу глави держави розібратися з кривдником прямо на місці і "по-пацанськи". Ну а виборець "ЄС" в свою чергу повинні оцінити те, як їх депутати по-дорослому поставили на місце обижающегося на критику і виявляє дворові замашки президента.

Що ж стосується "Голоси", то вони влаштували свій перформанс, демонстративно покинув зал засідань після того, як монобольшінство відмовилося голосувати за кожного кандидата в міністри окремо. Такий підхід був названий продажем українцям кота в мішку і політичним "цирком", а новий Кабмін - "урядом Януковича". Практичного значення це демарш не мав ніякого - голосів за новий Кабмін у влади було предостатньо, але якусь увагу до себе "Голос", про який в останні місяці виборці почали забувати, що позначилося на рейтингах, таки привернув.

"Батьківщина" і ОПЗЖ також спробували досить яскраво виступити в якості опозиціонерів, але так ефектно як у "Голоси" і "ЄС" у них не вийшло. Сергій Соболєв тиснув на улюблену тему антинародної земельної реформи, а Вадим Рабинович зазвичай обурювався новим прем'єром з-за того, що той нібито не хоче торгувати з Росією.

Що ж стосується самих дрібних груп - "За майбутнє" та "Довіра", то вони проголосували за всіма питань одностайно зі слугою народу, забезпечивши тим "глибину складу", та виступивши з владою єдиним фронтом. Останнє не дивно. У новому уряді майже не залишилося умовних "соросят" і воно як мінімум зараз виглядає куди толерантнішими до олігархам, ніж Кабмін Гончарука. А у двох зазначених групах вистачає людей, пов'язаних і з Коломойським, і з Ахметовим.

Як би там не було, сьогоднішнє голосування показало, що у випадку "компромісу з олігархами" у Зе-команди досить міцні позиції в парламенті. Втім, коли справа дійде до економічних питань, незадоволені новим Кабміном у будь-якому випадку знайдуться і від сьогоднішнього єдності може залишитися дуже небагато.

    Реклама на dsnews.ua