• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Киберлавина. Як в Україні відпустили хакера, на якого полювали спецслужби 41 країни світу

За "злочинну недбалість" може поплатитися прокурор Полтавщини
Реклама на dsnews.ua

В соцмережах в IT-топіках вже майже тиждень обговорюють історію з ліквідацією гігантської міжнародної хакерського угруповання Avalanche. Мова йде про міжнародної операції, в якій взяли участь представники 41 країни світу. Втім, у бочці з медом не обійшлося без ложки дьогтю. Але про все по порядку...

Мережа хакерів під промовистою назвою Avalanche ("лавина", - ред) функціонувала з 2009 року і займалася розповсюдженням вірусів, фішингу (отриманням доступів до логінів і паролів), спамом, а також відмиванням грошей. З її допомогою щодня інфікувалося до 500 тисяч комп'ютерів. Фінансовий збиток від діяльності мережі склав близько 100 млн євро. Серед постраждалих - громадяни 180 країн.

Операція з ліквідації кіберзлочинців проводилася одночасно в 30 країнах і координувалася з офісу Європолу в Гаазі. Про масштаби операції можна судити за заявою міністра внутрішніх справ Німеччини Томаса де Мезьера, який назвав її "унікальною" і зазначив, що це "виклик міжнародної злочинності в кібер-просторі". В ході операції вдалося ідентифікувати 16 підозрюваних. Завдяки злагодженим діям правоохоронців 30 листопада затримали п'ятьох головних організаторів мережі. Троє з них виявилися українцями. Одного затримали в Німеччині, другого - в Азербайджані.

Третій громадянин України жив у Полтаві. В операції з його затримання брали участь оперативники Департаменту кіберполіції і слідчі Головного слідчого управління, а також бійці спецпідрозділу КОРД. Їх координували німецькі правоохоронці. При затриманні один з головних організаторів Avalanche Геннадій Капканів намагався втекти і навіть застосував автомат Калашникова. Зрештою його затримали, хоча фактично своєю стріляниною по поліції Капканів "напрацював" собі ще одну статтю Кримінального кодексу.

А от далі сталася зовсім детективна історія: замість того, щоб прийняти рішення про арешт на 40 діб, як про це просив прокурор, Жовтневий райсуд міста Полтави прийняв рішення про звільнення Капканова з-під варти. До речі, досить оригінальною видається аргументація слідчого судді Лариси Кулешовой, яка відмовилася задовольнити клопотання прокурора, аргументуючи своє рішення тим, що Капканів є українцем, а за законом громадян України не видають іншим країнам. У місцевої прокуратури на такий "патріотичний" підхід судді аргументів не знайшлося...

Реклама на dsnews.ua

В результаті, тепер Генеральний прокурор Юрій Луценко заявляє про можливість зняття з посади прокурора Полтавщини Миколи Кармазіна з-за недбалості, внаслідок якої організатора хакерських атак звільнили з-під варти. За словами Луценка, коли прокуратура направляла справу до суду, у неї не було статті, яка передбачає серйозну кримінальну відповідальність за замах на вбивство працівника правоохоронного органу та інший запобіжний захід, крім взяття під варту.

Тепер Капканова розшукують. За словами Луценка, хакер поки не зміг втекти з території України.

    Реклама на dsnews.ua